Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Amerykanie: Putin uważa, że uniknie totalnej izolacji. "Wierzy, że wygrywa"

Podziel się:

Amerykański wywiad uważa, że Władimir Putin wierzy w powtórkę scenariusza z 2014 r., gdy Rosja dokonała aneksji Krymu, ale mimo działań wymierzonych w nią przez Zachód – zdecydowanie mniej dotkliwych jednak niż obecne, dodajmy – wyszła z tego bez szwanku. Rosyjski przywódca ma ufać, że tym razem Rosji także uda się uniknąć totalnej izolacji – pisze "New York Times", powołując się na źródła.

Amerykanie: Putin uważa, że uniknie totalnej izolacji. "Wierzy, że wygrywa"
Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu podczas parady wojskowej z okazji Dnia marynarki wojennej, lipiec 2021 r. (GETTY, Mikhail Svetlov)

W ocenie amerykańskiego wywiadu Władimir Putin wierzy, że kary za inwazję, jakie spadają na niego z Zachodu z czasem będą się kruszyć. Ufa, że z pomocą Chin, Indii i innych krajów azjatyckich uda mu się uniknąć prawdziwej izolacji, tak jak stało się to po aneksji Krymu w 2014 r. – pisze "New York Times".

"Putin wierzy, że wygrywa"

Dziennik, powołując się na wysokiego rangą urzędnika, podał, że według amerykańskiego wywiadu Władimir Putin wierzy, że wygrywa. "Trudno się dziwić, że nie ustąpił w obliczu sankcji gospodarczych i działań mających na celu odcięcie jego kraju od technologii potrzebnych do produkcji nowej broni, a obecnie także niektórych dóbr konsumpcyjnych. Często lekceważył zachodnie sankcje, twierdząc, że z łatwością może je obejść" – wskazuje amerykański dziennik.

"NYT": Putin próbuje przypomnieć światu o możliwościach Rosji

"NYT" pisze, że wśród przedstawicieli amerykańskiej administracji rośnie przekonanie, że Rosja jest obecnie tak odizolowana od reszty świata, że Putin nie dostrzega żadnych negatywnych stron prowokacji, takich jak ostatni test rakiety międzykontynentalnej. Przypomnijmy: Rosja poinformowała w środę o testowym wystrzeleniu międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sarmat, co według Putina miało "dać do myślenia" wrogom Moskwy. Pentagon ocenił, że była to "rutynowa" operacja, która nie stanowiła zagrożenia dla bezpieczeństwa USA.

"Jeszcze przed wystrzeleniem pocisku amerykańscy urzędnicy i przywódcy innych państw zastanawiali się, czy sukces, jakim było odcięcie Rosji od znacznej części światowej gospodarki i uczynienie z niej dyplomatycznego pariasa, może jeszcze bardziej podsycić chęć Putina do tego, by spróbował pokazać siłę swojego kraju" – pisze "New York Times". Według dziennika ostatni test był najnowszym przykładem tego, jak rosyjski przywódca "próbuje przypomnieć światu o możliwościach Rosji – w przestrzeni kosmicznej, w cyberprzestrzeni i wzdłuż wybrzeży Europy".

"Udało nam się tak skutecznie odciąć Putina od globalnego systemu, że ma on jeszcze większą motywację do zakłócenia go poza Ukrainą" – ocenia jeden z urzędników amerykańskiego wywiadu, którego anonimowo cytuje "NYT".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl