Będzie szwajcarskie porozumienie? Donald Trump skomentował negocjacje USA-Chiny w Genewie ws. ceł
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas rozmów w Genewie ogłosił "totalny reset" w negocjacjach z Chinami. Poinformował o osiągnięciu "wielkich postępów". To jednak nie koniec wojny celnej między Waszyngtonem a Pekinem. Spotkania mają być kontynuowane.
W weekend w Szwajcarii USA i Chiny rozmawiają na temat wzajemnych ceł. Według nieoficjalnych doniesień agencji Bloomberga, Amerykanie mają rozważać istotną obniżkę taryf w zamian za zniesienie ograniczeń dotyczących eksportu metali ziem rzadkich.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował tymczasem o znaczących postępach w rozmowach handlowych z Chinami w Genewie. Polityk określił te negocjacje jako "totalny reset", co ma oznaczać nowy początek w relacjach handlowych między dwoma mocarstwami.
"Bardzo dobre spotkanie z Chinami dzisiaj w Szwajcarii. Wiele rzeczy omówiono, wiele uzgodniono. Totalny reset wynegocjowany w przyjazny, ale konstruktywny sposób" - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szalone wzrosty na akcjach polskiej spółki. "Chcemy produkować w pełni polskie systemy"
Wojna handlowa USA-Chiny. Cele rozmów
Głównym celem rozmów było obniżenie wzajemnych ceł, które obecnie wynoszą 145 proc. dla większości towarów z Chin i 125 proc. dla towarów z USA.
Trump zasugerował, że odpowiednią stawką celną mogłoby być 80 proc., co nadal jest wysokim poziomem. Minister finansów USA Scott Bessent podkreślił, że obecne cła stanowią de facto embargo i są nie do utrzymania.
Mimo optymistycznych deklaracji Trumpa "New York Times" zauważa, że oczekiwania na znaczącą obniżkę ceł są niskie, zważywszy na to, że jest to pierwsze spotkanie po tygodniach impasu.
Bessent zaznaczył, że celem USA jest głęboka zmiana relacji handlowych z Chinami i skłonienie Pekinu do większego polegania na wewnętrznej konsumpcji niż na eksporcie. Rozmowy mają być kontynuowane w niedzielę, co daje nadzieję na dalsze postępy w negocjacjach.