Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Rating Polski. Agencja Fitch wystawiła swoją ocenę

97
Podziel się:

Agencja Fitch zaktualizowała swoją ocenę wystawioną dla Polski.

Rating Polski. Agencja Fitch wystawiła swoją ocenę
(Gideon Benari / Flickr (CC BY 2.0))

Zagraniczne agencje ratingowe coraz przychylniejszym okiem spoglądają na polską gospodarkę. Tym razem analitycy z Fitch utrzymali swoją dotychczasową ocenę. Wskazują też scenariusz, w którym będzie możliwa jej podwyżka.

Komunikat opublikowany w piątek wieczorem przez analityków z agencji ratingowej Fitch nie jest niespodzianką. Ich ocena potwierdza, że wierzą oni w perspektywy polskiej gospodarki i przynajmniej na razie nie widzą zagrożenia dla finansów publicznych.

"Agencja wskazuje na mocne fundamenty polskiej gospodarki oraz płynny, dobrze skapitalizowany i zyskowny sektor bankowy" - podał resort finansów komentarzu do decyzji Fitch.

Brak zmian w ratingu jednej z najbardziej wpływowych agencji na świecie (obok Moody's i S&P) nie jest również zaskoczeniem dlatego, że po raz ostatni swoje zdanie na temat Polski analitycy tej instytucji zmienili w 2013 r. - i nie chodziło wówczas nawet o samą ocenę, a o jej tzw. perspektywę. Wówczas została ona zmieniona z "pozytywnej" w "stabilną".

Na razie więc najbardziej szokującą decyzją pozostaje cięcie ratingu Polski, do którego na początku 2016 r. posunęła się agencja S&P - wtedy nasz kraj stracił ocenę "A", co bardzo negatywnie odbiło się m.in. na notowaniach złotego. Warto jednak zaznaczyć, że również agencja Fitch w ubiegłym roku straszyła Polskę możliwą obniżką oceny.

Fitch już wcześniej podniósł prognozę PKB

Teraz jednak widać, że to podejście się zmieniło. Agencja wskazała nawet, kiedy będzie możliwa podwyżka ratingu. "Podniesienie oceny ratingowej Polski według Fitch możliwe jest w przypadku kontynuacji wzrostowego trendu PKB oraz dalszego spadku wskaźników zadłużenia zagranicznego. Z drugiej strony obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku osłabienia determinacji do utrzymania deficytu budżetowego poniżej granicy 3 proc., trudności w ustabilizowaniu relacji długu publicznego do PKB w średnim okresie lub w przypadku osłabienia ram polityki makroekonomicznej" - czytamy w komunikacie.

Agencja Fitch już wcześniej wykonała gest sugerujący, że dostrzega coraz lepszą sytuację w polskiej gospodarce. W czerwcu analitycy Fitcha podnieśli prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce - ich zdaniem w tym roku PKB urośnie o 3,3 proc. r/r, podczas gdy wcześniejszy szacunek mówił o wzroście o 3 proc. Podkreślili, że gospodarkę wspiera w tej chwili przede wszystkim wzrost konsumpcji oraz sytuacja na rynku pracy. Mówiąc o prognozach na kolejne lata, wskazali, że dynamika wzrostu PKB wyniesie 3,2 proc. r/r . Oczekiwali również podwyżek stóp procentowych w Polsce w 2018 i 2019 r.

Zobacz także: Zobacz także: Morawiecki o PKB: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy

#

"Agencja Fitch zwracała uwagę na dosyć dużą nieprzewidywalność (Polski-red.) zarówno w kwestii wzrostu gospodarczego, jak i w kwestii polityki. Oprócz tego należy zauważyć, iż instytucje tego typu zwyczajowo starają się nie zmieniać ratingu zbyt gwałtownie (zwłaszcza jeśli mówimy o aktualizacji w górę)" - zauważa Roman Ziruk, analityk firmy Ebury, działającej na rynku obsługi transakcji walutowych.

Rosną wpływy z podatku VAT

Wsparciem dla nieco lepszych ocen ze strony zagranicznych analityków może być sytuacja polskiego budżetu. Ostatnio resort finansów pochwalił się bardzo dobrymi wynikami deficytu - okazało się, że po maju wyniósł on 200 mln zł, co stanowi zaledwie 0,3 proc. planu na cały 2017 r.

- Widać, że jesteśmy w okresie boomu: konsumpcja rośnie w tempie powyżej 4 proc., cała gospodarka też. A tak dobre wyniku budżetu to właśnie efekt bardzo dobrej kondycji gospodarki, dzięki któremu szybciej rosną wpływy budżetowe. Do tego dochodzi uszczelnienie systemu podatkowego - powiedział niedawno Piotr Kalisz, ekonomista banku Citi Handlowy.

Konieczność wspomnianego uszczelnienia systemu podatkowego, głównie w zakresie podatku VAT, często podkreśla wicepremier Mateusz Morawiecki. Według ostatniego komunikatu resortu finansów, w okresie styczeń-maj 2017 r. wpływy z podatku VAT były wyższe o 30 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

Kolejna ocena już we wrześniu

Wśród trzech najważniejszych agencji ratingowych na świecie najwyższą ocenę wystawia obecnie Polsce instytucja Moody's - jej nota to A2 z perspektywą stabilną (perspektywa została podniesiona w maju 2017 r.). Z kolei agencja S&P utrzymuje najsłabszą z ocen BBB+ z perspektywą stabilną.

W tym roku czeka nas jeszcze kilka aktualizacji ocen w wykonaniu agencji ratingowych. Następna w kolejności jest agencja Moody's, która wystawi Polsce ocenę 8 września. Następnie przyjdzie czas na rating od S&P (20 października) i ponownie Fitch (8 grudnia).

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(97)
Grzegorz
7 lat temu
Zyskowny sektor bankowy i wszystko jasne. Dlatego nie ma ustawy soreadowej i frankowe i zachodnie agencje nagradzają polski rząd bo bankom zachodnim nie grozi zwtot kilkudziesięciu miliardów PLN ukradzionych Polakom na pseudokredytach bankowych. To jest polski rząd??
Dafne
7 lat temu
Sprawa jest bardzo prosta. Zacznijcie moi drodzy SAMI dbać o swoje zdrowie. Po pierwsze ruch. Po drugie zdrowa dieta. To znaczy ZRYJ POŁOWĘ. Jedz jarzyny.i owoce zgodnie z seżonę i surowe. Zainteresuj cie się dieta dr Ewy Dąbrowskiej. Czyni cuda. A pote zmieńcie styl życia. Co ja zrobiłam. Od lat nie widziałam lekarzy. Nie biore zadnych lekow. A przedtem nie wy hodzilam prawie z gabinetów i trulam się lekami z przepisu lekarza. Nie było łatwo zmienić wieloletnie przyzwyczajenia. Ale udało się. Dziś jestem mocno starsza panią ale nikt mi nie daje mojego wieku. Noszę tylko okulary. To że jesteście chorzy to wasza wina. Jesteście tym co jecie. Zaznaczam że nie jem mięsa ani fabrycznego jedzenia. Wyniki badań nastolatki. Nawet głos mam jak nastolatka. Co jest obiektem zartow.
anmar
7 lat temu
Poprzedni rząd miał zły kalkulator
Cayt l
7 lat temu
Olac te banksterskie agencje wrozace z fusow
antyidiota
7 lat temu
Ten się śmieje kto się śmieje ostatni. Dobra pozycja Polski wynika z poprawy koniunktury na świecie i rozdawnictwa pieniędzy (500+) przez PIS bandytów. Inwestycje na razie na minusie i nie wiadomo czy wzrosną. Po 2019 skończy się kasiora z Unii Europejskiej. Niezależne kto będzie rządził, będzie miał problem z inwestycjami, dochodami i zbilansowaniem budżetu. Ciekawe co wtedy powiedzą agencje ratingowe (z resztą one wystawiają ocenę 2 razy w roku); nie wiadomo co będzie za rok czy dwa.
...
Następna strona