Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Akcje Energi ostro w dół. Winne potencjalne weto prezydenta

Akcje Energi ostro w dół. Winne potencjalne weto prezydenta

Na 1,1-procentowy spadek WIG20 w czwartek złożyły się przede wszystkim zniżki na PKO BP i KGHM, ale największy zjazd w dół w portfelu indeksu w ciągu dnia zaliczyła Energa. To efekt pogłosek o prawdopodobnym wecie prezydenta do ustawy o OZE.

Akcje Energi straciły w czwartek 7,5 proc. Powodem jest planowane weto prezydenta prezydenta do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Notowania Energi w czwartek


Na tej ustawie zyskać miała właśnie Energa - podaje portal wysokienapiecie.pl. Energa Obrót ma 22 kontrakty długoterminowe na zakup zielonych certyfikatów. Dzięki wejściu w życie ustawy będzie mogła skupować certyfikaty po kilkukrotnie niższych stawkach lub otrzyma wypowiedzenia od kontrahentów. Na wiadomości o ustawie jej akcje zresztą szły przedtem mocno w górę.

Traciły też akcje JSW (-3,3 proc.), PKO BP (-2,3 proc.) i KGHM (-2,2 proc.). Ten ostatni reaguje na spadek ceny miedzi o 0,5 proc.

Akcje w Nowym Jorku zaczęły dzień od spadków. Po pierwszej godzinie sesji najważniejsze indeksy tracą od 0,5 proc. w przypadku DJI do 1,1 proc. Nasdaq. Jako przyczynę podaje się zaostrzenie konfliktu dyplomatycznego z Koreą Północną.

Do największych spadkowiczów w gronie spółek z głównego indeksu Dow Jones należą banki: Goldman Sachs (-1,7 proc.) i JPMorgan (-0,9 proc.).

Również w Europie banki są na czele negatywnej strony rynku. Aż pierwsze sześć największych spadków z największej 50. spółek strefy euro to banki i ubezpieczyciele. Indeksy największych giełd starego kontynentu tracą po ponad 1 proc.

Aktualizacja: 10:59
Kontynuacja spadków. Alior do góry po wynikach

Czwartkowe poranne spadki na giełdach może nie są duże, ale tak czy inaczej to kontynuacja większych strat z poprzedniego dnia.

Giełdy azjatyckie w zdecydowanej większości zamykały czwartek na niższych poziomach niż w środę. Wyjątki w postaci Wietnamu, czy Sri Lanki nie robią wrażenia. Traciły najważniejsze parkiety w Tokio (Nikkei225 -0,01 proc.), Szaghaju (Shanghai Composite -0,4 proc.) i Seulu (KOSPI -0,4 proc.).

W przypadku Chin traciły spółki z sektora materiałowego, w tym produkcji metali, mimo że ceny metali ostatnio rosły. Nieznaczne spadki były w Tokio. Tłumaczy się to wszystko napięciami między USA a Koreą Północną. Przez to traci dolar względem jena, juana czy wona a to nie sprzyja największym azjatyckim eksporterom.

Sesja w Warszawie zaczęła się lekkimi spadkami. Po prawie dwóch godzinach WIG20 traci 0,2 proc. Zyskują akcje Alior Banku (+2,3 proc.), dzięki publikacji dobrych wyników za drugi kwartał. Zysk netto był o 7 proc. wyższy od oczekiwań analityków, ankietowanych przez PAP.

Reszta rynku nie podziela jednak entuzjazmu akcjonariuszy Aliora. Najbardziej w dół indeks WIG20 ciągną akcje PKN Orlen (-0,9 proc.) i PGE (-1,4 proc.). Ten pierwszy traci na wzroście ceny ropy a drugi... najwyraźniej w środę zyskał za dużo na fali prezentacji dobrych wyników finansowych.

W Europie też idzie w dół. Przekrój spadających spółek jest szeroki, ale zwraca uwagę większy udział banków po "czerwonej stronie" rynku. W górę idą z to kursy koncernów naftowych. W Londynie spadają akcje producentów miedzi.

Niemiecki DAX traci 0,3 proc., brytyjski FTSE100 0,8 proc. a francuski CAC40 0,3 proc.

Opublikowano dane o produkcji przemysłu Wielkiej Brytanii. Były lepsze od prognoz, bo produkcja wzrosła o 0,5 proc. rdr w czerwcu, podczas gdy oczekiwano dynamiki zaledwie 0,1-procentowej. W maju spadało o 0,1 proc. rdr. Pogorszył się jednak deficyt handlowy do 12,7 mld funtów z 11,3 mld w maju. Z jednej strony dobrze, z drugiej źle - po spadającym względem dolara funcie widać, że przeważyła zła informacja.

Notowania w Europie w czwartek

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

 

 

Aktualizacja: 8:51
Korekta na giełdach przez napięcie USA-Korea Płn.

Wzrost napięcia na linii USA-Korea Północna zmniejszył chęć do utrzymywania kapitału w akcjach przez inwestorów na prawie całym świecie, z nielicznymi wyjątkami w postaci Arabii Saudyjskiej, Grecji, czy Wietnamu. Zważywszy na wcześniejsze wzrosty można to uznać jednak za dobry pretekst, by opuścić rynek, przy dość już wysoko wycenionych akcjach.

Poziom bliski 25 dla wskaźnika Cena do Zysku na indeksie S&P500 oraz poziom dywidendy zaledwie 1,9 proc. to dość wysokie miary ryzyka na jakim funkcjonuje obecnie amerykańska giełda. Dla porównania dla WIG20 wskaźniki wynoszą odpowiednio 15,19 P/E i 1,7 proc. poziom dywidendy. W perspektywie podwyżek stóp procentowych sytuacja, mimo kolejnych rekordów bitych przez indeks Dow Jones, wydaje się już napięta. Nawet mimo dobrych wyników spółek, w tym Apple.

Napięcie rozładował nieco Donald Trump, dając swoimi ostrymi wypowiedziami odnośnie Korei Północnej pretekst giełdom, żeby skorygowały notowania. Nazywa się to ,,wzrostem awersji do ryzyka". W rezultacie spadały nie tylko kursy akcji, ale i waluty krajów wschodzących.

W czwartek nastrojów rynkowych nie ma specjalnie co poprawiać. Z danych makro najważniejszy będzie raport miesięczny OPEC, który pozwoli rynkowi ocenić na ile założenia redukcji wydobycia są realizowane oraz dane z Wielkiej Brytanii - wyniki produkcji przemysłowej w czerwcu(10:30).

Jeśli chodzi o ropę, to ta akurat kontynuuje wzrosty z ostatniego miesiąca - w czwartek zyskuje 0,4 proc. (zarówno WTI, jak i Brent) a w ciągu ostatniego tygodnia 1,5 proc. dla WTI a 1,7 proc. w przypadku Brent.

Trochę ciekawych informacji przychodzi w czwartek ze spółek. Jeśli chodzi o zagranicę to wyniki ogłosi China Mobile - chiński gigant komórkowy.

W Polsce dane podał już Alior Bank - wyższe od oczekiwań wyniki w drugim kwartale. Proces przejmowania Banku BPH powoduje, że rok do roku dane są nieporównywalne - zysk wzrósł o 22 proc. w drugim kwartale. To uwzględnili jednak analitycy w swoich prognozach - wynik netto 100 mln zł okazał się o 7 proc. lepszy od średniej prognoz zebranych przez PAP.

Swoje dane podał też przyszły współproducent serialu Netfliksa o Wiedźminie, czyli Platige Image - skonsolidowana strata za drugi kwartał 574 tys. zł była niższa niż rok wcześniej (605 tys. zł) a przychody niższe o jedną trzecią.

Spadły też zyski Oponeo. To kolejny kwartał, gdy były one niższe niż rok temu. W pierwszym półroczu spadły do 8,8 mln zł z 13,2 mln zł w 2016 r. Rosły natomiast przychody.

giełda, wig20, energa, sesja na gpw, eng
Money.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
refleksja członków Klubu Seniora
2017-08-16 22:39
Fajnie, że:
1) bitcoiniarz wrócił na forum, pewnie odpoczywał też w Bułgarii po udanych, obfitych zakupach w Lidlu,
2) no właśnie, w Lidlu ponownie nastała kolejna ogromna, szaleńcza fala promocji. Aż strach pomyśleć co będzie się działo bezpośrednio przed porannym otwarciem drzwi sklepu!

Czy oba te wydarzenia mają ze sobą związek? Pożyjemy, zobaczymy, a może bohater, były posiadacz kilku BTC nam coś podpowie, ujawni odrobinę tajemniczych, sekretnych wieści!?
synonim
2017-08-16 16:02
W Turcji już walą na pysk od kilku dni, a to jeden z największych emergingów w Europie

A tu "geniusz AT" właśnie ogłosił dno bessy na wielomiesięcznych szczytach, przy rekordach historycznych na giełdach zachodnich

Cyrk :))
kobyłka tuż, tuż za płotem
2017-08-16 14:24
Byli szefowie stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz ludzie związani z aukcjami koni arabskich zorganizują we wrześniu własną imprezę pn. Krakowska Aukcja Koni Arabskich. Zjawi się też Shirley Watts.
Będzie ok. 30 koni na aukcji, 3 dni imprezy, do tego pokazy i sponsorzy z całego świata.
Pokaż wszystkie komentarze (43)