Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Idea Bank ze stratą. Wyniki poprawiają się i inwestorzy to docenili

2
Podziel się:

Idea Bank półrocze zakończył 80 mln zł pod kreską, ale są sygnały poprawy sytuacji. Wyniki i zapowiedzi restrukturyzacji z zadowoleniem przyjęli inwestorzy. Akcje banku na giełdzie rosną blisko 20 proc.

Idea Bank pokazał wyniki finansowe.
Idea Bank pokazał wyniki finansowe. (East News, Michal Wozniak/East News)

Banki przyzwyczaiły do zarabiania dużych pieniędzy. Niestety ostatnio nie można tego powiedzieć o Idea Banku. Po raz kolejnych raport finansowy pokazuje, że jego działalność przynosi straty i to nie małe. Pierwsze półrocze Idea skończyła prawie 80 mln zł pod kreską.

W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku widać jednak dużą poprawę. Przypomnijmy, że pierwsze półrocze 2018 przyniosło Idea Bankowi 376 mln zł straty. Dodatkowo światełkiem w tunelu jest fakt, że w drugim kwartale tego roku udało się wypracować symboliczny milion zysku, co daje nadzieję na lepsze kolejne kwartały.

"Rok 2018 był dotychczas najtrudniejszym rokiem w historii banku, co było spowodowane przede wszystkim koniecznością utworzenia rezerw i odpisów na należności oraz inne aktywa grupy. W pierwszym półroczu 2019 roku zauważalne są już efekty działań naprawczych, które mają na celu ustabilizowanie sytuacji" - komentuje wyniki zarząd Idea Banku.

Zobacz także: Miliardowe straty Idea Banku. Premier Morawiecki zabrał głos

Poprawę dostrzegają inwestorzy giełdowi. Notowania Idea Banku wystrzeliły w górę po publikacji wyników. W ciągu chwili wzrosły o około 20 proc. Około godziny 10:00 były wyceniane na 2,70 zł za sztukę, a jeszcze wczoraj chodziły po 2,20 zł.

Władze banku nie kryją, że oby stanąć na nogi, konieczne jest pozyskanie inwestora, który dofinansuje bank dużą kwotą pieniędzy.

Bank opracował już oraz przedstawił Komisji Nadzoru Finansowego plan na restrukturyzację. Polegać ma ona na znacznym obniżeniu skali prowadzonej działalności oraz zmniejszeniu kosztów.

W czerwcu Idea Bank rozpoczął proces zwolnień grupowych, które do końca roku mają objąć do 750 pracowników.

Bank rozpoczął też proces przebudowy modelu sieci sprzedaży, który obecnie jest na bardzo zaawansowanym poziomie. Docelowo ma przyczynić się do znaczącej redukcji kosztów utrzymania. W tym roku m.in. rozpoczęto proces transformacji sieci placówek do nowego, efektywniejszego formatu.

Na koniec czerwca bank prowadził 476,8 tys. rachunków. Mimo trudności i związanych z nimi problemów wizerunkowych ich liczba wzrosła o 2 tys. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Bank chwali się, że w pół roku pozyskał blisko 15 tys. nowych klientów, w tym 3 tys. firm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
ivo
3 lata temu
ha ha ha 4% tylko dla nowych klientów daje papierowy efekt
mario
3 lata temu
Wygląda na to, że Idea kiepski okres ma już za sobą.