Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Blokada na zaparkowane auta. Sąd: spółdzielnia nie prawa

103
Podziel się:

Katowicki sąd uznał, że spółdzielnia mieszkaniowa nie może zakładać blokad na auta, które parkują na jej terenie bez zezwolenia – informuje Prawo.pl. Zdaniem sądów spółdzielnia odpowiada za to, że zleciła blokowanie kół na swoim parkingu. Zakładanie blokad na koła to uprawnienie, które posiada tylko policja i straż miejska.

Blokada na zaparkowane auta. Sąd: spółdzielnia nie prawa
Firma zakładała blokady osobom parkującym na terenie spółdzielni, za których zdjęcie trzeba było zapłacić 150 zł na miejscu, albo 200 zł przelewem w ciągu 7 dni. Sprawą zajął się sąd (East News, MAREK BAZAK)

Jak podaje Prawo.pl, Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Paderewskiego w Katowicach, gdzie na osiedlowych uliczkach nagminnie parkowali pracownicy i klienci okolicznych biur oraz urzędów, znalazła na to sposób - kilka lat temu wydała mieszkańcom karty parkingowe oraz podpisała umowę o współpracy ze śląską firmą zajmującą się zakładaniem blokad na pojazdy.

Prokuratura: żaden przepis nie zezwala na zakładanie blokad

Według serwisu na tej podstawie firma zakładała blokady osobom parkującym na terenie spółdzielni, za których zdjęcie trzeba było zapłacić 150 zł na miejscu, albo 200 zł przelewem w ciągu 7 dni. Umowa przewidywała, że w przypadku braku opłaty parkingowej, firma mogła odholować pojazd na koszt kierującego.

Umową zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która w 2019 r. skierowała do katowickiego sądu pozew o ustalenie nieważności części jej zapisów, pozwalających spółce zakładać blokady na koła parkujących pojazdów. Zdaniem prokuratury żaden przepis nie pozwala spółdzielniom mieszkaniowym, czy też wynajętym przez nie firmom, na zakładanie blokad na koła, bo takie uprawnienia posiada tylko policja i straż miejska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mandat za parkowanie pod marketem. UOKiK interweniuje

Jak poinformował portal, niedawno przed Sądem Okręgowym w Katowicach zapadł prawomocny wyrok w sprawie cywilnej, w której grupa adwokatów pozwała spółdzielnię mieszkaniową, domagając się zapłaty po 150 zł pobranej opłaty. Jako podstawę prawną roszczenia wskazano przepisy kodeksu cywilnego dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia się oraz tzw. zasadę winy.

Sąd: spółdzielnia podnosi odpowiedzialność za wprowadzone zasady

Prawo.pl przytoczył linię obrony spółdzielni, według której m.in. zleciła ona działania profesjonalnemu podmiotowi, który przekroczył zakres powierzonego zadania.

"Sądy uznały, że spółdzielnia ponosi odpowiedzialność za następstwa zaakceptowanych i wprowadzonych przez siebie zasad, odnoszących się do wykonywania nadzoru nad ruchem pojazdów i ich parkowaniem na terenie jej nieruchomości. Zarówno treść umowy, jak i regulaminu wskazują na pełną akceptację przez spółdzielnię praktyki unieruchamiania pojazdów przez zakładanie blokady kół lub odholowania pojazdu. Nie może więc unikać odpowiedzialności argumentując, że usługi w zakresie nadzoru nad parkingiem powierzyła profesjonalnemu podmiotowi" – czytamy w Prawo.pl.

Serwis zaznaczył, że , nie stanowi o braku odpowiedzialności po stronie spółdzielni, bo z umowy wynikało, że każda pobrana opłata zwalniała spółdzielnię z obowiązku zapłaty spółce umówionego wynagrodzenia. Taki mechanizm sądy uznały za bezpodstawne wzbogacenie się spółdzielni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(103)
Marrs
12 miesięcy temu
Do prywatnych lasów też powinien być zakaz wjazdu dla obcych.
halo
2 lata temu
A wystarczy zastosować szlabany przed parkingiem i problem parkowania rozwiązany . Tak jest na moim osiedlu .
rozumiem jak
2 lata temu
w samochodzie nieprawidłowo zaparkowanym wkłada się mandat za szybę, ale blokada? Czy z blokadą ten samochód jest już prawidłowo zaparkowany i może stać dowolnie długo (widziałem taki samochód stojący kilka tygodni na obszarze wyłączonym)? Blokada to tylko sposób na zwiększenie represji i nie powinna być w ogóle stosowana - albo mandat albo odholowanie
Maciej
2 lata temu
Sądy nie pierwszy i nie ostatni raz stają za przestępcami i łamiącymi prawo . Ciężko żyć w takim państwie .
ssdsdsd
2 lata temu
Wiocha nie chce płacić za parkowanie, wjeżdżając na prywatne tereny i jeszcze się burzy. Zacznijcie zajmować miejsca wsi na parkingach gdzie mieszkają i niech się sami zaczną się bujać bo ktoś zaparkował na ich miejscach.
...
Następna strona