Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Rating Polski. Agencja Fitch wystawiła swoją ocenę

97
Podziel się

Agencja Fitch zaktualizowała swoją ocenę wystawioną dla Polski.

Rating Polski. Agencja Fitch wystawiła swoją ocenę
(Gideon Benari / Flickr (CC BY 2.0))
bDBtWfcR

Zagraniczne agencje ratingowe coraz przychylniejszym okiem spoglądają na polską gospodarkę. Tym razem analitycy z Fitch utrzymali swoją dotychczasową ocenę. Wskazują też scenariusz, w którym będzie możliwa jej podwyżka.

Komunikat opublikowany w piątek wieczorem przez analityków z agencji ratingowej Fitch nie jest niespodzianką. Ich ocena potwierdza, że wierzą oni w perspektywy polskiej gospodarki i przynajmniej na razie nie widzą zagrożenia dla finansów publicznych.

"Agencja wskazuje na mocne fundamenty polskiej gospodarki oraz płynny, dobrze skapitalizowany i zyskowny sektor bankowy" - podał resort finansów komentarzu do decyzji Fitch.

bDBtWfcT

Brak zmian w ratingu jednej z najbardziej wpływowych agencji na świecie (obok Moody's i S&P) nie jest również zaskoczeniem dlatego, że po raz ostatni swoje zdanie na temat Polski analitycy tej instytucji zmienili w 2013 r. - i nie chodziło wówczas nawet o samą ocenę, a o jej tzw. perspektywę. Wówczas została ona zmieniona z "pozytywnej" w "stabilną".

Na razie więc najbardziej szokującą decyzją pozostaje cięcie ratingu Polski, do którego na początku 2016 r. posunęła się agencja S&P - wtedy nasz kraj stracił ocenę "A", co bardzo negatywnie odbiło się m.in. na notowaniach złotego. Warto jednak zaznaczyć, że również agencja Fitch w ubiegłym roku straszyła Polskę możliwą obniżką oceny.

Fitch już wcześniej podniósł prognozę PKB

Teraz jednak widać, że to podejście się zmieniło. Agencja wskazała nawet, kiedy będzie możliwa podwyżka ratingu. "Podniesienie oceny ratingowej Polski według Fitch możliwe jest w przypadku kontynuacji wzrostowego trendu PKB oraz dalszego spadku wskaźników zadłużenia zagranicznego. Z drugiej strony obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku osłabienia determinacji do utrzymania deficytu budżetowego poniżej granicy 3 proc., trudności w ustabilizowaniu relacji długu publicznego do PKB w średnim okresie lub w przypadku osłabienia ram polityki makroekonomicznej" - czytamy w komunikacie.

Agencja Fitch już wcześniej wykonała gest sugerujący, że dostrzega coraz lepszą sytuację w polskiej gospodarce. W czerwcu analitycy Fitcha podnieśli prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce - ich zdaniem w tym roku PKB urośnie o 3,3 proc. r/r, podczas gdy wcześniejszy szacunek mówił o wzroście o 3 proc. Podkreślili, że gospodarkę wspiera w tej chwili przede wszystkim wzrost konsumpcji oraz sytuacja na rynku pracy. Mówiąc o prognozach na kolejne lata, wskazali, że dynamika wzrostu PKB wyniesie 3,2 proc. r/r . Oczekiwali również podwyżek stóp procentowych w Polsce w 2018 i 2019 r.

bDBtWfcZ
Zobacz także: Zobacz także: Morawiecki o PKB: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy

#

"Agencja Fitch zwracała uwagę na dosyć dużą nieprzewidywalność (Polski-red.) zarówno w kwestii wzrostu gospodarczego, jak i w kwestii polityki. Oprócz tego należy zauważyć, iż instytucje tego typu zwyczajowo starają się nie zmieniać ratingu zbyt gwałtownie (zwłaszcza jeśli mówimy o aktualizacji w górę)" - zauważa Roman Ziruk, analityk firmy Ebury, działającej na rynku obsługi transakcji walutowych.

Rosną wpływy z podatku VAT

Wsparciem dla nieco lepszych ocen ze strony zagranicznych analityków może być sytuacja polskiego budżetu. Ostatnio resort finansów pochwalił się bardzo dobrymi wynikami deficytu - okazało się, że po maju wyniósł on 200 mln zł, co stanowi zaledwie 0,3 proc. planu na cały 2017 r.

bDBtWfda

- Widać, że jesteśmy w okresie boomu: konsumpcja rośnie w tempie powyżej 4 proc., cała gospodarka też. A tak dobre wyniku budżetu to właśnie efekt bardzo dobrej kondycji gospodarki, dzięki któremu szybciej rosną wpływy budżetowe. Do tego dochodzi uszczelnienie systemu podatkowego - powiedział niedawno Piotr Kalisz, ekonomista banku Citi Handlowy.

Konieczność wspomnianego uszczelnienia systemu podatkowego, głównie w zakresie podatku VAT, często podkreśla wicepremier Mateusz Morawiecki. Według ostatniego komunikatu resortu finansów, w okresie styczeń-maj 2017 r. wpływy z podatku VAT były wyższe o 30 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

Kolejna ocena już we wrześniu

Wśród trzech najważniejszych agencji ratingowych na świecie najwyższą ocenę wystawia obecnie Polsce instytucja Moody's - jej nota to A2 z perspektywą stabilną (perspektywa została podniesiona w maju 2017 r.). Z kolei agencja S&P utrzymuje najsłabszą z ocen BBB+ z perspektywą stabilną.

bDBtWfdb

W tym roku czeka nas jeszcze kilka aktualizacji ocen w wykonaniu agencji ratingowych. Następna w kolejności jest agencja Moody's, która wystawi Polsce ocenę 8 września. Następnie przyjdzie czas na rating od S&P (20 października) i ponownie Fitch (8 grudnia).

bDBtWfdu
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(97)
Łukasz
4 lata temu
gdyby była obniżka ratingu, WP.PL ogłosiłaby pogrubioną czcionką i w artykule nagłówkowym "Ogromna porażka rządu PIS - BARDZO NISKA OCENA FITCH...".... a tak - po prostu muszą ukrywać i tuszować pt. "Rating Polski. Agencja Fitch wystawiła swoją ocenę"
Maciej
4 lata temu
Co na to totalna oPOzycja? Zaklinania rzeczywistości ciąg dalszy czy POra na otrzeźwienie? Może zorganizujecie protest z tego POwodu lub napiszecie donos do UE? Przecież NIC innego nie POtraficie. Wszak to przecież nierealne, że Polska się rozwija... gdyż wg was PO roku rządów PiS wróżyliście katastrofę. Jak widać PO raz kolejny wróżbitom z PO nie należy ufać.
stachu
4 lata temu
A profesor Rzońca nie wierzy do końca, buuuu ha ha ha cała ta głupia platforma
bDBtWfdv
ala
4 lata temu
wystarczyło posłać do diabła wszystkie schetyny, kopacze, grupińskie, kierwińskie , halickie sikorskie hgw itd i już Polska się rozwija, wystarczyło po prostu nie kraść
:)
4 lata temu
POwce już w stadium przedzawałowym ... Kaczyński nie bawi się kalkulatorem ,podlicza przyszłe zyski i wyliczył, że druga kadencja zapewniona
...
Następna strona