Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Rekordowa sprzedaż obligacji. W miesiąc wzrosła ponad dwukrotnie

18
Podziel się

Obniżki stóp procentowych skutkujące drastycznym cięciem oprocentowania oszczędności w bankach sprawiły, że w kwietniu Polacy rzucili się na obligacje skarbowe. Ulokowali w nich grubo ponad 5 mld zł, bijąc nowy rekord.

Ministerstwo Finansów sprzedało rekordową liczbę obligacji.
Ministerstwo Finansów sprzedało rekordową liczbę obligacji. (PAP | WP)
bEpHGPQR

Na początku kwietnia pisaliśmy o tym, że wkrótce koszty trzymania oszczędności w bankach zaczną przewyższać naliczane odsetki. Eksperci wskazywali, że wielu klientów może przerzucić się na obligacje skarbowe. Te najprostsze nie różnią się wiele od lokat, a dają zarobić znacznie więcej.

Podczas gdy w wielu bankach oprocentowanie podstawowych lokat spadło poniżej 0,5 proc., obligacje oferowane przez państwo (tym samym bardzo bezpieczne) dawały zarobić w skali 3 miesięcy 1,5 proc. Zamrożenie pieniędzy na 2 lata dawało 2,1 proc. zysku rocznie.

Jednocześnie wiadomo było, że już od 1 maja warunki oprocentowania znacząco się pogorszą w związku z obniżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (mniej więcej o 1 pkt proc.). Stąd kumulacja zakupów obligacji, która sprawiła, że Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje za rekordową kwotę 5,4 mld zł.

bEpHGPQT
Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 3.0. "Przedsiębiorców pokonuje biurokracja"

W porównaniu do poprzedniego miesiąca sprzedaż obligacji skarbowych klientom detalicznym wzrosła ponad dwukrotnie. W marcu była na poziomie niecałych 2,4 mld zł.

bEpHGPQZ

"To historycznie rekordowy popyt w skali miesiąca, który jest wyrazem zaufania do tej formy lokowania i pomnażania oszczędności" - komentuje statystyki wiceminister finansów Piotr Nowak.

Największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje 4-letnie. Polacy w kwietniu ulokowali w nich 2 mld 853,5 mln zł. Tu głównym wabikiem było oprocentowanie.

Drugim najbardziej popularnym typem obligacji były najkrótsze 3-miesięczne papiery, których MF sprzedało za kwotę 1 mld 78,4 mln zł.

bEpHGPRa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpHGPRu
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Piotr
rok temu
Hahahaha, Polak to jednak naiwniaki.
zibi
rok temu
dobry złoty to mocny złoty
zibi
rok temu
dobry złoty to silny złoty
bEpHGPRv
zibi
rok temu
silny złoty to dobry złoty
zibi
rok temu
Mocny złoty to dobry złoty