Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polenergia Dominiki Kulczyk może zniknąć z giełdy. Umowa zakłada wykup wszystkich akcji

11
Podziel się

Spółka Dominiki Kulczyk dogadała się z innym inwestorem i razem zamierzają przejąć pełną kontrolę nad Polenergią. W efekcie jedna z największych spółek energetycznych branży OZE zniknie z warszawskiej giełdy.

Polenergia Dominiki Kulczyk może zniknąć z giełdy. Umowa zakłada wykup wszystkich akcji
Polenergia wkrótce może zniknąć z giełdy. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDTHdMRN

Polenergia jest spółką, która koncentruje się na energetyce ze źródeł odnawialnych. Inwestuje w budowę farm wiatrowych i rozwija fotowoltaikę. Tegoroczne notowania giełdowe pokazują, że inwestorzy uwierzyli w biznes. Akcje rosną, ale to koniec hossy. Wkrótce mogą zniknąć z GPW.

Firma Mansa Investments - kontrolowana przez miliarderkę Dominikę Kulczyk ma obecnie prawie 52 proc. akcji i decydujący głos. Pozostałe udziały są podzielone między instytucje i drobnych inwestorów giełdowych. Okazało się, że Mansa wraz z innym inwestorem (BIF IV Europe Holdings Limited) chcą przejąć pełną kontrolę.

bDTHdMRP

Mansa i BIF ogłosiły podpisanie umowy, która zakłada wezwanie pozostałych posiadaczy akcji do sprzedaży 100 proc. akcji Polenergii. Oficjalnie procedura ma zostać ogłoszona 6 listopada.

Zobacz także: Druga fala kryzysu. Ekspert mówi, ile nas będzie kosztować

Liczą, że w wyniku wezwania będą mieć w sumie co najmniej 90 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Po ewentualnym przymusowym wykupie i ściągnięciu wszystkich akcji zamierzają wycofać Polenergię z warszawskiej giełdy.

bDTHdMRV

Z zapowiedzi wynika, że za każdą akcję BIF zapłaci po 47 zł. Jeszcze we wtorek można je było kupić po 46,40 zł. Najnowsze informacje rozbudziły wyobraźnię spekulantów, którzy podbili notowania do 50 zł i w tych okolicach chodzą przed samym zamknięciem sesji w środę.

"Po rozliczeniu wezwania, Mansa Investments i inwestor będą sprawować wspólną kontrolę nad spółką. Strony zobowiązały się do dalszego wspierania bieżącego rozwoju i wzrostu spółki jako wiodącej na rynku prywatnej spółki energetycznej w Polsce, zgodnie z obowiązującą Strategią Grupy Polenergia na lata 2020-2024" - czytamy w komunikacie zarządu Polenergii.

bDTHdMRW

Nowy inwestor zobowiązał się też do dokonania w ciągu najbliższych dwóch lat, bezpośrednio po wycofaniu akcji spółki z GPW, wpłat w łącznej wysokości 150 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTHdMSq
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Roman
6 miesięcy temu
Ta giełda pójdzie na dno razem z PiS. I nie trzeba być geniuszem żeby to wiedzieć. Pozdrawiam
Gabinet
5 miesięcy temu
Sprzedawali po 100 zł kupią po 50 zł jest interes
Arturo
5 miesięcy temu
Dokładnie, za parę lat Polenergia będzie warta kilka razy tyle co obecnie
bDTHdMSr
OZ3
5 miesięcy temu
Za dwa lata uruchomią farmy wiatrowe i fotowoltaiczne które zwiększą ich moce produkcyjne razy 2. Za kilka lat uruchomią wiatraki na morzu. Potencjał jest olbrzymi
Latwo
6 miesięcy temu
inwestować w coś co dotuje państwowa kasa z naszych podatków. Wzrosty pewne dopóki pańśtwo się nie wycofa z dotacji. Ale o tym inwestor prawdopodobnie się dowie wcześniej.