Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Biznes ostro o sytuacji na Wyspach: Hańba. Zaczyna się transfer majątku

54
Podziel się

Biznes przestał się zastanawiać. Szykuje się na twardy brexit, a obecną sytuację polityczną w Zjednoczonym Królestwie i sposób zarządzania tym, co się dzieje, określa krótko: "hańba".

Brytyjska praca nie zostawiła suchej nitki na premier po porażce w parlamencie
Brytyjska praca nie zostawiła suchej nitki na premier po porażce w parlamencie (East News, Daniel Sorabji/AFP)
bDSwFzed

Do brexitu powinno dojść 29 marca 2019 r., czyli za niespełna dwa miesiące. Czy rzeczywiście tak będzie? Nie wiadomo. Zablokowanie przez brytyjski parlament wynegocjowanej umowy rozwodowej oraz jednoznaczne stwierdzenia przedstawicieli Unii Europejskiej o braku możliwości ponownych negocjacji doprowadziły do sytuacji, której finał trudno przewidzieć. A przewidywalność i pewność to podstawa dla biznesu.

Dlatego też pojawiły się sugestie, by brexit opóźnić lub wręcz odwołać. Premier Theresa May wydaje się jednak być zdeterminowana, by nawet za cenę "twardego brexitu" doprowadzić do wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

bDSwFzef

"Hańba"

Całe to zamieszanie wywołało ostre komentarze ze strony biznesu. Tom Enders, prezes Airbusa otwarcie stwierdził, że sposób zarządzania procesem brexitu jest "hańbą", a Carolyn Fairban, szefowej Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu pozostało apelować do firm o przyspieszenie przygotowań do czarnego scenariusza.

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, co będzie to oznaczać dla Polaków mieszkających na Wyspach czy obywateli UE, którzy będą chcieli się tam wybrać. Największe wyzwanie stoi jednak przed dużym biznesem. Wykluczenie ze wspólnego rynku mogłoby bowiem "wywrócić" niejednego giganta. Z dnia na dzień bowiem firmy mogą stracić prawo do działania w 28 europejskich państwach.

bDSwFzel

Przeprowadzka

Stąd, jak donosi "The Economist", przygotowania do czarnego scenariuszu przyspieszyły. I tak, Barclays pod koniec stycznia uzyskał zgodę Sądu Najwyższego na przeniesienie 15 proc. swojego majątku z Londynu do Dublina. Choć wspomniane 15 proc. wydaje się być niewielkim odsetkiem, to przecież mowa o 190 mld euro oraz 5 tys. klientów. Do tego kilkaset miejsc pracy, które z londyńskiego City zostaną przeniesione do Irlandii.

"Jak informowaliśmy już w 2017 r. Barclays będzie korzystał z licencji unijnej nadanej irlandzkiej siedzibie, co pozwoli na obsługę klientów wspólnotowych po 29 marca bez względu na przebieg brexitu" – brzmi komunikat prasowy banku w sprawie.

Na podobny ruch zdecydował się gigant ubezpieczeniowy – Lloyd’s. W Brukseli stworozna została spółka zależna, która pozwala na nieograniczone prowadzenie działalności na terenie Unii Europejskiej po brexicie. Haylel Spink , dyrektor ds. brexitu zapewnia, że transfer polis do hubu w Brukseli zakończy się najpóźniej w 2020 r., gdy upłynie tzw. okres przejściowy.

bDSwFzem

Na twardy Brexit szykuje się również branża farmaceutyczna, którą rząd jeszcze w grudniu poprosił o zwiększenie stanów w magazynach. Zwiększenie o taką ilość leków, jaka normalnie trafia na rynek w ciągu 6 miesięcy.

Pisaliśmy także o tym, że rząd z Londynu zawarł umowy z prywatnymi przewoźnikami promowymi, którzy w razie koniecznością zapewnią transport dla ciężarówek do brytyjskich portów, gdy spadnie ich przepustowość po ustanowieniu granicy celnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSwFzeG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Porada
2 lata temu
Mieszkam w UK od 2007 znam dużo Anglików klimat w pracy się psuje przez brexit Anglicy niemsjia zielonego pojęcia o UE tu dalej musla że jest Chechoslowacia naprawde.Z daleka ten kraj wygląda spoko tak nas BBC nauczyło w dzisiejszych czasach za podstawowa niewiedzę się płaci.Ps nigdy nie ufajcie Anglikom wysycha cię pogada a za plecami cię wyśmienite taki kraj.Love Poland
_no_deal_
2 lata temu
Brytyjczycy kolejny raz pokazują "solidarność" z Europą. Jak trzeba dać coś od siebie to pierwsi, jak szczury z tonącego okrętu, spieprzają. Kłamiliwe tchórze!
uljan
2 lata temu
Czas na zjednoczenie Irlandii, i niepodległość Szkocji
bDSwFzeH
hehehe
2 lata temu
wynegocjowali warunki a teraz nie chca ich zatwierdzic...to niech bujaja sie...europa sobie bez nich poradzi , niech sobie pomidory z australii sciagaja , beda mieli nowe imperium z nigeria i pakistanem , ciao
NIE złośliwy
2 lata temu
Była Żelazna dama, a pani Teresa chyba jest Zardzewiałą matroną...
...
Następna strona