Notowania

Ropa naftowa idzie w górę. Pękła granica 70 dolarów za baryłkę

Ograniczenia w produkcji i dostawach ropy naftowej wpływają na mocny wzrost cen surowca. W nieco ponad 3 miesiące ropa podrożała o blisko 40 proc. Efekty już widać na stacjach paliw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Na giełdach rosną ceny ropy naftowej.

Od kilku tygodni ceny na stacjach paliw rosną. W ostatnich dniach bezołowiowa 95 podrożała średnio o 8 groszy na litrze - wynika z najnowszych danych BM Reflex. Za litr trzeba zapłacić około 5,06 zł. To najwyższy poziom od października.

W miesiąc cena benzyna w detalu wzrosła o blisko 33 grosze. Jeszcze więcej, bo o 44 grosze, zdrożało paliwo w hurcie. Według ekspertów BM Reflex prawdopodobne są dalsze podwyżki, choć w mniejszej skali niż ostatnio.

Taka sytuacja nie dziwi w obliczu mocnych wzrostów cen ropy naftowej na światowych giełdach. W Londynie baryłka, a więc około 159 litrów surowca, kosztuje już prawie 71 dolarów. Okrągły poziom 70 dolarów został przebity po raz pierwszy od listopada. A w międzyczasie chodziła po niewiele ponad 50 dolarów.

- Ten psychologiczny poziom został pokonany tydzień po tym, jak notowania amerykańskiej ropy przekroczyły barierę 60 dolarów za baryłkę - zauważa Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Ekspertka tłumaczy, że wzrostom cen sprzyjają informacje, które sugerują możliwe ograniczenie produkcji ropy naftowej w państwach OPEC. Z jednej strony mamy porozumienie naftowe, które samo w sobie narzuciło limity w państwach kartelu i niektórych krajach spoza niego (m.in. Rosji). Dodatkowe problemy z produkcją mogą mieć też takie kraje jak Wenezuela, Iran oraz Libia.

Polscy naukowcy chcą odzyskać paliwo z plastiku

Na rynku rośnie obawa szczególnie o zakłócenia dostaw surowca z Libii. Tamtejsza armia narodowa walczy z siłami rządowymi. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wezwał w niedzielę do przerwania ofensywy wojsk Chalify Haftara, uważanego za stronnika Rosji. Napięcie narasta, a wraz z nim zagrożenie zmniejszenia dostaw surowca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ropa naftowa, surowce, giełda, benzyna, wiadomości, wiadomości, wiadomości, paliwa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-04-2019

kkkRafinerie tej droższej ropy nawet jeszcze nie zamówiły, a stacje benzynowe od razu podniosły ceny. Ciekawe.

09-04-2019

OpolskieWrzesień 2018 baryłka ropy 85 dolarów, litr ON 5,30. Obecnie baryłka ropy 70 dolarów, litr ON 5,32. Komu oni oczy mydlą.

08-04-2019

TAK SIĘ MYŚLI22 rafinerie w USA stoją na krawędzi upadku z powodu braku tzw. ciężkiej ropy. Przyczyną są sankcje nałożone na Wenezuelę. Ciężką ropę produkuje … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)