Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pandemia koronawirusa. Co trzeci Polak zmienił plany urlopowe. Będzie też oszczędniej

5
Podziel się:

Obecnie zaledwie 42 proc. Polaków planuje wakacje poza domem. Przed pandemią wyjazd zakładało 64 proc. badanych. Co drugi zamierza również ograniczyć wydatki.

Tylko około co czwarty Polak zdecyduje się na dłuższy wyjazd za granicę.
Tylko około co czwarty Polak zdecyduje się na dłuższy wyjazd za granicę. (WP)
bEEEwsbp

Prawie 36 proc. Polaków z powodu pandemii koronawirusa zmieniło swoje plany urlopowe - wynika z badania przeprowadzonego w ramach Think Forward Initiative - Grupy ING. Tylko około co czwarty Polak zdecyduje się na dłuższy wyjazd za granicę.

"Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele aspektów codziennego życia. Izolacja społeczna i ograniczenia w podróżowaniu zmieniły również sposób planowania wakacyjnego wypoczynku. Wyniki badania potwierdzają, jak bardzo Covid-19 wpłynął na plany Polaków. Przed pandemią około 64 proc. mieszkańców kraju deklarowało wyjazd na urlop podczas wakacyjnych miesięcy. Obecnie ponad jedna trzecia z nich zrewidowała swoje plany wyjazdowe i już tylko 42 proc. badanych planuje wakacje poza domem" - czytamy w raporcie.

bEEEwsbr
Zobacz także: Zobacz też: Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

Z badania wynika, że blisko połowa pytanych osób (48 proc.) deklaruje mniejsze wydatki wakacyjne niż zazwyczaj. Szukają tańszych rozwiązań, jak kempingi i podróże samochodem. Ponad 52 proc. badanych wskazuje też większe zainteresowanie miejscami i atrakcjami blisko miejsca zamieszkania. Poza tym konsumenci stawiają na bardziej aktywny wypoczynek z większą dbałością o niemarnowanie wody, jedzenia i energii.

Wyjazdy zagraniczne w tym roku cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż w ubiegłych latach. Wyniki badania sugerują, że większość ludzi nadal ma dość pesymistyczne nastawienie do takich wyjazdów. Nawet 75 proc. planujących urlop spędzi go w kraju. Najczęściej to przynajmniej jeden dłuższy wyjazd (48 proc.) albo jednodniowe wycieczki (14 proc.). Tylko około 24 proc. Polaków zdecyduje się na dłuższy wyjazd za granicę.

bEEEwsbx

"Polacy wyraźnie deklarują unikanie tłumu i transportu publicznego - aż 60 proc. badanych podkreśliło to w odpowiedziach. Na nocleg najchętniej wybierają hotele, motele, zajazdy i pensjonaty (44 proc.) oraz wynajmują kwatery prywatne i domki turystyczne (32 proc.). Mniejsza grupa - 13 proc. badanych - zatrzymuje się u krewnych i znajomych" - podaje raport.

Think Forward Initiative to wspólny projekt Grupy ING oraz partnerów: Deloitte, Dimension Data, CEPR, Dell/EMC i Amazon Web Services. Skupia ekspertów z branży finansowej, technologicznej, regulatorów i naukowców. Inicjatywa ta ma na celu wykorzystanie zdobytej wiedzy, jako podstawy w planowaniu działań oraz wspieraniu konsumentów w podejmowaniu wyborów finansowych. Badania prowadzone były w pięciu europejskich krajach (Polska, Niemcy, Rumunia, Hiszpania i Turcja).

Badanie ilościowe, CAWI, zostało przeprowadzone w ramach inicjatywy TFI przez IPSOS BV, na reprezentatywnej próbie Polaków N=1002 w czerwcu 2020.

bEEEwsby

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEEEwsbS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
janusz
rok temu
tylko wojna polozy kres lajdactwu,,
Milka
rok temu
Nie wiadomo co będzie za rok, więc wyjeżdżam na wakacje.
Manipulacja
rok temu
Pandemia to była 100 lat temu jak w europie w ciągu kilku m-cy zmarło 6 mln ludzi.
bEEEwsbT
Szumowski
rok temu
Artykuł od czapy, ja byłem na Majorce, mam lecieć na Teneryfe, ale widzę że nasz pseudorzad razem z pseudoekspertami chcą zrobić kwarantannę na Hiszpanie więc polecę ze 2 razy do Turcji, firma mi prosperuje lepiej niż przed pseudopandemia, klientów mam 2x więcej więc nie wiem skąd mają takie info.
hahahaha
rok temu
Zmienili plany urlopowe i bezmyślnie ruszyli do Gdańska, Karpacza, Władysławowa, Giżycka, bo przecież nikt inny na ten pomysł nie wpadł w tym samym czasie :-/