Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Getin Noble Bank ma ponad 100 mln zł straty. Zgodnie z planem

49
Podziel się:

Należący do biznesmena Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank opublikował wyniki finansowe. To 15 raport kwartalny z rzędu, z którego wynika, że bank nie zarabia na siebie. Po pierwszych trzech miesiącach tego roku jest prawie 110 mln zł na minusie.

Getin Noble Bank opublikował raport za pierwszy kwartał 2020.
Getin Noble Bank opublikował raport za pierwszy kwartał 2020. (Flickr)

Bank podliczył straty na dokładnie 109,63 mln zł. Jest to wynik lepszy niż w tym samym okresie poprzedniego roku, gdy był pod kreską prawie 160 mln zł. Progres widać też względem końcówki 2019 roku, gdy straty były ponad dwukrotnie większe.

Z jednej strony trudno się cieszyć ze strat, ale biorąc pod uwagę, że ostatni raz Getin Noble Bank był na plusie w drugim kwartale 2016 roku, wynik finansowy można uznać za całkiem dobry. Z raportu wynika nawet, że jest zgodny z planem zarządu, bo "nie odbiegał istotnie od poziomu zakładanego w Planie Naprawy".

Jednym z głównych problemów Getin Noble Banku jest dość duży portfel kredytów frankowych, których przed lat sporo udzielał. Koszty odpisów aktualizujących wartość aktywów finansowych obciążyły w okresie pierwszych trzech miesięcy 2020 roku wynik finansowy w łącznej wysokości 172 mln zł.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Wzrost ten nastąpił przede wszystkim w grupie kredytów i pożyczek hipotecznych. Jak tłumaczy bank, wzrost o 27,5 mln zł był częściowo efektem osłabienia się kursu złotego do franka.

Bank w pierwszym kwartale udzielił klientom kredytów i pożyczek na kwotę około 37 mld zł. Pod tym względem podtrzymał wynik sprzed roku. Na koniec marca prowadził 1,1 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR). Zwiększył tym samym ich liczbę o 1,2 proc. w porównaniu z końcem 2019 roku.

Getin Noble Bank od dłuższego czasu ma swoje problemy, ale teraz, tak jak cały sektor bankowy, musi się zmierzyć także z wyzwaniem związanym z koronawirusem. Prezes Artur Klimczak przy okazji prezentacji wyników poświęcił sporo uwagi temu tematowi.

- Jako organizacja wzorowo zdaliśmy test, jakim był wybuch pandemii i związane z nim ograniczenia, które z dnia na dzień zmieniały realia biznesowe i społeczne - komentuje Klimczak. Podkreśla szybką reakcję banku w kluczowych obszarach działalności, dzięki czemu możliwy był nieprzerwany dostęp klientów do pieniędzy i usług bankowych, zarówno w kanałach zdalnych, jak i w oddziałach.

- Aktualnie naszym priorytetem jest stopniowy powrót do normalnej działalności biznesowej i intensyfikacja działań akwizycyjnych przy zachowaniu ostrożnościowego podejścia do kwestii ryzyka. Będziemy koncentrować się na dalszym rozwoju bankowości elektronicznej zarówno poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych oraz poszerzaniu dostępnego katalogu produktów i usług zarówno bankowych, jak i ubezpieczeniowych - wskazuje prezes GNB.

Przyznaje, że obserwowane zmniejszenie aktywności gospodarczej wpływa już na ograniczenie aktywności klientów i zmniejszenie poziomu sprzedaży produktów finansowych. I ostrzega, że może to mieć negatywny wpływ na sytuację finansową banku oraz tempo osiągnięcia celów określonych w Planie Naprawy.

Getin Noble Bank jest jednym z mniejszych banków komercyjnych działających w Polsce. Jego aktywa na koniec marca miały wartość około 51 mld zł. Dla porównania, PKO BP jest 7-krotnie większy.

Grupa GNB powstała w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowana przez biznesmena Leszka Czarneckiego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(49)
jaro
3 lata temu
a co teraz sie dzieje jakie sa prognozy dla banku
Olla
4 lata temu
Sprawdźcie swoich kierowników placówek, bo działają na szkodę firmy i odstraszają klientów.
Lis
4 lata temu
Teraz Czarnecki będzie czekał i płakał, że bankrutuje,będzie może żądał i czekał na dotacje do Państwa Polskiego.Pewnie epidemia i rząd winien całej tej sytuacji,jak będzie brakowało mu na chleb to mu go dam.
9998
4 lata temu
bardzo fajne określenie mimo strat własciciel jest zadowolony bo tego oczekiwał i ta dziunia z TVNu każdy prowadzący działalnośc powinien brac przykład z tego chałturnika
ERYK ANTYKLER...
4 lata temu
MAMY WSZYSCY PŁAKAĆ ?
...
Następna strona