Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Biedronka idzie jak burza. Zyski poszybowały w górę

27
Podziel się:

Niemal 9-procentowy wzrost sprzedaży zanotowała Biedronka w 2019 roku - wynika z raportu finansowego, którym pochwalił się właściciel, spółka Jeronimo Martins. Zysk też poszedł w górę. W biznesie nie przeszkodził sieci nawet zakaz handlu.

Właściciel Biedronki pochwalił się wynikami.
Właściciel Biedronki pochwalił się wynikami. (East News, Michal Wozniak/East News)

Sprzedaż w Biedronce wzrosła w 2019 roku do 12,62 mld euro, co oznacza wzrost o 7,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - pochwaliło się w czwartek wieczorem Jeronimo Martins. Gdyby przeliczyć te wyniki na złotówki, to wzrost wyniósł 8,8 proc. Natomiast sprzedaż porównywalna zwiększyła się o 5,8 proc.

W samym czwartym kwartale sprzedaż Biedronki wyniosła 3,38 mld euro. To o 10,6 proc. więcej niż rok wcześniej, a w przeliczeniu na złotego - o 10,3 proc. Wzrost sprzedaży porównywalnej wyniósł w tym okresie 7,7 proc.

Sieć miała w ubiegłym roku w sumie 918 mln euro zysku EBITDA - to kwota o 7,9 proc. wyższa niż rok wcześniej. Zainwestowała natomiast w ubiegłym roku 388 mln euro.

Zobacz także: Obejrzyj też: Zakaz handlu. Sonik: do kościoła nie chodzi się, gdy sklep jest zamknięty

W sumie w 2019 roku Biedronka otworzyła 128 sklepów. Ponieważ zamknęła też niektóre placówki, "na czysto" rozrosła się o 102 sklepy. Tym samym pod koniec ubiegłego roku mieliśmy już w Polsce 3002 Biedronki.

Biedronka przyznaje, że wyzwaniem będzie zaostrzony w tym roku zakaz handlu w niedziele. Co do zasady w żaden siódmy dzień tygodnia od stycznia tego roku zakupów już nie zrobimy (są jedynie drobne wyjątki). Już w ubiegłym roku sieć miała 13 dni handlowych mniej niż w 2018 roku. Teraz odejdzie kolejnych 7 niedziel. Spółka mówi, że odbije się to na sprzedaży.

Jeronimo Martins chce w tym roku urosnąć o kolejnych 100 Biedronek, z czego około 60 proc. w standardowym formacie, a pozostałe sklepy będą mniejsze.

Jeronimo Martins pochwaliło się też wynikami Hebe - bo sieć drogerii również należy do tej portugalskiej grupy. I tak sprzedaż Hebe wyniosła w 2019 roku 259 mln euro i zanotowała wzrost na poziomie aż 24,9 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. W samym czwartym kwartale przychody Hebe wyniosły 79 mln euro, co oznacza wzrost o 24,6 proc.

Cała grupa Jeronimo Martins, która ma też sklepy w Portugalii i w Kolumbii, zwiększyła przychody w zeszłym roku o 7,5 proc. - do 18,6 mld euro. Sprzedaż porównywalna wzrosła w tym okresie o 5,3 proc. W czwartym kwartale przychody wzrosły rdr o 9,7 proc. i wyniosły 4,98 mld euro.

Zarząd Jeronimo Martins zaproponował, by około 50 proc. zysku netto za 2019 roku przeznaczyć na dywidendę. Oznaczałoby to wypłatę 216,8 mln euro dywidendy. Na jedną akcję daje to 0,345 euro.

Czytaj też: Biedronka i Jeronimo Martins w opałach. Cenowe nieprawidłowości mogą jednak ujść sieci płazem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
klientka Bied...
rok temu
BIEDRONKA ? Już więcej tam nie pójdę ! Mieszkam blisko sklepu Biedronki dlatego byłam codziennym jej klientem ... ale więcej nie pojawię się tam .... stosuje dziwne procedury, dla mnie nie do przyjęcia! ... chorej sąsiadce w ramach pomocy zrobiłam zakupy, m.in. słoik miodu ... okazało się, że kupiony miód był nietolerowany przez organizm starszej pani /o czy nie wiedziałam/ więc po upływie nawet nie 1 godz. wróciłam do sklepu celem zwrotu towaru, miód nie był otwierany .... jakież było moje zdziwienie kiedy okazało się, że nie mogę zwrócić z powodu stosowanych przez Biedronkę procedur ... TO NIE JEST PRZYJAZNA KLIENTOWI SIEĆ !!!! Rozumiem, że nie zwrócę towaru, który klient dotyka rękami, ale w zamkniętym słoiku ???? ...TO NIEUCZCIWE !!!! NIE MINĘŁA NAWET 1 GODZ, OD CHWILI ZAKUPU .... kierowniczka sklepu zaproponowała telefon na infolinię - mój nr zgłoszenia 7356227 w celu uzyskania zgody na przyjęcie zwrotu, ale efekt był żaden - PROCEDURA I KONIEC !!! Mnie to doświadczenie dało do zastanowienia się czy warto wyświadczać drugiemu człowiekowi przysługę... zostałam ze słoikiem miodu, który nie jest mi przydatny i 26,99 złotową stratą ....
Ala
3 lata temu
Od początku wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę w Polsce upadło ponad 28 tys małych sklepów a markety zyski liczą. I o to chodziło Pisowi?
spoko
3 lata temu
teraz wyobrazcie sobie że właścicielem sieci handlowej w Polsce jest .... Nowak. Cham, badylarz, prywaciarz, oszust, złodziej, kupuje mercedesy i jeździ zagranice na wczasy. A Biedronka ??? Nasza Biedronka !!!!!!
Dario
3 lata temu
Przecież dopiero niedawno tłuki z WP.de przewidywały upadki biedronek, lidlów i innych że względu na brak niedzieli handlowych. Coś się zmieniło czy poprostu tłukom z WP.de ktoś kiedyś za to zapłacił. Panie Sąsiada jak to jest?
Dez
3 lata temu
W biedronce zyski opierają się na tanich pracownikach i małym zatrudnieniu na sklep.
...
Następna strona