Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
idea bank
17.09.2019 10:14

Idea Bank ze stratą. Wyniki poprawiają się i inwestorzy to docenili

Idea Bank półrocze zakończył 80 mln zł pod kreską, ale są sygnały poprawy sytuacji. Wyniki i zapowiedzi restrukturyzacji z zadowoleniem przyjęli inwestorzy. Akcje banku na giełdzie rosną blisko 20 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Idea Bank pokazał wyniki finansowe. (Fot: Michal Wozniak/East News)

Banki przyzwyczaiły do zarabiania dużych pieniędzy. Niestety ostatnio nie można tego powiedzieć o Idea Banku. Po raz kolejnych raport finansowy pokazuje, że jego działalność przynosi straty i to nie małe. Pierwsze półrocze Idea skończyła prawie 80 mln zł pod kreską.

W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku widać jednak dużą poprawę. Przypomnijmy, że pierwsze półrocze 2018 przyniosło Idea Bankowi 376 mln zł straty. Dodatkowo światełkiem w tunelu jest fakt, że w drugim kwartale tego roku udało się wypracować symboliczny milion zysku, co daje nadzieję na lepsze kolejne kwartały.

"Rok 2018 był dotychczas najtrudniejszym rokiem w historii banku, co było spowodowane przede wszystkim koniecznością utworzenia rezerw i odpisów na należności oraz inne aktywa grupy. W pierwszym półroczu 2019 roku zauważalne są już efekty działań naprawczych, które mają na celu ustabilizowanie sytuacji" - komentuje wyniki zarząd Idea Banku.

Miliardowe straty Idea Banku. Premier Morawiecki zabrał głos

Poprawę dostrzegają inwestorzy giełdowi. Notowania Idea Banku wystrzeliły w górę po publikacji wyników. W ciągu chwili wzrosły o około 20 proc. Około godziny 10:00 były wyceniane na 2,70 zł za sztukę, a jeszcze wczoraj chodziły po 2,20 zł.

Władze banku nie kryją, że oby stanąć na nogi, konieczne jest pozyskanie inwestora, który dofinansuje bank dużą kwotą pieniędzy.

Bank opracował już oraz przedstawił Komisji Nadzoru Finansowego plan na restrukturyzację. Polegać ma ona na znacznym obniżeniu skali prowadzonej działalności oraz zmniejszeniu kosztów.

W czerwcu Idea Bank rozpoczął proces zwolnień grupowych, które do końca roku mają objąć do 750 pracowników.

Bank rozpoczął też proces przebudowy modelu sieci sprzedaży, który obecnie jest na bardzo zaawansowanym poziomie. Docelowo ma przyczynić się do znaczącej redukcji kosztów utrzymania. W tym roku m.in. rozpoczęto proces transformacji sieci placówek do nowego, efektywniejszego formatu.

Na koniec czerwca bank prowadził 476,8 tys. rachunków. Mimo trudności i związanych z nimi problemów wizerunkowych ich liczba wzrosła o 2 tys. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Bank chwali się, że w pół roku pozyskał blisko 15 tys. nowych klientów, w tym 3 tys. firm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: idea bank, wyniki, banki, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2019

marioWygląda na to, że Idea kiepski okres ma już za sobą.

17-09-2019

ivoha ha ha 4% tylko dla nowych klientów daje papierowy efekt

Rozwiń komentarze (2)