Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niskie ceny ropy nie utrzymają się długo

0
Podziel się:

Nawet jeśli kraje OPEC nie zmniejszą produkcji ropy naftowej, cena surowca z czasem wzrośnie.

Niskie ceny ropy nie utrzymają się długo
(Colin Lowe / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Utrzymywanie jej na niskim poziomie, żeby zaszkodzić konkurentom, których koszty produkcji są wyższe, co sugeruje saudyjski minister ds. ropy naftowej Ali ibn an-Naimi, to strategia krótkofalowa - pisze Financial Times.

Arabia Saudyjska daje do zrozumienia, że jej strategia dotycząca utrzymania swych udziałów w rynku ropy poprzez utrzymanie niskich cen surowca jest świadoma i konsekwentna - pisze brytyjski dziennik.

Naimi powiedział, że _ w interesie krajów producentów OPEC nie leży obniżenie produkcji _. _ Czy cena zejdzie do 20, 40, 50 czy 60 dolarów, nie ma to znaczenia _ dla zmniejszenia podaży. _ Ten komentarz ministra sugeruje, że Arabia Saudyjska nie kontroluje wprawdzie zmian (na rynku naftowym), ale stara się umiejętnie obrócić je na swoją korzyść _ - wyjaśnia _ FT _.

Zdaniem brytyjskiego OPEC nie dysponuje jednak taką siłą jak w okresie swej prosperity, czyli w latach 70., kiedy to kartel naftowy mógł znacząco wpływać na ceny surowca.

Tymczasem minister Naimi uznaje, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zdoła wykorzystać niższy popyt na ropę i jej niższe ceny, aby poważnie zaszkodzić producentom nienależącym do kartelu - Rosji, Brazylii, USA i krajom afrykańskim - dla których koszty wydobycia surowca, zwłaszcza ze złóż łupkowych, są znacznie wyższe - pisze _ FT _.

_ Jak wyjaśnił (Naimi), nie opłaca się Saudyjczykom zmniejszanie produkcji ropy, aby podbijać jej cenę, ponieważ Rosja, Afryka, Brazylia, a także USA zmuszone będą to zrobić jako pierwsze _ - wyjaśnia dalej dziennik.

W istocie, amerykańskie firmy wydobywające ropę ze złóż łupkowych w Północnej Dakocie musiały zredukować jesienią liczbę szybów o 9 proc. ze względu na wysokie koszty operacyjne i niskie ceny surowca - przypomina _ FT _, zastrzegając zarazem, że Arabia Saudyjska nie jest w stanie poważnie zaszkodzić amerykańskiemu sektorowi naftowemu, zwłaszcza że stale modernizowane technologie pozwalają obniżać koszty eksploatacji złóż.

Z drugiej jednak strony, nawet królestwo saudyjskie, które ma kolosalne rezerwy walutowe nie jest w stanie wytrzymać bardzo długo niskich cen ropy, toteż z czasem zarówno ono jak i inni producenci będą musieli dostosować podaż swego towaru do popytu. A to oznacza, że na razie możemy się cieszyć niską ceną ropy, _ ale nie należy oczekiwać, że ten stan rzeczy potrwa przez wiele lat _ - konkluduje _ FT _.

Ropa naftowa straciła od połowy czerwca około 50 proc. wartości, do czego przyczyniły się obfitość podaży, wzmocnienie dolara i spadek zapotrzebowania w kontekście spowolnienia światowej gospodarki.

W listopadzie OPEC, który dostarcza na światowy rynek jedną trzecią produkcji czarnego złota, poinformował, że utrzymuje produkcję na poziomie 30 milionów baryłek dziennie.

Czytaj więcej w Money.pl
OPEC nie obniży produkcji. Bez względu na cenę Kraje OPEC nie zmniejszą produkcji ropy naftowej, nawet jeśli cena surowca spadnie do 20 dolarów za baryłkę - oświadczył saudyjski minister ds. ropy naftowej Ali ibn an-Naimi.
Impas w sprawie ropy. A ceny... Od czerwca ropa potaniała już o 30 procent.
Żądają od OPEC podniesienia cen ropy Arabia Saudyjska, lider OPEC i inni wielcy producenci ropy uprzedzili w ubiegłym tygodniu, że OPEC nie zmniejszy wydobycia surowca, nawet jeśli cena baryłki spadnie do 20 dolarów.
Bunt w OPEC? Chcą ciąć wydobycie ropy Algierski minister energetyki zażądał ograniczenia produkcji ropy, by zahamować spadek jej cen.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)