Notowania

praca
26.06.2019 21:53

Zwolnienia grupowe w Idea Bank. Pracę straci 750 osób

W środę bank zakończył konsultacje i zawarł porozumienie z przedstawicielami pracowników dotyczące przeprowadzenia zwolnień grupowych. Cały proces będzie kosztował spółkę ponad 9 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Idea Bank zwolni do 750 pracowników. (Fot: Piotr Hukalo/East News)

W środę Idea Bank poinformowała o przyjęciu regulaminu zwolnień grupowych. Jak czytamy w komunikacie, z pracą będzie musiało pożegnać się do 750 osób, czyli niemal połowę załogi. Proces potrwa w okresie od czerwca do 31 grudnia 2019 r.

Bank szacuje wysokość kosztów redukcji zatrudnienia na ok. 9,2 mln zł. Z tego tytułu zostanie utworzona rezerwa w księgach rachunkowych.

- Wprowadzane zmiany są trudne, jednak bez nich racjonalna rozmowa o przyszłości Idea Bank byłaby obecnie praktycznie niemożliwa - powiedział prezes banku Jerzy Pruski, cytowany przez agencję ISB News. - Sposób, w jaki rynek finansowy reaguje na nasze ostatnie decyzje potwierdza, że jest zrozumienie dla podejmowanych działań - dodał.

Obejrzyj też: Banki w opałach. Wiceprezes ZBP: są przeregulowane i nadmiernie obciążone

Jak już wcześniej pisaliśmy, zwolnienia grupowe pozwolą zaoszczędzić bankowi około 50 mln zł rocznie.

- W istniejących uwarunkowaniach, niezbędne jest znaczne i szybkie ograniczenie sumy bilansowej, co pozwoli na poprawę wskaźników kapitałowych w krótkim okresie. Niestety, odbudowa rentowności wymaga także głębokiej redukcji kosztów działania, w tym kosztów osobowych - tłumaczył Jerzy Pruski.

- Nikt z obecnie pracujących w Idea Banku nie jest winien jego obecnej sytuacji. Jednak bagaż przeszłości okazał się zbyt duży, by proces uzdrawiania mógł przebiec bez znacznych redukcji kosztowych, w tym zwolnień grupowych - przyznawał.

Idea Bank od 2018 roku ma poważne problemy. Duży cios wizerunkowy, jakim była sprzedaż trefnych obligacji GetBacku i utrata płynności skutkowały m.in. stratami finansowymi. Cały ubiegły rok bank skończył prawie 2 mld zł na minusie. Pierwsze trzy miesiące tego roku to kolejne 81 mln zł straty.

Jedną z opcji naprawy sytuacji miało być połączenie z Getin Noble Bankiem, ale Komisja Nadzoru Finansowego nie zgodziła się na taki ruch. Konieczna stała się więc poważna restrukturyzacja biznesu.

W wyniku restrukturyzacji ma powstać nowa instytucja. Zgodnie z zapowiedziami, działalność biznesowa będzie docelowo skupiała się na budowaniu oferty dla klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów detalicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, banki, idea bank, zwolnienia, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-06-2019

FloPrzecież nikt nie wyrzuca ludzi na bruk? Jest pakiet socjalny i jest zawarte porozumienie.

27-06-2019

HeniuNo tak... ale dzięki takiemu posunięciu Idea Bank zostaje na rynku.

26-06-2019

astaGdy nie jest się uczciwym wobec klientów, tak się kończy biznes

Rozwiń komentarze (10)