Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spadki na europejskich giełdach. Czego boją się inwestorzy?

0
Podziel się:

Na rynkach są obawy o pogarszające się perspektywy dla globalnej gospodarki - podają maklerzy.

Spadki na europejskich giełdach. Czego boją się inwestorzy?
(kryczka/iStockphoto)
bEUjFuBh

W Europie Zachodniej na giełdach spadki indeksów. Na rynkach są obawy o pogarszające się perspektywy dla globalnej gospodarki - podają maklerzy.

W Europie Stoxx 50 spada o 0,47 proc. do 3.067,67 pkt. FTSE 100 zniżkuje o 0,43 proc. CAC 40 spada o 0,48 proc., a niemiecki DAX jest na minusie o 0,71 proc.

Spadkami zakończyła się też sesja w Japonii. Nikkei 225 zniżkował na zamknięciu o 1,2 proc., a Kospi spadł o 0,4 proc. S&P/ASX 200 w Sydney stracił 1 proc. Zyskał za to chiński Shanghai Composite Index, który na zamknięciu wzrósł o 0,8 procent.

bEUjFuBj

Na giełdach w Europie w środę tanieją akcje spółki Air France-KLM, o 0,6 proc. Przewoźnik ocenia, że strajk, który trwał w tej firmie dwa tygodnie, może wpłynąć na zmniejszenie zysku w tym roku o 500 mln euro z powodu odwołanych lotów.

Novartis traci 0,8 proc. po podaniu, że z firmy odejdą trzy osoby z władz. Gerresheimer traci 3,9 proc. Spółka zanotowała w III kw. zysk poniżej oczekiwań analityków. Tymczasem na rynkach są obawy o pogarszające się perspektywy dla globalnej gospodarki.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na świecie w tym roku do 3,3 proc. z 3,5 proc. zakładanych w prognozie z lipca. W 2015 r. MFW spodziewa się, że światowy PKB wzrośnie o 3,8 proc. wobec 4 proc. zakładanych wcześniej.

_ - Znów się okazuje, że ożywienie w globalnej gospodarce jest kruche i nierówne _ - mówi Shane Oliver, globalny strateg AMP Capital Investors Ltd.

bEUjFuBp

W środę dla graczy rynkowych ważna będzie publikacja raportu z ostatniego posiedzenia banku centralnego USA. _ Minutes _ z wrześniowego posiedzenia Fed zostaną podane o godz. 20.00.

Istotne będą też dane kwartalne spółek. W USA sezon publikacji wyników rozpocznie koncern Alcoa Inc. W dalszej części tygodnia zrobi to m.in. Citigroup Inc i JPMorgan Chase & Co.

Rano gracze rynkowi poznali już dane PMI z Chin. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług, wyniósł we wrześniu 53,5 pkt. wobec 54,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics. W sierpniu wskaźnik był na najwyższym poziomie od 17 miesięcy. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

W środę Komisja Europejska przyjmie pakiet raportów na temat rozszerzenia UE, zawierający strategię w tej sprawie oraz sprawozdania z postępów krajów kandydujących do Unii.

bEUjFuBq

Obecny program rozszerzenia obejmuje kraje Bałkanów Zachodnich, Turcję oraz Islandię. Negocjacje tego ostatniego państwa zostały zawieszone przez rząd w Reykjaviku.

W Mediolanie odbędzie się konferencja przedstawicieli władz krajów UE na temat pracy i walki z bezrobociem w dobie zaciskania pasa.

bEUjFuBK
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)