Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brexit. Londyn i Bruksela chcą przełamać impas

Na początku przyszłego tygodnia brytyjski premier Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen siądą do rozmów dotyczących warunków Brexitu - donosi Bloomberg. Obie strony chcą przełamać impas i ruszyć z ustaleniami do przodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)

Rozmowy zaplanowano na poniedziałek, 15 czerwca. Poza premierem i przewodniczącą KE mają w nich też uczestniczyć szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

W zeszłym tygodniu kolejna tura rozmów zakończyła się impasem. Wielka Brytania opiera się żądaniom UE w sprawie połowów oraz zasadom mającym na celu zapewnienie równych warunków konkurencji między obiema stronami. Strony są pod presją, bo na 18 czerwca zwołano spotkanie przywódców krajów unijnych. Do tego czasu warto byłoby móc pochwalić się postępem rozmów.

Zobacz też: Pensja minimalna. "Propozycję przedstawimy na koniec lipca"

Bloomberg szacuje, że jeżeli Londynowi i Brukseli uda się porozumieć, to negocjacje mogą się zakończyć w drugiej połowie roku.

W styczniu Parlament Europejski ratyfikował umowę rozwodową Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Za umową głosowało 621 posłów, a 49 było przeciw. 13 wstrzymało się natomiast od głosu.

- Chciałabym złożyć hołd tym Brytyjczykom, którzy mieli wydatny wkład w rozwój Unii Europejskiej i poświęcili swoje życie i kariery, by budować naszą wspólnotę. Zawsze będziemy rodziną - mówiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, niejako na pożegnanie Wielkiej Brytanii.

Natomiast równo o północy z 31 stycznia na 1 lutego Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej, co zamyka 47 lat wspólnotowej historii. 1 stycznia 1973 r. Zjednoczone Królestwo przystąpiło do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2020

Tak mega obiektywnieZa zniszczenie Europy Tusk i Merkel powinni odpowiadać karnie

11-06-2020

Smutna prawdaTusk zniszczył UE tak jak Polskę....

11-06-2020

sednoTrole pisowskie w akcji. Produkują tylko smród .

Rozwiń komentarze (54)