Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Inno-Gene wprowadza testy genetyczne na koronawirusa. Szał na akcjach

6
Podziel się:

To pierwszy tego typu kompleksowy test genetyczny na świecie, podlegający ochronie patentowej - tak swoje testy na koronawirusa opisuje spółka Inno-Gene. Na informację o wprowadzeniu go do oferty błyskawicznie zareagowała giełda. Akcje spółki poszły w górę ponad 25 proc.

Polska firma wprowadza do oferty innowacyjne testy genetyczne.
Polska firma wprowadza do oferty innowacyjne testy genetyczne. (Flickr)

Centrum Badań DNA - spółka zależna Inno-Gene - wprowadziła do oferty testy genetyczne identyfikujące zwiększone ryzyko do zachorowań na COVID-19 oraz identyfikujące zwiększoną podatność i ciężkość przebiegu choroby - poinformowała spółka.

"Wdrożony test genetyczny jest oparty o analizę kilku kluczowych genów o potwierdzonym znaczeniu klinicznym i jest pierwszym tego typu kompleksowym testem genetycznym na świecie podlegającym ochronie patentowej" - czytamy w komunikacie.

Badanie genetyczne, do którego materiał pobierany jest w sposób nieinwazyjny, przyczyni się do identyfikacji osób, u których choroba COVID-19 ma cięższy przebieg, przez co powinny one być objęte szczególną opieką medyczną oraz pozwoli przeprowadzić badania populacyjne i zidentyfikować osoby szczególnie podatne na zachorowania.

Badania testowe zostały przeprowadzone na personelu medycznym szpitali w Lublinie, Puławach i Tychach.

Zobacz także: Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

Spółka nie wyklucza komercjalizacji testu na rynkach zagranicznych lub udzielenia licencji na sprzedaż testu przez podmioty zagraniczne.

Chwilę po ukazaniu się tej informacji notowania spółki Inno-Gene na giełdzie w Warszawie poszły w górę. Na koniec wtorkowej sesji kurs akcji znalazł się na poziomie 19,15 zł, a jeszcze wczoraj można je było kupić za niewiele ponad 15 zł. To oznacza ponad 25-procentowy wzrost.

To jeden z najlepszych wyników na NewConnect. Widać, że informacja o testach wzbudziła bardzo duże emocje wśród inwestorów, bo nie tylko kurs wzrósł, ale i obroty na akcjach były jak na tę spółkę bardzo duże.

Już 5 maja Centrum Badań DNA złożyło wniosek patentowy w trybie międzynarodowym poprzez Urząd Patentowy RP. Przedmiotem zgłoszenia był wynalazek biotechnologiczny - wielogenowy test genetyczny i zestaw starterów oraz sposób do identyfikacji zwiększonego ryzyka do zachorowania na SARS-Cov-2 oraz identyfikacji łagodnej/ciężkiej formy COVID-19.

Inno-Gene to grupa spółek działających w obszarach genomiki, diagnostyki genetycznej oraz bioinformatyki. Posiada największą w Polsce ofertę badań genetycznych - dostarcza komercyjne rozwiązania, współpracując z klinikami, laboratoriami oraz gabinetami lekarskimi różnych specjalizacji biotechnologicznych.

Spółka jest notowana na giełdzie NewConnect od 2011 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Jędrek
3 lata temu
Czy to laboratorium na zdjęciu mieści się w oborze? To pomieszczenie to jakiś żart chyba ?
Marieta
3 lata temu
Bzdura. Skoro nadal nie wiadomo jak atakuje i dlaczego atakuje Coronavirus, to jak można określić podatność genetyczna na zachorowanie? Bzdura!
takto
3 lata temu
Coś co ma chronić życie powinno być ogólnie dostępne a nie patentowane.
jacekwpociagu
3 lata temu
Nie zainwestuje w tą spółkę , nawet zdjęcie niezachęca
Pamer
3 lata temu
Wykrywa, wejdz na strone spolki i sie zainteresuj :) pisze ze zostala przetestowana pozytywnie na personelu medycznym.