Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bill Gates porównuje koronawirusa do drugiej wojny światowej. Liczy, że świat się dozbroi

95
Podziel się

"Pandemia jest jak wojna światowa, z tą różnicą, że wszyscy jesteśmy po tej samej stronie" - twierdzi Bill Gates. Miliarder liczy, że tak jak po wojnie powstawały innowacje militarne, tak teraz świat dozbroi się np. przeciw przyszłym bioterrorystom.

Bill Gates już kilka lat temu obawiał się wybuchu pandemii.
Bill Gates już kilka lat temu obawiał się wybuchu pandemii. (Flickr, Greg Rubenstein, (CC BY 2.0))
bEqgPOZh

Bill Gates, a więc drugi najbogatszy biznesmen świata (wg Bloomberga), jest uznawany za jednego z największych wizjonerów. Trzeba mu przyznać, że pięć lat temu ostrzegał przed fatalnymi skutkami pandemii wirusa, którego nazwy jeszcze wtedy nie znano.

Teraz miliarder apeluje o wzmożony wysiłek w celu wynalezienia szczepionki i opracowania procedur, które w przyszłości pozwolą ograniczyć zagrożenie związane np. z bioterroryzmem.

bEqgPOZj

"Szkody w zdrowiu, bogactwie i samopoczuciu są ogromne. To jest jak wojna światowa, z tą różnicą, że wszyscy jesteśmy po tej samej stronie. Każdy może współpracować, aby dowiedzieć się o chorobie jak najwięcej i opracować narzędzia, by walczyć z tym" - pisze były szef Microsoftu, cytowany przez China Daily.

Zobacz także: Ulga w podatkach, tańsze kredyty. Tak rząd pomaga firmom

Jego fundacja na walkę z koronawirusem zamierza przeznaczyć 250 mln dolarów. Część środków ma pójść m.in. na stworzenie szczepionki.

bEqgPOZp

Gates uważa, że większość krajów rozwiniętych przejdzie do drugiej fazy epidemii w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ma to być ciągle faza "w połowie normalnego życia", jakie znaliśmy sprzed epidemii.

Miliarder w swoim oświadczeniu kilka razy odniósł się do porównania z drugą wojną światową. Wskazał, że tak jak wtedy powstało wiele innowacji militarnych (radary, torpedy, łamanie szyfrów itp), tak teraz powinien przyspieszyć rozwój leczenia, szczepionek, testów medycznych itp.

Gates uważa, że dopiero wtedy, gdy cała populacja będzie zaszczepiona, świat wróci do pełnej normalności. A szacuje, że masowe szczepienia mogą ruszyć za około 18 miesięcy.

bEqgPOZq

Wcześniej w The Economist miliarder roztaczał też wizję świata po pandemii, w której powstaną zupełnie nowe organizacje na wzór ONZ, które będą walczyć z kolejnymi pandemiami.

"Dzięki temu będziemy gotowi, gdy nowy wirus ponownie przeniesienie się z nietoperzy lub ptaków na ludzi" - przekonywał, podkreślając, że zadaniem nowych organizacji będzie również przeciwdziałanie bioterroryzmowi.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEqgPOZr

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqgPOZK
KOMENTARZE
(95)
Ja
rok temu
Czemu nikt nie robi porządku z Billem?
G5USA
rok temu
NIE JESTEŚMY PO JEDNEJ STRONIE !!! JEDNI MANIPULUJĄ HOLOCAUSTEM, INNI DYSKRYMINACJĄ, NASTĘPNI - WIRUSAMI. WSZYSTKO BEZ SKRUPUŁÓW DLA PIENIĘDZY. POZOSTALI SĄ PO DRUGIEJSTRONIE BARYKADY
lokijhbgv
rok temu
Billu, ty musisz odejsc, by swiat byl lepszym miejscem, tak na serio, nie zycze Ci zle, ale dla dobra blisko 8 miliardow ludzi powiadam Ci "bracie", odejdz.
bEqgPOZL
można proście...
rok temu
zlikwidować i zabronić tworzenia laboratoriów prowadzących badania nad tworzeniem, przetwarzaniem i rozprzestrzenianiem wirusów i potraktowanie takiej praktyki jak ludobójstwo ! sankcją gigantyczne odszkodowania od państwa w którym stwierdzi się takie działania oraz tysiąc letnie embargo na wszystko. to rozwiąże problem.
Mlhq423
rok temu
Gate to czlowiek siajej , gdy rzad drugi ras uratowal go przet kara za monopols
...
Następna strona