Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bon turystyczny. Przedsiębiorcy mają wątpliwości

107
Podziel się

1000 zł na wakacje. Rząd w ramach wsparcia dla branży turystycznej chce wprowadzić bon turystyczny, który pracownicy będą mogli wykorzystać na urlop w kraju. Przedsiębiorcy czekają na szczegóły i boją się nadmiernej biurokracji.

Bon 1000 plus. Nie wszyscy go dostaną.
Bon 1000 plus. Nie wszyscy go dostaną. (Wikimedia Commons)
bEpycylh

Kosztujący 7 mld złotych program wsparcia dla polskiej turystyki wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w programie "Money. To się Liczy".

Do tej pory nie opublikowano jednak projektu ustawy i o tym jak faktycznie wyglądać będzie program możemy wnioskować jedynie na podstawie zapowiedzi członków rządu.

A według tych zapowiedzi, program będzie, ale nie dla każdego.

bEpycylj
Zobacz także: Oglądaj też: Minister Emilewicz ujawnia: 7 mld zł na wakacje dla Polaków. Etatowcy dostaną bon turystyczny

Kto skorzysta z bonu?

Jak wynika z zapowiedzi, bon będzie przysługiwał osobom zarabiającym mniej niż przeciętne wynagrodzenie. Progiem więc będzie w tym roku kwota ok. 5200 zł brutto.

Drugim ograniczeniem jest forma zatrudnienia. Bon turystyczny będzie przysługiwał bowiem tylko pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę.

bEpycylp

- Ten projekt to już duże koszty dla budżetu państwa. Szacujemy, że w tym roku przeznaczymy na niego 7 mld zł – wyjaśnia w rozmowie z money.pl Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister odpowiedzialny za projekt. - Bardzo chcielibyśmy objąć nim więcej grup społecznych, ale zdajmy sobie sprawę, że to pociągnęłoby za sobą potężne wydatki, które uniemożliwiłyby jego realizację.

Jak wylicza resort rozwoju, z bonu skorzysta ok. 60 proc. pracowników.

Kolejne obciążenie

Bon, przynajmniej na początku, będzie finansowany w 90 proc. z budżetu państwa. 10 proc. będą musieli dołożyć pracodawcy. Wiele firm traktuje to jako dodatkowe obciążenie.

- Bon turystyczny będzie kolejnym obciążeniem zwiększającym koszty zatrudnienia pracowników - powiedział w TVN 24 Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy z Lewiatana.

bEpycylq

Czekamy na szczegóły

Przedsiębiorcy z branży turystycznej z bonu się cieszą, ale czekają na szczegóły projektu .

Według wstępnych zapowiedzi, bon ma mieć formę karty przedpłaconej, którą będzie można zapłacić za przejazdy, czy noclegi. Nie wszyscy przedsiębiorcy mają jednak terminale.

- Jeśli to będzie miało taką skalę, jak słyszymy od rządu, że 7 milionów osób będzie mogło z tego skorzystać, to będzie to miało istotny wpływ na branżę turystyczną - powiedział na antenie TVN24 Bartłomiej Bryjak z Willi Basieńka w Zakopanem. - Trudno powiedzieć, jak to będzie wyglądać w praktyce, bo nie znamy szczegółów. Obawiamy się, czy nie będzie nadmiernej biurokracji związanej z tym bonem, bo nie wszystkie obiekty mają terminale płatnicze, które mają być niezbędne do obsługi tych bonów.

bEpycylr

Z badania zleconego przez Wirtualną Polskę oraz money.pl wynika, że 53 proc. z nas popiera pomysł bonów turystycznych. Zdecydowaną aprobatę wyraził niemal co czwarty badany.

Przeciwnych wprowadzeniu programu 1000 plus jest 32 proc. ankietowanych. Zdecydowany sprzeciw wyraża więcej niż co szósty. Natomiast 15 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpycylK
KOMENTARZE
(107)
TADEUSZ
rok temu
ZAPOMNIELI O RENCISTACH EMERYTACH ONI TEZ CHCĄ WYJECHAĆ NA WCZASY I PŁACĄ PODATKI
cynik
rok temu
Skorzystają biedni działacze i politycy PiSu którym się należy oczywiście i dzięki którym wystarczyło nie kraść a Polska mlekiem i miodem spływa
endrju
rok temu
ewentualnie ten skorzysta ,kto sie zgodzi by np.do konca roku pracodawca odzyskal te 100PLN w formie mniejszej premii itp.
bEpycylL
Obywatel prac...
rok temu
Rząd nie musiał by wprowadzać żadnych dofinansowań dla najmniej zarabiających gdyby nie dzieliła ich taka przepaść w porównaniu do tych lepiej zarabiających. Zawsze Ci najmniej zarabiający to był gorszy sort dla władz PO i tych wszystkich biznesmenów w tym kraju. Robić i o nic nie pytać, a wakacje to na łące z krowami bo ośrodki wypoczynkowe w górach i nad morzem to tylko dla szlachty. Kiedy to na dobre się zmieni w tym kraju? Pewnie nigdy bo Polak już tak ma.
Pracownik na ...
rok temu
Nie dla wybranych tylko dla najmniej zarabiających jak już. Pracodawcy jak zwykle płaczą bo musieli by dołożyć 100zl raz do roku dla takiego pracownika. Chamy najchętniej nic by nie dołożyli a sami wyjeżdżają dobie do Japonii, USA, czy Australii na wakacje. Tutaj potwierdza się teoria że Polak i Żyd mają wiele ze sobą wspólnego. A ten cały lewiatan to potwierdza!!!
...
Następna strona