Notowania

500+ dla osób z niepełnosprawnościami. Prezydent podpisał

Jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą wprowadzającą dodatek 500 zł dla dorosłych osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Świadczenie będzie wypłacane od października.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Nowe 500+. Prezydent podpisał ustawę dot. osób z niepełnosprawnościami

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - informuje kancelaria prezydenta. Dzięki temu wymienionym w ustawie osobom będzie przysługiwało dodatkowe 500 zł miesięcznie, dlatego ustawa zyskała już miano nowego 500+.

Ustawa jasno określa, kto może liczyć na taki dodatek pieniężny. To osoby, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem: o całkowitej niezdolności do pracy, albo o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub też o całkowitej niezdolności do służby.

Określono też limit - inne świadczenia nie mogą przekraczać kwoty 1600 zł. Jednak zastosowano zasadę "złotówka za złotówkę", a więc jedynie osoby, których suma miesięcznych świadczeń nie przekracza 1100 zł, dostaną pełną kwotę 500 zł miesięcznego dodatku uzupełniającego. Pozostali będą dostwali propocjonalnie mniej. Jeśli obecnie pobierają świadczenia w kwocie 1300 zł, to dostaną 300 zł dodatku uzupełniającego, i tak aż do kwoty 1600 zł.

Obejrzyj: Nowe podatki. "Rząd szuka pieniędzy na 500+"

Świadczenia nie są przyznawane automatycznie, trzeba złożyć stosowny wniosek w odpowiednim urzędzie. Wnioski trzeba składać w ZUS-ie, w przypadku rolników - w KRUS-ie, a osoby z mundurówki składają wnioski do zakładów emerytalno-rentowych.

Z dodatku pierwotnie miało skorzystać 300 tys. osób. Jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł, dlatego programem objętych zostanie łącznie ok. 850 tys. osób. W tym roku można zyskać maksymalnie 1500 zł, maksymalnie, bo jak już wyżej wspominaliśmy, gdy obecne świadczenia przekraczają kwotę 1100 zł to i z nowego 500+ popłynie co miesiąc mniej pieniędzy (tak, by zrównać kwotę do 1600 zł).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-08-2019

złodzieje i łapówkarze III RPci z PO PSL i SLD nic Polakom nie dawali, bo "niedasie" i "nimapinindzy", za to z budżetowych pensyjek, wielomilionowe majątki … Czytaj całość

09-08-2019

sławekPO odbierze 500+ i każe zwracać za 3 lata wstecz

09-08-2019

Jacek z WrocławiaPolska fajny kraj ten kto pracuje niema nic ten co nie pracuje dostaje od państwa i nie płaci podatków. Kobiety też eldorado. Życzę niewygrania … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (162)