Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Tąpnięcie na akcjach polskiej spółki. Zmarł pacjent w czasie badań klinicznych

110
Podziel się

Amerykańscy urzędnicy zawiesili badania kliniczne preparatu polskiej spółki Ryvu Therapeutics (dawniej Selvita). Wszystko przez śmierć pacjenta, który przyjmował RVU120 i w tym czasie dostał zapalenia trzustki. To poważny cios wizerunkowy - akcje na giełdzie w Warszawie poleciały ostro w dół.

Tąpnięcie na akcjach polskiej spółki. Zmarł pacjent w czasie badań klinicznych
Podczas badań klinicznych spółka Ryvu Therapeutics odnotowała zgon pacjenta. (Adobe Stock, patrikslezak)
bDYqnqIB

Od kilku dni na giełdzie rosły notowania biotechnologicznej spółki Ryvu Therapeutics, ale dobre nastroje inwestorów wyparowały w ciągu chwili. Piątkowa sesja na GPW przyniosła tąpnięcie. W najgorszym momencie akcje były prawie 18 proc. na minusie - ich wartość tuż po godzinie 9:00 spadła do 49 zł z 59 zł.

Taki zjazd na akcjach przekłada się na spadek wyceny całego biznesu spółki o blisko 180 mln zł. Jej wartość spadła poniżej miliarda złotych.

bDYqnqID

Skąd taka gwałtowna reakcja inwestorów? Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration - FDA) częściowo zawiesiła badanie kliniczne jednego z preparatów firmy Ryvu Therapeutics o nazwie RVU120. Wszystko przez śmierć jednego z pacjentów.

Zobacz także: Inflacja w Polsce się rozpędza. Dane potwierdzają, wydatki rodzin znacznie wzrosły

RVU120 ma być docelowo lekiem stosowanym u pacjentów z nawrotową/oporną ostrą białaczką szpikową (AML) i zespołem mielodysplastycznym wysokiego ryzyka (HR-MDS). Tymczasem u jednej z badanych osób wystąpiło pogarszające się zapalenie trzustki, które zakończyło się śmiercią.

bDYqnqIJ

Spółka zauważa, że drugi pacjent z tej samej próby zakończył pierwszy cykl leczenia bez żadnych zaraportowanych poważnych zdarzeń niepożądanych związanych z podawaniem leku. A w badaniu znajduje się obecnie jeszcze dwóch pacjentów otrzymujących RVU120.

Pacjenci aktualnie leczeni RVU120 w ramach badania klinicznego mogą kontynuować terapię, natomiast nowi pacjenci nie będą włączani do badania do momentu, gdy FDA nie zniesie zawieszenia.

- Opierając się na wszystkich danych, które posiadamy dla RVU120, uważamy, że jest to obiecująca opcja terapeutyczna dla pacjentów onkologicznych i ściśle współpracujemy z FDA, aby odpowiedzieć na wszelkie zapytania i komentarze agencji, w celu wznowienia badania - komentuje sytuację prezes Ryvu Therapeutics Paweł Przewięźlikowski.

bDYqnqIK

RVU120 to najbardziej zaawansowany projekt polskiej spółki, do którego posiada pełnię praw. W toku są jeszcze badania nad kilkoma innymi małocząsteczkowymi związkami chemicznymi o potencjale terapeutycznym w onkologii.

Ryvu Therapeutics zostało założone w 2007 roku jako Selvita. Obecnie zatrudnia 150 naukowców, z których 80 posiada stopień naukowy doktora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYqnqJe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(110)
Maria
4 tyg. temu
ciekawe ze w mediach jest embargo na przypadki smierci po szczepieniach ? widac amerykanskie lobby i antypolska narracja zywa. Niestety poziom ekspertów w pl jest coraz nizszy, to kazdy polaków obija jak chce.Panstwo z papieru, z 38 milonowym zaludnieniem, wstyd.
Ajajajajaj
4 tyg. temu
Oczywiście nie mówimy o dziesiątkach zmarłych po tekstach szczepionek fajzera i astry od Zenka.
bcbcbc
4 tyg. temu
A po co im polski lek na rynku ?? Odwalą go a potem na podstawie jego składu zrobią niby swój. Koncerny to złodzieje w każdym calu.
bDYqnqJf
czarownica
4 tyg. temu
No to 1 zmarł , a ile zmarło ,,po szczepieniach " ano prawda nie może ujrzeć światła dziennego ! ,,,Full .....
mir
4 tyg. temu
dlaczego piszecie o Polakach per oni. Wstydzicie się że jesteście Polakami? To wyrzućcie to słowo z nazwy.
...
Następna strona