Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Akcje Energi ostro w dół. Winne potencjalne weto prezydenta

85
Podziel się:

Na 1,1-procentowy spadek WIG20 w czwartek złożyły się przede wszystkim zniżki na PKO BP i KGHM, ale największy zjazd w dół w ciągu dnia zaliczyła Energa. To efekt pogłosek o prawdopodobnym wecie prezydenta do ustawy o OZE.

Akcje Energi ostro w dół. Winne potencjalne weto prezydenta
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Na 1,1-procentowy spadek WIG20 w czwartek złożyły się przede wszystkim zniżki na PKO BP i KGHM, ale największy zjazd w dół w portfelu indeksu w ciągu dnia zaliczyła Energa. To efekt pogłosek o prawdopodobnym wecie prezydenta do ustawy o OZE.

Akcje Energi straciły w czwartek 7,5 proc. Powodem jest planowane weto prezydenta prezydenta do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Notowania Energi w czwartek

Na tej ustawie zyskać miała właśnie Energa - podaje portal wysokienapiecie.pl. Energa Obrót ma 22 kontrakty długoterminowe na zakup zielonych certyfikatów. Dzięki wejściu w życie ustawy będzie mogła skupować certyfikaty po kilkukrotnie niższych stawkach lub otrzyma wypowiedzenia od kontrahentów. Na wiadomości o ustawie jej akcje zresztą szły przedtem mocno w górę.

Traciły też akcje JSW (-3,3 proc.), PKO BP (-2,3 proc.) i KGHM (-2,2 proc.). Ten ostatni reaguje na spadek ceny miedzi o 0,5 proc.

Akcje w Nowym Jorku zaczęły dzień od spadków. Po pierwszej godzinie sesji najważniejsze indeksy tracą od 0,5 proc. w przypadku DJI do 1,1 proc. Nasdaq. Jako przyczynę podaje się zaostrzenie konfliktu dyplomatycznego z Koreą Północną.

Do największych spadkowiczów w gronie spółek z głównego indeksu Dow Jones należą banki: Goldman Sachs (-1,7 proc.) i JPMorgan (-0,9 proc.).

Również w Europie banki są na czele negatywnej strony rynku. Aż pierwsze sześć największych spadków z największej 50. spółek strefy euro to banki i ubezpieczyciele. Indeksy największych giełd starego kontynentu tracą po ponad 1 proc.

_ _Aktualizacja: 10:59 Kontynuacja spadków. Alior do góry po wynikach

Czwartkowe poranne spadki na giełdach może nie są duże, ale tak czy inaczej to kontynuacja większych strat z poprzedniego dnia.

Giełdy azjatyckie w zdecydowanej większości zamykały czwartek na niższych poziomach niż w środę. Wyjątki w postaci Wietnamu, czy Sri Lanki nie robią wrażenia. Traciły najważniejsze parkiety w Tokio (Nikkei225 -0,01 proc.), Szaghaju (Shanghai Composite -0,4 proc.) i Seulu (KOSPI -0,4 proc.).

W przypadku Chin traciły spółki z sektora materiałowego, w tym produkcji metali, mimo że ceny metali ostatnio rosły. Nieznaczne spadki były w Tokio. Tłumaczy się to wszystko napięciami między USA a Koreą Północną. Przez to traci dolar względem jena, juana czy wona a to nie sprzyja największym azjatyckim eksporterom.

Sesja w Warszawie zaczęła się lekkimi spadkami. Po prawie dwóch godzinach WIG20 traci 0,2 proc. Zyskują akcje Alior Banku (+2,3 proc.), dzięki publikacji dobrych wyników za drugi kwartał. Zysk netto był o 7 proc. wyższy od oczekiwań analityków, ankietowanych przez PAP.

Reszta rynku nie podziela jednak entuzjazmu akcjonariuszy Aliora. Najbardziej w dół indeks WIG20 ciągną akcje PKN Orlen (-0,9 proc.) i PGE (-1,4 proc.). Ten pierwszy traci na wzroście ceny ropy a drugi... najwyraźniej w środę zyskał za dużo na fali prezentacji dobrych wyników finansowych.

W Europie też idzie w dół. Przekrój spadających spółek jest szeroki, ale zwraca uwagę większy udział banków po "czerwonej stronie" rynku. W górę idą z to kursy koncernów naftowych. W Londynie spadają akcje producentów miedzi.

Niemiecki DAX traci 0,3 proc., brytyjski FTSE100 0,8 proc. a francuski CAC40 0,3 proc.

Opublikowano dane o produkcji przemysłu Wielkiej Brytanii. Były lepsze od prognoz, bo produkcja wzrosła o 0,5 proc. rdr w czerwcu, podczas gdy oczekiwano dynamiki zaledwie 0,1-procentowej. W maju spadało o 0,1 proc. rdr. Pogorszył się jednak deficyt handlowy do 12,7 mld funtów z 11,3 mld w maju. Z jednej strony dobrze, z drugiej źle - po spadającym względem dolara funcie widać, że przeważyła zła informacja.

Notowania w Europie w czwartek

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

_ _Aktualizacja: 8:51 Korekta na giełdach przez napięcie USA-Korea Płn.

Wzrost napięcia na linii USA-Korea Północna zmniejszył chęć do utrzymywania kapitału w akcjach przez inwestorów na prawie całym świecie, z nielicznymi wyjątkami w postaci Arabii Saudyjskiej, Grecji, czy Wietnamu. Zważywszy na wcześniejsze wzrosty można to uznać jednak za dobry pretekst, by opuścić rynek, przy dość już wysoko wycenionych akcjach.

Poziom bliski 25 dla wskaźnika Cena do Zysku na indeksie S&P500 oraz poziom dywidendy zaledwie 1,9 proc. to dość wysokie miary ryzyka na jakim funkcjonuje obecnie amerykańska giełda. Dla porównania dla WIG20 wskaźniki wynoszą odpowiednio 15,19 P/E i 1,7 proc. poziom dywidendy. W perspektywie podwyżek stóp procentowych sytuacja, mimo kolejnych rekordów bitych przez indeks Dow Jones, wydaje się już napięta. Nawet mimo dobrych wyników spółek, w tym Apple.

Napięcie rozładował nieco Donald Trump, dając swoimi ostrymi wypowiedziami odnośnie Korei Północnej pretekst giełdom, żeby skorygowały notowania. Nazywa się to ,,wzrostem awersji do ryzyka". W rezultacie spadały nie tylko kursy akcji, ale i waluty krajów wschodzących.

W czwartek nastrojów rynkowych nie ma specjalnie co poprawiać. Z danych makro najważniejszy będzie raport miesięczny OPEC, który pozwoli rynkowi ocenić na ile założenia redukcji wydobycia są realizowane oraz dane z Wielkiej Brytanii - wyniki produkcji przemysłowej w czerwcu(10:30).

Jeśli chodzi o ropę, to ta akurat kontynuuje wzrosty z ostatniego miesiąca - w czwartek zyskuje 0,4 proc. (zarówno WTI, jak i Brent) a w ciągu ostatniego tygodnia 1,5 proc. dla WTI a 1,7 proc. w przypadku Brent.

Trochę ciekawych informacji przychodzi w czwartek ze spółek. Jeśli chodzi o zagranicę to wyniki ogłosi China Mobile - chiński gigant komórkowy.

W Polsce dane podał już Alior Bank - wyższe od oczekiwań wyniki w drugim kwartale. Proces przejmowania Banku BPH powoduje, że rok do roku dane są nieporównywalne - zysk wzrósł o 22 proc. w drugim kwartale. To uwzględnili jednak analitycy w swoich prognozach - wynik netto 100 mln zł okazał się o 7 proc. lepszy od średniej prognoz zebranych przez PAP.

Swoje dane podał też przyszły współproducent serialu Netfliksa o Wiedźminie, czyli Platige Image - skonsolidowana strata za drugi kwartał 574 tys. zł była niższa niż rok wcześniej (605 tys. zł) a przychody niższe o jedną trzecią.

Spadły też zyski Oponeo. To kolejny kwartał, gdy były one niższe niż rok temu. W pierwszym półroczu spadły do 8,8 mln zł z 13,2 mln zł w 2016 r. Rosły natomiast przychody.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
Imie
5 lata temu
Ojciec co ty gadasz - winne są wiatry po zjedzeniu fasolki po bretonsku z grochówką
ZT
5 lata temu
[QUOTE] w shortach mam promil kapitału. [/QUOTE] Jasiu, jakby rynek poszedł w twoim kierunku to miałbyś również promil zysku, ale nie poszedł, liczy się twoja błędna decyzja, do której nie umiesz się przyznać.
xyz
5 lata temu
Miliony inwestorów skierowali wzrok swój i uwagę na amerykański kurort narciarski Jackson Hole w stanie Wyoming, bo tam zjechała się śmietanka finansjery świata. Wczoraj rozpoczęło się coroczny zjazd przedstawicieli banków centralnych i świata finansów, a tematem głównym spotkania jest: "Wspieranie dynamicznej gospodarki globalnej". Powinno być: ,,Przejmowanie gospodarek narodowych poprzez dalsze ich zadłużanie". Ciekawe jakie zdanie ma na ten temat Bitek, bo on tutaj obracał kilkoma BTC (duże doświadczenie i staż w finansach), potrafi też znakomicie brykać na nartach, a Jackson Hole to niczym ,,plaża" dla narciarzy.
bitcoiniarz
5 lata temu
Synonim weź poradź jak zważyć dwie tony pelletu czy się waga zgadza?
Etermit needs...
5 lata temu
KGHM 124zł :((( masakra i drożyzna :( czy ktoś z Was może mi dożylnie podać trutkę na gryzonie?
...
Następna strona