Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Hossa na akcjach banków. Czy to już jej koniec?

1
Podziel się

Analitycy ocenili, czy posiadacze akcji banków mają jeszcze na co liczyć.

Hossa na akcjach banków. Czy to już jej koniec?
(reynermedia / Flickr (CC BY 2.0))
bErgKffV

Posiadacze akcji niektórych banków wciąż będą w stanie zarobić w tym roku na ich akcjach - uważają analitycy z Noble Securities. W serii nowych rekomendacji wskazują swoje "typy".

"Naszym zdaniem, trwająca od początku roku dobra passa banków jeszcze się nie skończyła" - zaznaczają analitycy Noble Securities w przesłanym money.pl raporcie. Według nich na korzyść instytucji finansowych przemawiają dobre prognozy dla polskiej gospodarki. A do tego jeszcze: poprawiające się wyniki banków na poziomie prowizji i odsetek.

Jednocześnie jednak analitycy wskazują, że wśród czynników niekorzystnych dla posiadaczy akcji banków notowanych na warszawskiej giełdzie trzeba wymienić m.in. opóźniające się podwyżki stóp procentowych, które - mówiąc najprościej - pozwoliłyby bankom podnieść oprocentowanie kredytów.

bErgKffX

Analitycy nie pominęli również kwestii kredytów frankowych. Wygląda na to, że nie wierzą w to, by banki musiały obawiać się konsekwencji wprowadzenia którejkolwiek z ustaw, która w założeniu ma pomóc frankowiczom.

"Jednocześnie uważamy, że ryzyko spoczywające na bankach frankowych znacząco zmalało, co utwierdza nas w opinii, że Millennium czy PKO BP mają jeszcze potencjał do wzrostów" - piszą analitycy Noble Securities.

M.in. dlatego właśnie dostrzegli potencjał wzrostów w akcjach Banku Millennium oraz PKO BP. Pozytywnie spoglądają również na Alior Bank. Jednocześnie uważają jednak, że kurs akcji banku ING jest już mocno przewartościowany.

"Mimo imponujących wyników ostatnich kwartałów, a także bardzo ograniczonego ryzyka ponoszenia kosztów związanych z portfelem hipotek walutowych, uważamy że wycena banku jest zbyt wysoka" - czytamy w rekomendacji.

bErgKfgd
Zestawienie najnowszych rekomendacji dla banków od Noble Securities
Bank Rekomendacja Kurs otwarcia 20.06 (zł) Cena docelowa (zł) Potencjał zmiany (proc.)
Alior Bank Akumuluj 60,31 68 12,8%
Bank Handlowy Redukuj 70,76 61 -13,8%
BZ WBK Trzymaj 343 350 2,0%
ING BSK Sprzedaj 187,75 141 -24,9%
mBank Redukuj 451,15 388 -14,0%
Bank Millennium Akumuluj 7,09 8,1 14,2%
Pekao SA Trzymaj 123,95 131 5,7%
PKO BP Akumuluj 34 39,5 16,2%

Źródło: money.pl na podstawie danych Noble Securities.

To już kolejny w ostatnich dniach głos analityków na temat kondycji banków w Polsce. W ubiegłotygodniowym raporcie "Banking Industry Country Risk Assessment: Poland" analitycy S&P odnieśli się do zmian zachodzących właśnie w polskim sektorze bankowym.

Ich zdaniem coraz większa rola państwa w tej branży nie jest dobrym zjawiskiem - przypomnijmy, że w ramach tzw. repolonizacji banków ostatnio PZU wspólnie z PFR przejęły od włoskiego UniCredit bank Pekao SA. Na rynku pojawiły się też spekulacje o możliwej fuzji banku Pekao SA z Alior Bankiem.

bErgKfge

"Trend ryzyka sektorowego dla polskich banków pozostaje negatywny. Głównym powodem naszych obaw jest rosnąca i proaktywna rola państwa w sektorze bankowym. Może to prowadzić do zaburzenia konkurencyjności rynku, szczególnie w sytuacji, gdy państwo kontroluje dwa największe banki w kraju, z ok. 30-proc. udziałem w rynku, a włączając w to mniejsze, kontrolowane przez państwo banki - jest to prawie 40 proc." - czytamy w raporcie.

Zobacz także: Komisja śledcza ds. Amber Gold. Giertych kontra Wassermann

bErgKfgy
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Juz nie glosu...
4 lata temu
Normalny frankowicz