Neneman odpowiadając w Sejmie na pytania posłów powiedział, że "potrzebne są uproszczenia, rozwiązania, które zdejmą zbędne ciężary administracyjne nakładane na przedsiębiorców".
Ministerstwo szykuje zmiany w Ordynacji podatkowej
Wkrótce do parlamentu trafi projekt ustawy zmieniający Ordynację podatkową - poinformował wiceminister
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodał, że "prace się toczą" i w perspektywie dwóch miesięcy ich efekty będą widoczne w postaci ustawy.
Zwrócił uwagę na dwie - jego zdaniem - "duże rzeczy", które według resortu będzie można zderegulować na korzyść przedsiębiorców.
- Pierwsza rzecz to są MDR-y (Mandatory Disclosure Rules - przyp. red.), czyli obowiązek raportowania schematów podatkowych. To jest typowy przykład, że pod przykrywką regulacji unijnych wprowadza się regulację wychodzące daleko poza to co Unia wymaga - powiedział Neneman.
Wiceminister zaznaczył, że wedle założeń Komisjii Europejskiej raportowane miały być schematy transgraniczne w podatkach dochodowych. - Czyli sytuacji, w której między krajami działają podmioty międzynarodowe i mają pewne schematy, które sprzyjają unikaniu opodatkowania - wyjaśnił.
- Natomiast na poziomie krajowym wprowadzono obowiązek raportowania wszystkiego, również tych schematów tzw. krajowych - podkreślił. Według niego wprowadzony system jest "bardzo skomplikowany i trudny", a takie rozmiary raportowania są "całkowicie niepotrzebne".
Druga rzecz - jak mówił - dotyczy przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Przedawnienie podatków. Będzie zmiana
- Kiedy się w Polsce zobowiązanie przedawnia? Złośliwi mówią, że nigdy, jak administracja chce to się nigdy nie przedawni" - powiedział wiceminister finansów.
Poinformował, że resort chce ograniczyć możliwość przedłużania zobowiązań, "tylko do najbardziej poważnych przestępstw skarbowych".
- W tej nowelizacji ustawy podatkowej mamy też drobniejsze rzeczy, np. proponujemy, żeby można było złożyć wniosek o umorzenie podatku, zobowiązania podatkowego, zanim to zobowiązanie będzie jeszcze wymagalne - poinformował Neneman.
Operacja "deregulacja" ruszyła
Zespół, któremu przewodzi Brzoska, przedstawił już pierwsze postulaty. To m.in. rzadsze kontrole firm i rezygnacja z przepisu zobowiązującego polskie firmy do zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę. Inna propozycja to np. zastosowanie instytucji "milczącego załatwienia sprawy". Jeśli decyzja nie będzie wydana do ściśle określonego terminu, to wtedy zapadnie automatycznie (poprzez uznanie stanowiska strony).
Pojęcie deregulacji znane jest 51,9 proc. badanych, a 34,4 proc. zadeklarowało, że słyszało o bieżących inicjatywach z nią związanych - poinformowała PAP agencja badawcza IBRiS. Większość respondentów chce zmniejszenia restrykcji administracyjnych i uproszczenia procedur.