Podczas poniedziałkowego spotkania z mediami Rafał Brzoska, który kieruje zespołem mającym zgłaszać propozycje zmian w prawie, zapowiedział, że do końca kwietnia możliwe będzie zaprezentowanie 300 propozycji dotyczących deregulacji.
Na stronie internetowej "SprawdzaMY" zgłoszono już ponad 170 propozycji, do których każdy może złożyć swój komentarz.
"Pakiet Kolejkowy" ma skrócić kolejki do lekarzy
Jedną z najważniejszych spraw, jakie na pewno będzie chciał przeforsować zespół deregulacyjny jest skrócenie kolejek do lekarzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Obecnie placówki medyczne w ramach usług świadczonych na NFZ nie są zobowiązane do działania w ramach wspólnego systemu e-rejestracji. Każda z placówek medycznych prowadzi własną i autonomiczną rejestrację pacjentów" - przypomina zespół deregulacyjny.
"Pani Anna dostała pilne skierowanie do kardiologa. Niestety nie wie, gdzie może zrealizować to świadczenie medyczne. Dzwoni do rejestracji w poradni przyjmującej w najbliższym mieście wojewódzkim. Ze względu na obłożenie otrzymuje termin dopiero za 6 miesięcy w sytuacji, w której usługa mogłaby być równie dobrze funkcjonująca finansowana z NFZ poradnia kardiologiczna oferująca znacznie szybsze terminy i niewymagająca dojazdu do innego ośrodka" - podaje zespół.
- Problemem jest to, że mamy do czynienia z systemem kompletnie niecyfrowym na poziomie centralnym - mówił na spotkaniu Rafał Brzoska. Jak wskazał, na stronie gov.pl można sprawdzić, ile minut się czeka na SOR, ile jest osób w kolejce, ile minut czeka się z przypadkiem lekkim, średnim i ciężkim.
- Można wybrać SOR, gdzie czeka się najkrócej, ale nikt o tym nie wie. Będziemy proponować, by wyciągnąć te informacje do mObywatela. To sprawi, że ten najbardziej obciążony będzie mniej obciążony. To są trywialne rzeczy, na które nikt nie wpada - dodał przedsiębiorca.
Zespół Brzoski proponuje, aby rozwiązać ten problem i wprowadzić "Pakiet Kolejkowy".
"Obowiązek prowadzenia centralnej rejestracji wizyt za pośrednictwem systemu od dnia 1 stycznia 2028 roku dla wszystkich placówek mających kontrakt z NFZ w następujących zakresach świadczeń medycznych: podstawowa opieka zdrowotna, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, leczenie szpitalne (w tym kontraktowane odrębnie), rehabilitacja lecznicza, leczenie stomatologiczne, lecznictwo uzdrowiskowe, programy profilaktyczne. W ramach harmonogramu powinny być widoczne informacje o wszystkich wizytach realizowanych przez placówki oraz wolnych slotach na przyjęcie pacjentów" - brzmi propozycja zespołu deregulacyjnego, do szczegółów której dotarł money.pl.
Tusk na spotkaniu z Brzoską. "Mam dobre wieści"
Zespół proponuje także wprowadzenie od dnia 1 stycznia 2026 r. mechanizmu zachęt dla placówek, które wdrożyły już system, a od stycznia 2028 wprowadzenia korekt finansowych dla placówek, które nie użyją nowej funkcjonalności.
Elementem "Pakietu Kolejkowego" ma być także wprowadzenie automatycznego systemu przypomnień o nadchodzących wizytach wraz z możliwością ich odwoływania za pomocą SMS, e-mail i voicebot.
Jak mówił Brzoska, dla Polaków jest kluczowe rozwiązanie problemu dostępu do specjalistów i lekarzy.
Ruszyła "deregulacyjna" machina
Zespół, któremu przewodzi Brzoska, przedstawił już pierwsze postulaty. To m.in. rzadsze kontrole firm i rezygnacja z przepisu zobowiązującego polskie firmy do zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę. Inna propozycja to np. zastosowanie instytucji "milczącego załatwienia sprawy". Jeśli decyzja nie będzie wydana do ściśle określonego terminu, to wtedy zapadnie automatycznie (poprzez uznanie stanowiska strony).
Pojęcie deregulacji znane jest 51,9 proc. badanych, a 34,4 proc. zadeklarowało, że słyszało o bieżących inicjatywach z nią związanych - poinformowała PAP agencja badawcza IBRiS. Większość respondentów chce zmniejszenia restrykcji administracyjnych i uproszczenia procedur.