Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Nożyce na wykresie. Tak idą w górę ceny żywności w Polsce

23
Podziel się:

W maju ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w Unii Europejskiej średnio o 0,2 w porównaniu z majem ubiegłego roku, natomiast w Polsce o 1,5 proc., wynika z danych Eurostatu. Wzrost cen żywności uderza mocno w portfele Polaków. Wydatki na jedzenie stanowią bowiem dużą część miesięcznego budżetu gospodarstw domowych.

Nożyce na wykresie. Tak idą w górę ceny żywności w Polsce
Wzrost cen żywności uderza mocno w portfele Polaków (Adobe Stock)

W środę Główny Urząd Statystyczny poda dane o inflacji w czerwcu. Poprzedni odczyt za maj pokazał, że średni poziom cen w Polsce rośnie najszybciej od lutego 2020 roku, czyli od ostatniego miesiąca przed pandemią.

"Wstępne dane za czerwiec powinny pokazać, że inflacja konsumencka nieznacznie spadła, ale gwałtownie rosnące ceny żywności stwarzają ryzyko, że odczyt wypadnie powyżej prognoz" – oceniają ekonomiści PKO BP.

To właśnie wzrost cen żywności uderza mocno w portfele Polaków. Wydatki na jedzenie stanowią bowiem dużą część miesięcznego budżetu gospodarstw domowych. W typowym koszyku inflacyjnym, który GUS przyjmuje do wyliczania inflacji, to właśnie żywność i napoje bezalkoholowe "ważą” najwięcej.

Zobacz także: Inflacja galopuje, minister uspokaja. To koniec drastycznych podwyżek?

Do tego w Polsce w najbliższym czasie nie zanosi się na podwyżki stóp procentowych, które teoretycznie mogłyby wyhamować inflację. Mimo że stopy podniosły już banki centralne w Czechach i na Węgrzech, Narodowy Bank Polski na razie nie zamierza podążać ich śladem.

Chociaż trzeba też przyznać, że ceny żywności zależą w dużej mierze od sytuacji na światowych rynkach, a więc działania NBP mają u nieco mniejsze znaczenie, niż w przypadku niektórych innych kategorii produktów.

Jednak nie oznacza to też, że ceny żywności we wszystkich krajach UE rosną w podobnym tempie. Wręcz przeciwnie, widać istotne różnice. W poniedziałek unijny urząd statystyczny Eurostat podał dane o inflacji w maju w różnych krajach.

W maju ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w Unii Europejskiej średnio o 0,2 w porównaniu z majem ubiegłego roku, natomiast w Polsce o 1,5 proc., wynika zdanych Eurostatu. Na wykresie widać ewidentny rozjazd od marca.

W Polsce w oczy rzuca się wzrost cen drobiu, które w maju poszły w górę średnio o 18 proc. w skali roku. Z kolei chleb jest średnio o 5,8 proc. droższy niż rok temu. Z kolei napoje bezalkoholowe zdrożały średnio o 7,2 proc.

Na tym jednak nie koniec. Ekonomiści prognozują, że przed nami jest kolejna fala potężnych podwyżek. Wszystko przez wysokie ceny skupu produktów rolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
inflagranti
3 lata temu
źle postawili przecinek. 15 % anie 1,5 jak już coś
Gender=Płeć
3 lata temu
Najważniejsze że księża biskupi pedofile żądzą Polską za pomocą pis nacjonalistów przestępcó wprawa Polskiego i UE.
no i
3 lata temu
mamy Nowy Ład!
LISL
3 lata temu
Ceny żywności w Polsce podniosy sie około 30% wtym tylko roku. Co za bzdury wypisujecie?
MArek
3 lata temu
Żeby mieć pełny obraz sytuacji przydałby się wykres z cenami żywności w Polsce i krajach UE. A tak mamy tylko manipulację.
...
Następna strona