Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa musi zapłacić 1,5 mln zł kary. Klienci zostali wystawieni na duże ryzyko

2
Podziel się:

Kontrolowany przed laty przez Leszka Czarneckiego ubezpieczyciel dostał karę od Komisji Nadzoru Finansowego. Urzędnicy ustalili, że w jednym z produktów oferowanych klientom naraził ich na ryzyko braku wypłat wynikających z umowy.

Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa musi zapłacić 1,5 mln zł kary. Klienci zostali wystawieni na duże ryzyko
KNF ukarała finansowo Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa. (money.pl, Rafał Parczewski)

Od lat polisy z UFK (ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy) nie mają dobrej prasy. W przeszłości wiele klientów nacięło się na tego typu produkty finansowe, tracąc pieniądze. Ostatnio pod lupą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) znalazła się taka polisa oferowana przez Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa.

W wyniku wykrytych nieprawidłowości związanych z produktem o nazwie UFK DEBT & EQUITY II urzędnicy jednogłośnie nałożyli na TUnŻ Europa karę pieniężną w wysokości 1,5 mln zł. Sporo, choć jak przyznaje sama KNF, maksymalny wymiar kary w tym przypadku sięgał prawie 2,5 mln zł.

"Komisja nakładając na Towarzystwo ww. karę miała na względzie, że brak dopasowania aktywów do zobowiązań w produkcie UFK DEBT & EQUITY II narażał klientów na ryzyko braku wypłat świadczeń w terminach określonych w umowie ubezpieczenia" - czytamy w uzasadnieniu urzędników.

Zobacz także: Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

KNF dodaje, że w tej sprawie doszło do naruszenia istotnej regulacji obligującej zakłady ubezpieczeń do zachowania ostrożności w zakresie lokowania środków finansowych.

O co dokładniej chodzi? KNF stawia dwa główne zarzuty: brak zapewnienia skutecznego zarządzania aktywami i zobowiązaniami we wskazanym UFK i brak możliwości właściwego określenia ryzyka związanego z lokowanymi w nim pieniędzmi.

"W toku postępowania stwierdzono, że towarzystwo konstruując produkt UFK DEBT & EQUITY II nie dopasowało zakładanych zobowiązań wobec klientów, do odpowiednich aktywów, które miały te zobowiązania zabezpieczyć, biorąc pod uwagę maksymalne możliwe zaangażowanie w kategorie aktywów o istotnie ograniczonej płynności" - wskazuje KNF.

Konstrukcja tego produktu dopuszczała lokowanie nawet 100 środków w aktywa, które trudno było szybko i po satysfakcjonującej cenie sprzedać na rynku. Jednocześnie oddano pełną swobodę zarządzającemu tym UFK. Tym samym TUnŻ Europa pozbawiło się możliwości efektywnego zarządzania ryzykiem.

Głównym właścicielem TUnŻ Europa jest HDI International, należący do niemieckiej grupy ubezpieczeniowej Talanx. Blisko jedną trzecią akcji ma japoński ubezpieczyciel, a niecałe 20 proc. spółki należące do Leszka Czarneckiego. Biznesmen jeszcze 10 lat temu miał kontrolę nad TUnŻ Europa, ale sprzedał większość udziałów.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Miro
3 lata temu
Jak kradnie swój to nie jest przestępstwo to się nazywa dobrze pojęty interes. A tym fachofcom hucpiarzom z KNF polecam przyjrzeć się dopasowaniu w PZU. No ale po co?
Tak tylko pyt...
3 lata temu
Ale jak Alior okrada klientów to KNF nic nie widzi i dalej pozwala na okradanie🤮🤮🤮