Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Nowy gracz na rynku gazu. Wielkość złóż wyzwaniem dla Rosji i Kataru

81
Podziel się:

Według szacunków Patagonia kryje zasoby rzędu 16,2 mld baryłek ropy oraz 8,7 bln m sześc. gazu. Pola łupkowe w argentyńskiej prowincji Vaca Muerta potencjałem mogłyby rywalizować z największymi dostawcami LNG, Australią, Rosją czy Katarem.

Nowy gracz na rynku gazu. Wielkość złóż wyzwaniem dla Rosji i Kataru
Pola naftowe w Vaca Muerta w Patagonii (GETTY, NurPhoto)

Argentyna posiada potężne złoża gazu. Już ponad dekadę temu odkryli je w rejonie Vaca Muerta (Martwa Krowa) eksperci nieistniejącego już konsorcjum argentyńsko-hiszpańskiego Repsol-YPF - pisze "Rzeczpospolita".

Dziś szacuje się, że zasoby argentyńskich złóż sięgają 16,2 mld baryłek ropy oraz 8,7 bln m sześc. gazu. To ogromne pokłady.

Wydobycie rozpoczęto w 2018 r., ale nie zapewniło ono Argentynie finansowego eldorado. Dlaczego? Ponieważ, jak tłumaczy "Rz", samo wydobycie to za mało, bo infrastruktura łącząca region z resztą kraju czy umożliwiająca eksport była niewystarczająca.

Konieczne inwestycje

Plany inwestycji w kosztujący 2,5 mld dol rurociąg Nestora Kirchnera przez lata były odkładane. Dopiero w na początku lipca 2023 r. uruchomiono pierwszy odcinek, liczący kilkaset kilometrów, do Salliquelo.

Aby transportować gaz dalej - do Buenos Aires - trzeba wybudować drugie tyle. Dodatkowo potrzeba łączników, które pozwolą dotrzeć na rynki regionu: Brazylii, Chile i Urugwaju.

Inwestycja jest konieczna. Po pierwsze pozwoli zrezygnować z importu (już w tym roku ma przynieść 1,7 mld dol. oszczędności, a 4 mld dol. w kolejnym), a po drugie dałaby szansę wywindować kraj z powrotem na pozycję eksportera. Zagospodarowanie tak dużych złóż z miejsca lokowałoby Argentynę ścisłej czołówce eksporterów.

Jak zaznacza "Rzeczpospolita", dodatkowe inwestycje w terminale LNG pozwoliłby Argentynie do lat 30. rywalizować z największymi dostawcami LNG, Australią, Rosją czy Katarem.

LNG może więc się stać tratwą ratunkową dla pogrążonego w największym od 30 lat kryzysie kraju. Problem w tym, że zależy ona od kosztownych inwestycji, jakie trzeba by wprowadzić w infrastrukturę oraz rozwijanie rezerw surowca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(81)
sdvCA
4 miesiące temu
w polsce nikt nic nie szuka bo wszystko nalezy do państwa hahahah nie ma własności prywatnej. W texasie na działce mozesz miec pompę i zarabiać. U nas jak zanjdziesz ropę to ci pis zabierze wszystko i jeszcze zajmie działkę.... taki mamy kraj. Brak włąsności prywatnej!!!! czysty komuniz i pis dba aby to się tylko zwiększało. Państwo zabrał mi działke na droge. Za metraż proponuja 20% ceny rynkowej.... i co nam zrobisz??
luj
4 miesiące temu
na temat szacunków i łupków w Polsce coś wiemy ale autor tych bzdur widocznie był za smarkaty
Stąpor
4 miesiące temu
A kiedy to NASZE pola gazu łupkowego zaczną ;działać;?Co?że to mrzonka?czy aby na pewno?
jahu
4 miesiące temu
Potrzebne są kosztowne inwestycja na które Argentyna nie ma pieniędzy, a z racji jej sytuacji finansowej, nie dostanie też na nie kredytu. Zgadnijcie kto ma pieniądze i położy łapę na złożach. Oczywiście nie bezpośrednio, ale poprzez swoje korporacje.
Ytt
4 miesiące temu
U nas jak znaleźli miedź to polaka nie stać kupić rurki miedzianej. Tak to prowadzą interesy w tej koloni.
...
Następna strona