Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Centralny Port Komunikacyjny. Rząd planuje pierwszy etap budowy

25
Podziel się:

Rozpoczęły się przygotowania do pierwszego etapu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Plan ma być gotowy za kilka miesięcy. Budowa, jak zakłada harmonogram, rozpocznie się za trzy lata.

Centralny Port Komunikacyjny przyspiesza.
Centralny Port Komunikacyjny przyspiesza. (Facebook)

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko gigantyczne lotnisko, ale i drogi dojazdowe, czy węzły kolejowe. W ramach inwestycji ma powstać m.in. sieć szybkiej kolei.

Inwestycję podzielono na etapy. Jak informuje rząd, właśnie rozpoczęły się prace nad pierwszym z nich.

"Zasadniczym celem pierwszego etapu, będącego przedmiotem niniejszego programu, jest szczegółowe zdefiniowanie zakresu i skali inwestycji, przyjęcie optymalnych rozwiązań co do możliwych wariantów realizacji przedsięwzięcia oraz określenie efektywnego planu jego realizacji, a także przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych" - czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Zobacz: Zadłużenie państwa po pandemii. "Szansą projekty za unijne pieniądze"

Od rozpoczęcia prac do wbicia pierwszej łopaty jeszcze jednak sporo brakuje. Etap projektowy to przede wszystkim planowanie, decyzje administracyjne, ustalanie harmonogramu budżetowego.

Bo na razie teren, na którym w przyszłości ma powstać megalotnisko, zajmują łąki, które formalnie są ziemią rolniczą.

Projekt uchwały w sprawie pierwszego etapu budowy ma być gotowy w trzecim kwartale tego roku. Budowa, jak zapowiadał prezes spółki CPK Mikołaj Wild, rozpocznie się w 2023 roku.

CPK, czyli Centralny Port Komunikacyjny, ma być wizytówką rządów PiS. Zapowiedź budowy nowego lotniska, a wraz z nim nowych dróg i linii kolejowych, po których pojadą szybkie pociągi, składała jeszcze premier Beata Szydło. Pod koniec 2017 roku rząd przyjął plan budowy CPK i przygotowania do inwestycji mogły ruszyć.

Dzisiaj, po ponad dwóch latach, przygotowania wciąż trwają - mówił w maju w programie Newsroom WP Marcin Horała, minister ds. CPK. I zapewniał, że zwłaszcza teraz, kiedy koronawirus zahamował rozwój gospodarczy, taki projekt jest potrzebny jako stymulator wzrostu PKB.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
xxxx
4 lata temu
Jak im UE obetnie kasę to guzik zrobią. Ale ludziom majątki zabrali.
...
4 lata temu
tak jak nie jestem za pisem, tak CPK jest niezwykle potrzebne. Popatrzcie na Niemcy, robiliby podobnie gdyby nie było potrzebne??
Eugeniusz
4 lata temu
Nie sztuką jest wydać bezmyślnie pieniądze na inwestycję, która nigdy się nie zwróci. CPK to jeden wielki błąd. Tak samo jak przekop mierzei wiślanej. Do rządzących, nie stawiajcie sobie pomników głupoty natomiast zastanówcie się nad lepszym gospodarowaniem istniejącymi zasobami. Spójrzcie na Niemcy obok Berlina zbudowano nowe lotnisko i co stoi puste. Przy okazji warto wspomnieć o naszych między innymi Radom, Bydgoszcz, Szymany itp. Kryzys zagląda nam w oczy, a my rozglądamy się na prawo i lewo gdzie by utopić pieniądze. Pomyślcie o wojsku i jego uzbrojeniu. Im szybciej zrozumiecie tym lepiej.
cvb
4 lata temu
moim zdanie żaden port nie powstanie
nieudacznicy
4 lata temu
Będzie tak jak z mieszkaniami , samochodami elektrycznymi , promami....
...
Następna strona