Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PTChC: Potrzeba nowych rozwiązań systemowych w walce z paleniem papierosów

2
Podziel się

Ostatnie ćwierć wieku walki z nałogiem tytoniowym w Polsce uwypukliło konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań systemowych, uważa Polskie Towarzystwo Chorób Cywilizacyjnych (PTChC). PTChC opracowało takie rozwiązania z myślą o palaczach, ale pośrednio mogą one też pomóc wyjść na prostą tym firmom, które mają palaczy w swoich szeregach. 31 maja 2020 roku przypada Światowy Dzień Bez Papierosa. To już 33. edycja akcji zainicjowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która zwraca uwagę na szkodliwość palenia papierosów.

PTChC: Potrzeba nowych rozwiązań systemowych w walce z paleniem papierosów
bEraYSaJ

"Po 33 latach sytuacja zmieniła się nieznacznie: podobna liczba palących utrzymuje się do dziś. Pomimo miliardów USD na walkę z epidemią palenia, po papierosy sięga obecnie 1,1 mld ludzi na świecie. Zaledwie 5,4% globalnej populacji jest chroniona przed szkodliwymi skutkami dymu papierosowego dzięki odpowiednim regulacjom prawnym. W 29 państwach na świecie nadal brakuje praw regulujących minimalny wieku osoby kupujących produkty tytoniowe lub nikotynowe, albo w których wiek kupującego papierosy jest niższy niż 18 lat. Sama WHO przyznaje, że do 2025 globalna liczba palaczy utrzyma się na podobnym poziomie" - czytamy w komunikacie.

Podobny trend widać nad Wisłą, gdzie papierosy pali obecnie około 9 mln osób. Dzisiaj co czwarty pracujący Polak wychodzi "na dymka" w godzinach pracy. Robi to średnio 9 razy dziennie. Z cytowanych w materiale wyliczeń Work Service wynika, że takie przerwy kosztują pracodawców średnio 30 mln zł w ciągu dnia. W przeliczeniu firmy przez nałóg palaczy puszczają z dymem około 8 mld zł rocznie.

Według raportu Polskiej Grupy Raka Płuc, w Polsce wypalanych jest łącznie ponad 40 mld papierosów rocznie, a statystyczny palacz co miesiąc ze swojego portfela wyjmuje 500 zł na paczkę.

bEraYSaL

"Choć polscy palacze próbują rzucać, to statystyki nie napawają optymizmem: nawet 80% z nich wraca do nałogu po zgaszeniu 'ostatniego' papierosa. I to pomimo regularnego podnoszenia podatków na wyroby tytoniowe, akcji edukacyjnych, zniechęcających do palenia piktogramów zajmujących coraz większą część paczek, szerokiej dostępności nikotynowych terapii zastępczych czy funkcjonujących poradni rzucania palenia - problem wciąż jest odczuwalny.

"Ostatnie 25 lat walki z nikotynizmem w Polsce wymaga gruntownego przemyślenia i systemowego przepracowania" - ocenia dr hab. n. med. Filip Szymański, kardiolog i Kierownik Pracowni Prewencji Chorób z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, cytowany w komunikacie.

Polskie Towarzystwo Chorób Cywilizacyjnych (PTChC), którym kieruje prof. Szymański, opracowało rekomendacje rozwiązań systemowych. Jednym z kluczowych elementów tych rekomendacji jest możliwość pomocy nawet najbardziej zatwardziałemu palaczowi, w przypadku którego standardowa terapia czy leczenie farmakologiczne okazały się nieskuteczne. Wyjściem w takiej sytuacji jest redukcja szkód wywołanych paleniem tytoniu i zastąpienie papierosów wyrobami alternatywnymi.

"Dla mnie ważne jest wprowadzenie alternatywy, co nie jest łatwe w codziennej praktyce. Popatrzmy na Japonię: tam lekarze informują każdego palącego pacjenta, że ma taką alternatywę. Czy każda alternatywa jest taka sama? Nie. Mamy np. e-papierosy. Są takie, które są certyfikowane i wiemy co w nich jest, ale są też takie, które sprzedawane są w Internecie czy na bazarach z niewiadomymi substancjami. Mamy też nowe wyroby, które nie spalają tytoniu, tylko go podgrzewają i które są przebadane. Jest baza PubMed, która ma evidence based medicine i nie można z nią polemizować, bo to są impaktowane pisma recenzowane. Dla osoby, która przestała palić tradycyjnego papierosa i używa urządzenia podgrzewającego tytoń, to redukcja czynników zapalnych" - powiedział Szymański.

bEraYSaR

Opracowana przez PTChC metodyka leczenia uzależnienia od papierosów obejmuje 5 kroków. Na każdym z nich palacz powinien otrzymywać kompleksowe wsparcie lekarsko-psychologiczne, czyli np. uczęszczać do poradni rzucania palenia.

  • Po pierwsze: porada lekarska i edukacja dotycząca szkodliwości palenia tytoniu dla zdrowia osoby palącej.
  • Po drugie: jeśli argumenty okazują się nieskuteczne i pacjent tkwi w nałogu, PTChC rekomenduje leczenie cytyzyną, składnikiem pochodzenia naturalnego pozyskiwanym z nasion złotokapu. Pod względem chemicznym cytyzyna przypomina nikotynę.
  • Po trzecie: jeśli leczenie cytyzyną okazuje nieskuteczne, kolejnym krokiem są preparaty nikotynozastępcze (NRT, Nicotine Replacement Therapy): plastry, gumy, tabletki lub spraye zawierające nikotynę w dawkach zaspokajających uczucie ,,nikotynowego głodu" u palacza.
bEraYSaS
  • Po czwarte: jeśli terapia nikotynozastępcza okazuje się nieefektywna, należy wprowadzić leczenie farmakologiczne, w skład którego wchodzą preparaty zawierające buproprion, wareniklinę i - ponownie - cytyzynę.
  • Jeśli i ta metoda zawiedzie a pacjent nadal pali, piątym i ostatnim krokiem jest wykorzystanie w leczeniu produktów alternatywnych dla papierosów, takich jak przebadane systemy podgrzewania tytoniu czy certyfikowane, czyli przebadane pod kątem jakości i bezpieczeństwa e-papierosy. Przykładem urządzenia pierwszego typu jest IQOS, który był również przedmiotem analiz instytucji rządowych: amerykańskiej FDA, niemieckiego BfR czy niderlandzkiego RIVM. Badania toksykologiczne wskazują na istotną redukcję poziomów substancji szkodliwych i rakotwórczych w aerozolu z urządzenia podgrzewającego tytoń w porównaniu z ich zawartością w dymie z palonego papierosa. Z kolei w przypadku certyfikowanych e-papierosów, w ostatnim raporcie autorstwa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (Public Health England) naukowcy i specjaliści z zakresu ochrony zdrowia zalecają wręcz palaczom przejście na elektroniczne systemy dostarczania nikotyny. Naczelny Lekarz Wielkiej Brytanii, prof. Chris Whitty, ocenił je jako "bezpieczniejszą alternatywę dla papierosów", podano w materiale.

W 1987 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła do globalnego kalendarza nowe święto, które miało zachęcić palaczy do przynajmniej jednej doby bez papierosa w ustach: Światowy Dzień Bez Papierosa. Pierwotnie przypadało na 7 kwietnia, ale rok później WHO przesunęła je na ostatni dzień maja. Na świecie było wówczas ponad 1 mld palaczy.

bEraYSbm
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
sondor
rok temu
Przeglądnijcie statystyki zgonów, zabija nie tylko nikotyna, zabija alkohol, zabija "wybujała fantazja" kierowców, zabijają narkotyki zabija tłuszcz, nadmierne obżarstwo i wiele innych rzeczy. Tak mówiąc szczerze to nas zabija przede wszystkim chemia i nic więcej. Znaleźliście temat nikotyny, a dlaczego nie alkoholu - palący robi krzywdę sobie i ewentualnie tym co wdychają dym, ale nie bije żony, dzieci po papierosie jak to robi alkoholik. Prawda nikotyna szkodzi - ale powiedzcie co nie szkodzi na tym świecie, nawet polityka i to szkodzi - prawda. I tak dla tych przemądrzałych - zmusili do rzucenia palenia papierosów znajomego - zmarł na trzeci dzień. Zabił go szok nikotynowy-tak orzekł lekarz!!!
Ateista
rok temu
Chcę palić, to palę. Co innym do tego. Moje zdrowie, moja sprawa. Chyba, że żyjemy w dyktaturze i już nie mogę decydować o swoim zdrowiu? Mam ochotę wydłubać sobie oko - moja sprawa. Chcę sobie obciąć ucho - moja sprawa. Chcę zapalić papierosa mentolowego - nie wolno. Może zamiast papierosów trzeba palić budynki instytucji UE?