Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka dnia: Entuzjazm po wynikach KGHM. Firma ma jednak pewne obawy

0
Podziel się

Utrzymująca się niska cena miedzi może skłonić spółkę do zmian planów inwestycyjnych.

Spółka dnia: Entuzjazm po wynikach KGHM. Firma ma jednak pewne obawy
(materiały prasowe KGHM)
bDZgkCGJ

Dobre wyniki odwróciły nieco negatywny trend na akcjach ósmego co do wielkości producenta miedzi na świecie. Drożejący dolar spowodował, że spadające ceny miedzi nie wpłynęły na wyniki KGHM, jednakże spółka dostrzega pewne zagrożenia związane ze spadającymi nieprzerwanie cenami tego surowca. Firma bierze pod uwagę m.in. korektę wydatków na inwestycje.

Opublikowane po zakończeniu czwartkowej sesji wyniki finansowe KGHM spodobały się inwestorom. Na starcie sesji akcje spółki zyskiwały prawie 4 procent. Przed godziną 12:00 entuzjazm nieco opadł i papiery firmy rosły o prawie 1,5 procent. Nie zmienia to jednak faktu, że ósmy producent miedzi na świecie znajduje się w piątek w czołówce najbardziej rosnących spółek w indeksie WIG20.

Notowania akcji KGHM w piątek

bDZgkCGL

KGHM Polska Miedź zarobił w pierwszym półroczu 2015 roku 1,192 mld złotych. Mimo spadających cen miedzi, spółka poprawiła wynik w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku.

W pierwszym półroczu 2014 roku KGHM zarobił 1,1 mld złotych, a zatem pierwsza część tego roku jest o 8 procent lepsza. Łącznie od stycznia do czerwca tego roku spółka sprzedała surowce o wartości 10 mld złotych, czyli o prawie pół mld więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Wybrane dane finansowe KGHM (w mln złotych)
Źródło: Money.pl, na podstawie danych KGHM
Pierwsze półrocze 2015 roku Pierwsze półrocze 2014
Przychody ze sprzedaży 10 060 9 528
Zysk netto 1 194 1 101

Dobre wyniki udało się uzyskać mimo spadających cen surowców. Notowania miedzi średnio w pierwszym półroczu były o ponad 800 dolarów za tonę niższe w stosunku do tego, co zakładała spółka. Z pomocą przyszły jednak notowania dolara, w których surowce są wyceniane. W tej walucie spółka generuje przychody, zatem im wyższe notowania dolara wobec złotego, tym zysk jest wyższy. Droższy dolar przekłada się na większą ilość złotych.

bDZgkCGR

Dyrektor finansowy KGHM podkreśla, że niższa dolarowa cena czerwonego metalu była w dużej mierze równoważona osłabieniem złotego.

Cena dolara wyrażona w złotych w tym roku

W czerwcu rozpoczęła się komercyjna produkcja w kopalni Sierra Gorda, a zatem efekty jej eksploatacji będą widoczne w kolejnych kwartałach w sprawozdaniu spółki.

Mimo że w pierwszym półroczu spadające ceny miedzi w ogóle nie dotknęły spółki, to z niepokojem patrzy na sytuację na tym rynku. Jeżeli ten trend się utrzyma będzie ona musiała rozważyć korektę polityki inwestycyjnej i wartości aktywów produkcyjnych.

bDZgkCGS

Podstawowym ryzykiem dla cen miedzi jest spowolnienie chińskiej gospodarki, co przekłada się na spadek ilości kupowanej przez ten kraj miedzi. Niekorzystny ze strony popytowej może być również mocny dolar. Kompensuje on taniejącą nominalną wartość miedzi dla inwestorów spoza USA.

bDZgkCHm
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)