Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Będą nowe obostrzenia? Minister zdrowia zabrał głos

39
Podziel się:

Ścieżka wzmacniania restrykcji wydaje się mało skuteczna i efektywna w Polsce. Dlatego myślimy o innych rozwiązaniach – powiedział w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Będą nowe obostrzenia? Minister zdrowia zabrał głos
Ścieżka wzmacniania restrykcji wydaje się mało skuteczna w Polsce - powiedział minister zdrowia (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Niedzielski poinformował w Polskim Radiu 24, że ostatniej doby badania potwierdziły 15 900 przypadków zakażenia koronawirusem, a dynamika wzrostu zachorowań utrzymuje się na wysokim poziomie. Zwrócił także uwagę, że obowiązujące restrykcje dotyczą zapewnienia limitu mniej więcej 75 proc. w rożnych miejscach publicznych.

Problem polega na tym, że one nie są przestrzegane. W ogóle ta ścieżka wzmacniania restrykcji wydaje się mało skuteczna i efektywna w Polsce. Dlatego myślimy o innych rozwiązaniach

– powiedział minister zdrowia.

Dodał, że na myśli ma rozwiązania, które w sposób pośredni, ale jego zdaniem bardziej skuteczny, będą mogły wyegzekwować odpowiednie podejście zapewniające bezpieczeństwo.

Niedzielski zwracał też uwagę, że obecna strategia w walce z koronawirusem różni się od poprzednich, m.in. tym, że wcześniej nie było szczepionek, a także procent populacji, który już przechorował covid, był stosunkowo niski. - Teraz te parametry naturalnej odporności są rzędu nawet 70 procent – mówił. - To jest naturalna bariera i widzimy, że ona działa – dodał.

Pandemia w Polsce. Będą nowe obostrzenia?

Niedzielski zaznaczył, że obecnie kluczowym wskaźnikiem, który służy podejmowaniu decyzji, jest poziom hospitalizacji. - Zgodnie z ustaleniami wojewodów mam zabezpieczone łóżka na najbliższy miesiąc – przekazał i przypomniał, że w ubiegłym roku było to 20 tys. hospitalizacji przy obecnej liczbie 9 tys.

Niedzielski był także pytany o egzekwowanie obecnych restrykcji, m.in. w sprawie osób, które nie noszą maseczek w transporcie publicznym czy galeriach handlowych.

Galerie handlowe chcą ściśle współpracować, jeżeli chodzi o egzekwowanie reżimu maseczkowego. We wtorek miałem spotkanie z prezesem zrzeszenia galerii handlowych w Polsce i rozmawialiśmy na temat egzekwowania tego obowiązku wewnątrz galerii. Była deklaracja, że w ciągu tygodnia przy wejściu do każdej galerii będzie stał pracownik ochrony, który będzie przypominał o tym, że trzeba założyć maseczki. One będą też ewentualnie rozdawane

– podkreślił.

- Powinniśmy egzekwować te obowiązki i tę dyscyplinę, która już w tej chwili powinna obowiązywać, ale nie obowiązuje. Zapomnieliśmy o obrazkach, które mi teraz przypominają nasi lekarze, którzy pojechali na misję do Rumunii i mówią o przeładowanych SOR-ach, na których potrafi leżeć od 50 do 90 osób czekających na zwalniające się łóżko intensywnej terapii, bo niestety mamy w tym wirusie w wariancie delta bardzo dużo takich ciężkich przypadków, bo szybciej dochodzi do załamania i te konsekwencje są niestety też bardziej dolegliwe – mówił szef resortu zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
lidka
2 lata temu
Idz sie utop Panie Niedzielski. Zadnych regul sanitarnych nie przestrzegaly szpitale ,ani inne instytucje. Nasz Rzad to BANDA wyzyskiwaczy. Kto Wam dal dyplomy ??? Jestescie nieukani a nie lekarzami.
healer
2 lata temu
dzisiaj miły pan przy wejściu do galerii faktycznie prosił mnie o założenie maseczki. Jako że nie lubię kopać się z koniem z uśmiechem odpowiedziałem że oczywiście i poszedłem dalej....
Tomasz Arens,...
2 lata temu
W najlepszej masce chirurgicznej najmniejszy otwór filtra ma wielkość ok. 300 nanometrów. Wirus ma wielkość ok. 30 nanometrów. Wniosek: Maska chroni przed wirusem mw. tak, jak moskitiera przed kurzem lub siatka ogrodzeniowa przed komarem.
Nick
2 lata temu
Twój poziom aż boli
życzliwy
2 lata temu
widać odrobina rozsądku nikomu nie zaszkodzi a pomoże .może wystarczy rozum i przestrzeganie zasad to wystarczy .niestety zasady łamane powodują chorobę i cmentarz w rodzinie .
...
Następna strona