Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MBL
|
aktualizacja

4,25 zł - to "premia" za pracę w czasie epidemii. Pielęgniarka pokazuje przelew

731
Podziel się:

Pielęgniarki i lekarze są na pierwszej linii frontu w walce z epidemią. Zgodnie z zapowiedziami NFZ, każdy pracownik medyczny może liczyć na premię za pracę z pacjentami zarażonymi koronawirusem. Otrzymaliśmy skan przelewu na konto jednej z pielęgniarek - 4,25 zł. Od razu można sobie życie na nowo ułożyć - ironizuje pan Maciej, który pokazał nam skan.

Tak wygląda premia za pracę z zakażonymi koronawirusem
Tak wygląda premia za pracę z zakażonymi koronawirusem (Instagrm, Wikipedia)

Pandemia koronawirusa sparaliżowała życie społeczne i gospodarcze. Medycy są osobami, które od samego początku stawiają czoła tej trudnej sytuacji. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy często pracują ponad siły, aby zadbać o tych, którzy zostali zarażeni wirusem SARS-CoV-2.

Personel medyczny może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie za pracę w czasie pandemii. Tak wynika wprost z komunikatów Narodowego Funduszu Zdrowia. Pan Maciej, który jest lekarzem z Krakowa, postanowił pokazać w swoich mediach społecznościowych, na jaki dodatek mogą liczyć jego koleżanki po fachu.

W materiale widać fragment przelewu, a na nim kwota 4,25 zł. W opisie podano, że jest to dodatek z NFZ za pracę w maju. Jak domyślamy się z treści komunikatu, chodzi właśnie o dodatkowe wynagrodzenie w czasie pandemii.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. Czym leczeni są pacjenci? Prof. Flisiak odpowiada

- Dodatek dla pielęgniarek pracujących z pacjentami COVID+. Od razu można sobie życie na nowo ułożyć - napisał pan Maciej.

Napisaliśmy do biura prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia z pytaniem, czy kwota podana w przelewie to błąd i czy pielęgniarka, która dostała taki dodatek, będzie mogła liczyć na jakieś wyrównanie. Gdy dostaniemy odpowiedzi, natychmiast je podamy.

Nasz rozmówca utrzymuje, że kwota 4,25 zł to nie pomyłka. Na tyle według niego NFZ oszacował premię motywacyjną za pracę w szczególnych warunkach. Podkreślmy - za 252 godziny pracy w miesiącu.

Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia obiecał więcej dodatków. W komunikacie z 18 maja podano, że lekarz może liczyć na premię, gdy pracował tylko w placówce, w której są pacjenci zarażeni koronawirusem (w konsekwencji nie mógł świadczyć usług w innych miejscach). Chodzi o członków personelu, którzy spełniają poniższe kryteria:

  • wykonują zawód medyczny (m.in. lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, ratownicy medyczni), które mają bezpośredni kontakt z pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2, w tym uczestniczą w transporcie tych pacjentów,
  • pracują w placówkach medycznych, które zajmują się leczeniem chorych na COVID-19 (mowa o szpitalach jednoimiennych lub szpitalach z oddziałem zakaźnym, czyli placówkach wpisanych do wykazu dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ, przygotowanych wspólnie z wojewodami).

Rekompensata powinna wynosić 80 proc. wynagrodzenia brutto otrzymywanego przez pracownika medycznego w innych miejscach pracy (poza szpitalem jednoimiennym) za marzec 2020 r. albo miesiąc poprzedzający ten, w którym pracownik został objęty ograniczeniem lub 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego pracownika medycznego w szpitalu, w którym będzie objęty ograniczeniem za marzec 2020 r.

Ponadto, kwota dodatku nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego i wyższa niż 10 tys. zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(731)
Kaj
3 lata temu
Za Gierka byli lepsi lekarze i pasek pałacowy uczciwszy choć w tamtym okresie minimalna pensja była inna ale płacili nawet za pranie fartuchow ekwiwalent co miesiąc do pensji 30 zl i zw każdy przepracowanych rok 1% matematyki nieda się oszukać co rządy wymyślają dlatego tamte pokolenie jest oszukane bo ich emerytury to stary portwel minimalnej płacy tamtego okresu i tak z pokolenia na pokolenie nigdy nie będzie dobrze jedno wielkie oszustwo
Wiera
3 lata temu
Niestety NFZ to tragedia Polski jak funkcjonuje świadczy o tym ile życie człowieka jest warte lekarze pielęgniarki i salowe które obecnie pracują przy covit19 ryzykując życiem sprzątaczka to tez ludzie tez maja rodziny niestety nikt nie potrafi docenić takich ludzi a wykonują ciężką prace na oddzialach covit 19 i nie tylko na takich oddziałach?
hmmm...
4 lata temu
Może Szumowski dołoży jeszcze parę groszy z tych 200 milionów, które poprzez słupy zaszabrował na chińskich maseczkach i respiratorach...?
n-ka
4 lata temu
Ta władza od początku nie zamierza płacić za pracę. Ta władza lubi dawać tam, gdzie może kupić ludzi. Lekarzy, pielęgniarek ratowników i całego personelu służby zdrowia jest mało i nie często należy do elektoratu Dudy, dlatego miesięczny dodatek za pracę w pandemii można im zapłacić 4,25 zł. Teraz pieniądze są wypłacane np. kołom gospodyń wiejskich, które będą wdzięczne, że Duda im daje. za to mają za zadanie przypilnować, żeby rodziny wiejskie głosowały na Dudę. To jest to, co PIS się opłaci. Czysta kalkulacja.
next_piotr
4 lata temu
niewiem o co chodzi, normalnie za dolara. po to sa urny i demokracja
...
Następna strona