Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ropa naftowa idzie w górę. Pękła granica 70 dolarów za baryłkę

14
Podziel się:

Ograniczenia w produkcji i dostawach ropy naftowej wpływają na mocny wzrost cen surowca. W nieco ponad 3 miesiące ropa podrożała o blisko 40 proc. Efekty już widać na stacjach paliw.

Na giełdach rosną ceny ropy naftowej.
Na giełdach rosną ceny ropy naftowej. (flickr.com)
bECTxczV

Od kilku tygodni ceny na stacjach paliw rosną. W ostatnich dniach bezołowiowa 95 podrożała średnio o 8 groszy na litrze - wynika z najnowszych danych BM Reflex. Za litr trzeba zapłacić około 5,06 zł. To najwyższy poziom od października.

W miesiąc cena benzyna w detalu wzrosła o blisko 33 grosze. Jeszcze więcej, bo o 44 grosze, zdrożało paliwo w hurcie. Według ekspertów BM Reflex prawdopodobne są dalsze podwyżki, choć w mniejszej skali niż ostatnio.

bECTxczX

Taka sytuacja nie dziwi w obliczu mocnych wzrostów cen ropy naftowej na światowych giełdach. W Londynie baryłka, a więc około 159 litrów surowca, kosztuje już prawie 71 dolarów. Okrągły poziom 70 dolarów został przebity po raz pierwszy od listopada. A w międzyczasie chodziła po niewiele ponad 50 dolarów.

- Ten psychologiczny poziom został pokonany tydzień po tym, jak notowania amerykańskiej ropy przekroczyły barierę 60 dolarów za baryłkę - zauważa Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

bECTxcAd

Ekspertka tłumaczy, że wzrostom cen sprzyjają informacje, które sugerują możliwe ograniczenie produkcji ropy naftowej w państwach OPEC. Z jednej strony mamy porozumienie naftowe, które samo w sobie narzuciło limity w państwach kartelu i niektórych krajach spoza niego (m.in. Rosji). Dodatkowe problemy z produkcją mogą mieć też takie kraje jak Wenezuela, Iran oraz Libia.

Zobacz także: Polscy naukowcy chcą odzyskać paliwo z plastiku

Na rynku rośnie obawa szczególnie o zakłócenia dostaw surowca z Libii. Tamtejsza armia narodowa walczy z siłami rządowymi. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wezwał w niedzielę do przerwania ofensywy wojsk Chalify Haftara, uważanego za stronnika Rosji. Napięcie narasta, a wraz z nim zagrożenie zmniejszenia dostaw surowca.

bECTxcAe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECTxcAy
surowce
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Elektron
2 lata temu
Czas na melexy, a szejkowie będą oplywac nie w zlocie a czarnej smole..
Hehe😂
2 lata temu
To ta tania ropa i gaz sprowadzana na statkach z USA?
lkdpl
2 lata temu
Dwa dni temu była informacja - ropa taanieje, W lutym byłem na Gran Canaria (Hiszpania) - paliwo 0,95 -0,96 euro - to było 4,20 zł.
bECTxcAz
Koło
2 lata temu
Ja bym tą ropę całkiem odsuną utarł nosa tym szejką i śmigał hybrydą
trumpek
2 lata temu
A sankcje przeciw Rosji szlag trafi czy co?