Notowania

Kursy akcji banków we Francji wystrzeliły. Koniec obaw o Frexit

Inwestorzy nie wierzą w to, że Marine Le Pen wygra w drugiej turze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Blandine Le Cain / Flickr (CC BY 2.0))

Oddalenie perspektywy Frexitu wyraźnie widać w poniedziałek na francuskiej giełdzie. Zyskują na tym najmocniej posiadacze akcji banków.

Drugie miejsce Marine Le Pen w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji spowodowało, że inwestorzy właściwie przestali wierzyć w to, że ma ona jakiekolwiek szanse w drugiej turze. I chociaż do 7 maja jeszcze wiele może się zdarzyć, to na razie na giełdach widać zdecydowaną przewagę optymistów.

Bardzo ciekawie wygląda w poniedziałek sesja na giełdzie w Paryżu. W reakcji na wynik pierwszej tury wyborów główny indeks tamtejszego parkietu (CAC40) skoczył w poniedziałek już o 4,5 proc. Znalazł się na poziomie najwyższym od dwóch lat i na razie nic nie wskazuje na to, by do końca sesji sytuacja miała się zmienić.

Największym beneficjentem poniedziałkowego szaleństwa są banki. Posiadacze obecnych w CAC40 akcji banków notują dziś krociowe zyski: BNP Paribas zyskuje od rana już ponad 8 proc. i za jedną akcję inwestorzy płacą już ponad 67 euro. Z kolei Credit Argicole rośnie o około 10 proc. i jedna akcja jest wyceniana na około 13,6 euro.

Taka reakcja kursów akcji instytucji finansowych to bez wątpienia efekt wyniku pierwszej rundy francuskich wyborów. Przegrana Marine Le Pen oddala bowiem perspektywę wyjścia Francji z Unii Europejskiej. A warto dla porównania przypomnieć, że posiadacze akcji brytyjskich banków wyraźnie tracili po ogłoszeniu wyników ubiegłorocznego referendum w sprawie Brexitu.

Chociaż wyraźne wzrosty widać też w poniedziałek na akcjach innych dużych banków w Europie (np. UniCredit +8 proc.), to w Warszawie taka atmosfera udzieliła się inwestorom tylko rano. Obecnie najlepszy w WIG20 bank Pekao zyskuje około 1,5 proc., a mBank około 1 proc.

Główne indeksy w Europie podczas sesji w poniedziałek

Tagi: wybory prezydenckie we francji, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-04-2017

JanekTylko Marine LePe ona jest boska kobieta i zrobi porzadek z emigrantami i dzchadzistami POZDRAWIAM

24-04-2017

WufkaGdyby Unia była taka dobra to nikt by się nie bał żadnych EXitów, a kto na tym najwięcej straci? oczywiście że zachodnie korporacje, które zrobiły już … Czytaj całość

24-04-2017

DDkurs funta po referendum poszedł w dół, ale po czasie jak odrobił :)

Rozwiń komentarze (4)