Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. Tak rynek reaguje na expose Morawieckiego

Analitycy o akcjach PKN Orlen: "Dla dalszego wzrostu może zabraknąć paliwa"

Analitycy o akcjach PKN Orlen: "Dla dalszego wzrostu może zabraknąć paliwa"

Fot. materiały prasowe Orlen

Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP obniżyli rekomendację dla PKN Orlen do "sprzedaj" z "trzymaj". Jednocześnie wycenili jedną akcję spółki na 100 zł.

Rekomendacja analityków została wydana przy cenie akcji 110,35 zł, zaś we wtorek na zamknięciu sesji kurs akcji wynosił 110,25 zł. W środę około godziny 10. kurs PKN Orlen zyskuje około 1 proc.

Kurs akcji PKN Orlen od początku 2017 roku

"Od naszej ostatniej rekomendacji kurs akcji PKN przewyższył indeks WIG o 12% dzięki wysokim zyskom, pozytywnemu wpływowi nowych regulacji dotyczących sprzedaży paliw płynnych w Polsce i osłabieniu się PLN vs USD.

Wygląda jednak na to, że dla dalszego wzrostu może zabraknąć paliwa: rynki walut nie są dla PKN już tak silne, a w otoczeniu makro branży rafineryjnej w Europie może tego lata dojść do nadpodaży na rynku benzyny/diesla.

Zobacz także: Program Paliwo+. Tak PiS zmienia zdanie w sprawie akcyzy na paliwo

Po odświeżeniu naszych założeń makro dla rynku ropy i prognoz dla spółki podnosimy prognozę EBITDA LIFO na lata 2017P-26P o 1,3 mld zł (+1,5%). Skorygowane szacunki EPS pozostają bez większych zmian. W obliczu braku fundamentalnego potencjału wzrostu dla akcji PKN zmieniamy rekomendację na Sprzedaj (wcześniej: Trzymaj) i podnosimy cenę docelową z 98 do 100 zł za akcję" - czytamy w raporcie.

Analitycy DM PKO BP szacują, że zysk netto spółki wyniesie 5.893 mln zł w 2017 r. przy przychodach na poziomie 98.468 mln zł.
chemia, farmacja
ISB
Czytaj także
Polecane galerie