Notowania

Agencja Moody's prostuje. Nie obniżyła, a podtrzymała prognozy wzrostu PKB Polski

Agencja Moody's nie obniżyła prognoz wzrostu PKB dla Polski i podtrzymała wcześniejsze szacunki - informuje biuro prasowe agencji. I, jak tłumaczy, informacja o obniżce wynikała z błędnych danych z raportu Moody's z 17 czerwca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Agencja Moody's podtrzymuje prognozy wzrostu PKB Polski

Agencja Moody's podtrzymuje prognozy wzrostu PKB Polski. "Raport zawierał niestety błędy i nieprawdziwie sugerował, że Moody's zmieniła prognozy PKB Polski. Nasze prognozy pozostają bez zmian" - napisano w sprostowaniu cytowanym przez PAP.

Aktualne prognozy Moody's dotyczące wzrostu PKB Polski to: 4,4 proc. w 2019 r. i 3,7 proc. w 2020 r. W poniedziałkowym raporcie znalazła się błędna informacja, że wzrost PKB Polski w 2019 r. osiągnie 4,2 proc., a w 2020 r. 3,4 proc.

Bogacimy się i rozwijamy szybciej niż Unia

Z kolei zdaniem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, Polska i Unia Europejska jest kolejny rok na plusie, jeśli chodzi o bogacenie się i rozwój, ale my robimy to szybciej. Odniósł się tak do danych Eurostatu na temat m.in. wzrostu PKB na mieszkańca.

Obejrzyj: Miliardy wrócą na konta Polaków

Minister Kwieciński zwrócił też uwagę na to, że - zgodnie z danymi Eurostatu - Polska w 2018 r. rozwijała się szybciej niż Unia i osiągnęła 71 proc. unijnej średniej w PKB na mieszkańca. W raporcie wskazano ponadto, że do średniego poziomu Unii zbliżyliśmy się również w tzw. wskaźniku AIC, który bada zamożność gospodarstw domowych. Tu mamy 77 proc. średniej UE.

- Jeśli spojrzymy na wyniki gospodarcze UE i nasze, możemy z bardzo dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że w 2019 roku znów będziemy dobijać do średniej unijnej. Świadczy o tym wiele – wysokie prognozowane tempo wzrostu PKB w Polsce i gorsze prognozy dla Unii, rozruszane inwestycje czy choćby dane z dzisiaj – duże wzrosty wynagrodzeń i dobra koniunktura konsumencka – ocenił minister Kwieciński cytowany w komunikacie resortu inwestycji i rozwoju.

Jak dodał, Polska może zbliżyć się nawet do pięcioprocentowego wzrostu PKB w tym roku. - Przypominam, że w pierwszym kwartale mieliśmy 4,7 proc., czyli 7 razy szybciej niż Niemcy, 4 razy szybciej niż strefa euro i 3 razy szybciej niż cała Unia Europejska – powiedział Kwieciński.

Resort inwestycji i rozwoju podkreśla, że Polska - wraz ze Słowacją i Słowenią - zajmuje 5. miejsce wśród tzw. nowych krajów UE, czyli tych, które dołączyły do wspólnoty po 2004 roku. Takich krajów jest 15. Przed nami są tylko Cypr, Litwa, Czechy i Malta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2019

GabrysiaTrzeba PIS odsunąć od władzy, / wg totalnej, winny wzrostu gospodarczego/

19-06-2019

CBZaraz wiedziałem że coś jest nie tak PO myśli. W innym przypadku byłby inny tytuł artykułu.

19-06-2019

RysWina PIS.

Rozwiń komentarze (215)