Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Banki stawiają na OZE. Mniej pieniędzy na węgiel

20
Podziel się

mBank podniósł limit na finansowanie projektów odnawialnych źródeł energii z 1 mld zł do 2 mld zł. Jak informuje „Rzeczpospolita” na podobny ruch chcę się zdecydować coraz więcej banków.

Branża OZE w Polsce jest w bardzo dobrej kondycji. Banki chcą na tym skorzystać
Branża OZE w Polsce jest w bardzo dobrej kondycji. Banki chcą na tym skorzystać (Materiały prasowe, Materiały prasowe)
bDUJKqaJ

Wiceprezes mBanku przyznaje, że dwukrotny wzrost to duża zmiana.

- Po tym jak wyczerpiemy pulę 1 mld zł, którą podnieśliśmy nie tak dawno, bo latem 2019 r. z 0,5 mld zł, planowaliśmy, że zwiększymy limit „tylko” do 1,5 mld zł – mówi na łamach dziennika Adam Pers, wiceprezes mBanku.

bDUJKqaL

Dlaczego bank zmienił zdanie? Zdaniem Persa na ryku jest dużo projektów OZE, branża jest w dobrej kondycji, dlatego zapotrzebowanie na finansowanie jest duże.

– Ponadto wychodzimy szybciej, niż zakładaliśmy z inwestycji węglowych. Oczywiście tam, gdzie mamy zobowiązania finansowania, dotrzymujemy ich, ale pojawiły się szanse na zrefinansowanie ich przez inne podmioty. Daje nam to większe możliwości zwiększenia finansowania OZE – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wiceprezes mBanku.

mBank szacuje, że limit 1 mld zł do końca tego roku zostanie w pełni wykorzystany. Dotychczas finansowanie banku trafiło do sektora wiatrowego, reszta zasiliła rozwój fotowoltaiki. Podobna proporcja między tymi technologiami powinna się teraz utrzymać, bo instalacje wiatrowe są większe i bardziej kapitałochłonne niż te fotowoltaiczne – informuje „Rzeczpospolita”.

bDUJKqaR

Wiceprezes mBanku zaznacza, że zwiększenie limitu na finansowanie projektów OZE nie oznacza, że bank „luzuje” warunki kredytowe.

- W wiatrakach będziemy finansować głównie instalacje energii w celach biznesowych, profesjonalnych, w znacznie mniejszym stopniu na własne potrzeby. Będziemy finansować przede wszystkim duże farmy wiatrowe, mające solidnego i doświadczonego głównego inwestora – wyjaśnia Pers w rozmowie z „Rz”.

Dziennik zauważa, że coraz więcej banków w Polsce chętniej finansuje OZE. Niektóre nawet przyjęły politykę zakładającą brak finansowania nowych projektów węglowych (z istniejących trudno im się wycofać). Obok mBanku zrobili tak m.in. ING BSK, Santander Bank Polska i BNP Paribas Bank Polska.

Nawet banki państwowe, jak PKO BP i Pekao, są wyraźnie mniej chętne do finansowania węglowych projektów i również przyjęły politykę w tym zakresie. Wśród bankowców pojawiają się nawet nieoficjalne komentarze, że może zabraknąć finansowania na brudne technologie - informuje "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUJKqbm
oze
gospodarka
KOMENTARZE
(20)
z Wawy
rok temu
W polszy zielona energia ? a prad najdroższy w Europie i jeden z najdroższych na świecie
ja
rok temu
Regulują ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Rząd łączy kopalnie z firmami energet. Pogrąża te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 60-70% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł a dzisiaj są po 5-7, Tauron był po ponad 5 zł a jest po 1), a wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Dlatego powstała ksią.ż ka pt. Emeryt,ura nie jset Ci potzerbna, by ludzie potrafili sami zadbać finansowo o siebie.
Michu
rok temu
Mamy tyle węgla z Rosji nawet przekupni górnicy śpią spokojnie że nie zabraknie nam, wstyd judasze z pod znaku dudy
bDUJKqbn
Jastrząb
rok temu
A na jaki % te kredyty na OZE?
Twój nick
rok temu
Ostatecznym beneficjentem każdych dofinansowań publicznych są zawsze instytucje finansowe ☝️
...
Następna strona