Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Zwolnienia grupowe w Idea Bank. Pracę straci 750 osób

10
Podziel się:

W środę bank zakończył konsultacje i zawarł porozumienie z przedstawicielami pracowników dotyczące przeprowadzenia zwolnień grupowych. Cały proces będzie kosztował spółkę ponad 9 mln zł.

Idea Bank zwolni do 750 pracowników.
Idea Bank zwolni do 750 pracowników. (East News, Piotr Hukalo/East News)

W środę Idea Bank poinformowała o przyjęciu regulaminu zwolnień grupowych. Jak czytamy w komunikacie, z pracą będzie musiało pożegnać się do 750 osób, czyli niemal połowę załogi. Proces potrwa w okresie od czerwca do 31 grudnia 2019 r.

Bank szacuje wysokość kosztów redukcji zatrudnienia na ok. 9,2 mln zł. Z tego tytułu zostanie utworzona rezerwa w księgach rachunkowych.

- Wprowadzane zmiany są trudne, jednak bez nich racjonalna rozmowa o przyszłości Idea Bank byłaby obecnie praktycznie niemożliwa - powiedział prezes banku Jerzy Pruski, cytowany przez agencję ISB News. - Sposób, w jaki rynek finansowy reaguje na nasze ostatnie decyzje potwierdza, że jest zrozumienie dla podejmowanych działań - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj też: Banki w opałach. Wiceprezes ZBP: są przeregulowane i nadmiernie obciążone

Jak już wcześniej pisaliśmy, zwolnienia grupowe pozwolą zaoszczędzić bankowi około 50 mln zł rocznie.

- W istniejących uwarunkowaniach, niezbędne jest znaczne i szybkie ograniczenie sumy bilansowej, co pozwoli na poprawę wskaźników kapitałowych w krótkim okresie. Niestety, odbudowa rentowności wymaga także głębokiej redukcji kosztów działania, w tym kosztów osobowych - tłumaczył Jerzy Pruski.

- Nikt z obecnie pracujących w Idea Banku nie jest winien jego obecnej sytuacji. Jednak bagaż przeszłości okazał się zbyt duży, by proces uzdrawiania mógł przebiec bez znacznych redukcji kosztowych, w tym zwolnień grupowych - przyznawał.

Idea Bank od 2018 roku ma poważne problemy. Duży cios wizerunkowy, jakim była sprzedaż trefnych obligacji GetBacku i utrata płynności skutkowały m.in. stratami finansowymi. Cały ubiegły rok bank skończył prawie 2 mld zł na minusie. Pierwsze trzy miesiące tego roku to kolejne 81 mln zł straty.

Jedną z opcji naprawy sytuacji miało być połączenie z Getin Noble Bankiem, ale Komisja Nadzoru Finansowego nie zgodziła się na taki ruch. Konieczna stała się więc poważna restrukturyzacja biznesu.

W wyniku restrukturyzacji ma powstać nowa instytucja. Zgodnie z zapowiedziami, działalność biznesowa będzie docelowo skupiała się na budowaniu oferty dla klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów detalicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
As
4 lata temu
Niech idą do Powszechnie Znanego Ubezpieczyciela. Tylko tam trzeba przez pierwsze lata do biznesu dokładać.
Remek
4 lata temu
Zapraszam wszystkich na dolnyśląsk pod Wrocław. Praca jest w każdym zakładzie jedna Oława wchłonie tych pracowników w jeden dzień i i tak nikt tego nie zauważy a ludzie będą szczęśliwi że mają dobrą prace bez konieczności wyjazdu za granicę na miejscu w Polsce.
Heniu
4 lata temu
No tak... ale dzięki takiemu posunięciu Idea Bank zostaje na rynku.
Tobiasz
4 lata temu
Zwalniają ludzi w oddziałach i ja to w pełni rozumiem. Kto ostatnio chodzi do tradycyjnych oddziałów?
Flo
4 lata temu
Przecież nikt nie wyrzuca ludzi na bruk? Jest pakiet socjalny i jest zawarte porozumienie.