Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Kursy akcji banków we Francji wystrzeliły. Koniec obaw o Frexit

3
Podziel się:

Inwestorzy nie wierzą w to, że Marine Le Pen wygra w drugiej turze.

Kursy akcji banków we Francji wystrzeliły. Koniec obaw o Frexit
(Blandine Le Cain / Flickr (CC BY 2.0))

Oddalenie perspektywy Frexitu wyraźnie widać w poniedziałek na francuskiej giełdzie. Zyskują na tym najmocniej posiadacze akcji banków.

Drugie miejsce Marine Le Pen w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji spowodowało, że inwestorzy właściwie przestali wierzyć w to, że ma ona jakiekolwiek szanse w drugiej turze. I chociaż do 7 maja jeszcze wiele może się zdarzyć, to na razie na giełdach widać zdecydowaną przewagę optymistów.

Bardzo ciekawie wygląda w poniedziałek sesja na giełdzie w Paryżu. W reakcji na wynik pierwszej tury wyborów główny indeks tamtejszego parkietu (CAC40) skoczył w poniedziałek już o 4,5 proc. Znalazł się na poziomie najwyższym od dwóch lat i na razie nic nie wskazuje na to, by do końca sesji sytuacja miała się zmienić.

Największym beneficjentem poniedziałkowego szaleństwa są banki. Posiadacze obecnych w CAC40 akcji banków notują dziś krociowe zyski: BNP Paribas zyskuje od rana już ponad 8 proc. i za jedną akcję inwestorzy płacą już ponad 67 euro. Z kolei Credit Argicole rośnie o około 10 proc. i jedna akcja jest wyceniana na około 13,6 euro.

Taka reakcja kursów akcji instytucji finansowych to bez wątpienia efekt wyniku pierwszej rundy francuskich wyborów. Przegrana Marine Le Pen oddala bowiem perspektywę wyjścia Francji z Unii Europejskiej. A warto dla porównania przypomnieć, że posiadacze akcji brytyjskich banków wyraźnie tracili po ogłoszeniu wyników ubiegłorocznego referendum w sprawie Brexitu.

Chociaż wyraźne wzrosty widać też w poniedziałek na akcjach innych dużych banków w Europie (np. UniCredit +8 proc.), to w Warszawie taka atmosfera udzieliła się inwestorom tylko rano. Obecnie najlepszy w WIG20 bank Pekao zyskuje około 1,5 proc., a mBank około 1 proc.

Główne indeksy w Europie podczas sesji w poniedziałek

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Asia
5 lata temu
Brexit Frexit Srexit
Wufka
5 lata temu
Gdyby Unia była taka dobra to nikt by się nie bał żadnych EXitów, a kto na tym najwięcej straci? oczywiście że zachodnie korporacje, które zrobiły już z ludzi swoje marionetki np KOD, grają tak jak im karzą. Nie wygranie z nami lewacy.
DD
5 lata temu
kurs funta po referendum poszedł w dół, ale po czasie jak odrobił :)