Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Ukraińcy w Polsce. Zatrudnienie imigrantów spadło

37
Podziel się:

Zatrudnienie cudzoziemców zmniejszyło się prawdopodobnie o około 10 proc. pomiędzy lutym i końcem maja 2020 r. - szacuje Narodowy Bank Polski.

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce zmniejszyło się prawdopodobnie o około 10 proc.
Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce zmniejszyło się prawdopodobnie o około 10 proc. (Flickr)

"Zamknięcie granic spowodowane epidemią COVID-19 nie wywołało masowych powrotów imigrantów i związanych z nimi problemów z personelem w firmach - czytamy we wnioskach z raportu.

Niekorzystny wpływ COVID-19 na sprzedaż najbardziej odczuły małe firmy z sektora usług i przemysłu, ale najczęstszymi reakcjami było ograniczanie kosztów niezwiązanych zatrudnieniem. Ograniczanie zatrudnienia było silnie skorelowane ze spadkiem sprzedaży, choć dokonywane w proporcjonalnie znacznie mniejszym stopniu ("chomikowanie pracy"). Co ciekawe, zmiany zatrudnienia imigrantów nie były skorelowane z sytuacja firm.

Brak rąk do pracy

Zgodnie z badaniem, epidemia COVID-19 może obniżyć skłonność części firm (ok. 15 proc.) do rekrutacji imigrantów w najbliższej przyszłości, podobnie jak ogólne obniżenie popytu na pracę. Realizacja korzystnego scenariusza makroekonomicznego będzie prowadzić do powrotu do trendu wzrostu popularności zatrudniania obcokrajowców (1/4 ankietowanych firm zaczęła zatrudniać obcokrajowców w ostatnich 2 latach). Głównym motywem zatrudniania imigrantów był brak rąk do pracy oraz większa elastyczność czasu pracy.

"60 proc. firm zatrudnia imigrantów jedynie przy pracach fizycznych nie wymagających kwalifikacji. Duże firmy przeciętnie w większym stopniu korzystają z kapitału ludzkiego imigrantów. Ważną rolę (ok. 24 proc. zatrudnienia) w rekrutacji i zatrudnieniu osób o niższych kwalifikacjach do średnich i dużych firm odgrywają agencje pośrednictwa pracy" - czytamy dalej.

Co raz więcej chce pozostać w Polsce

NBP wykazał też, że w ciągu ostatnich pięciu lat silnie wzrósł odsetek imigrantów deklarujących chęć pozostania na dłużej lub nawet na stałe w Polsce.

Zobacz także: Polscy pracodawcy woleliby zatrudniać Polaków, ale nie mają kogo

Ponad połowa imigrantów w Polsce przebywa razem z przynajmniej jednym członkiem rodziny. Oznacza to wzrastającą tendencję do migracji osiedleńczej. Z czasem wysoka obecnie skłonności imigrantów do przesyłania środków do kraju rodzinnego powinna się zmniejszać - przewiduje NBP.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(37)
Wojownik.
2 lata temu
Mam 62 lata brak pracy . Emerytura 65 lat . Dziękuje dla Pana Dudy ze jestem bez pracy i maszynką do głosowania na tego Pana Dudę.
...
2 lata temu
Syn szukał pracy przy truskawkach. Napisał na ogłoszenie po rosyjsku (pracodawca z wielkopolski), ze chce się zatrudnic, ale nie zna rosyjskiego i mają napisać po polsku. Do dnia dzisiejszego nie otrzymał odpowiedzi. Pracodawca nie był zainteresowany zatrudnieniem POLAKÓW.
j23
2 lata temu
szanujmy innych i innosc
Realista
2 lata temu
Mało kto jest na tyle szalony by pracować za tyle by nie być w stanie opłacić mieszkania, zdrowo się odżywiać, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych np koncertach Hansa Zimmera czy też być w stanie odłożyć na nowe auto (prosto z salonu po np 3 latach pracy) + odkładanie na starość, wakacje zimowe i letnie. Czyli z conajmniej 4 tyś netto trzeba mieć, 1 tyś to wynajem kawalerki, kolejny tysiąc to wyżywienie, a reszta to kilka skarbonek pod tytułami "wakacje" " na dom" "na starość" " na kulturę" "na samochód" " na czarną godzinę" "na remont mieszkania/domu/samochodu" "odzież i ubrania" i innne. I jak to się mówi na dany cel nie powinno się podbierać z innej skarbonki
Ferdek
2 lata temu
To gdzie są te ogłoszenia o pracy ???
...
Następna strona