Notowania

bik
11.06.2019 16:33

Chcesz sprawdzić, czy spłaciłeś wszystkie raty kredytu? Pobierz raport BIK!

Kredyty, zwłaszcza te większe, zazwyczaj zaciąga się na co najmniej kilka lat. Dzięki temu miesięczna rata jest niższa, a jej uregulowanie – łatwiejsze. Długi okres spłaty może jednak nieść za sobą problemy – zwłaszcza, jeśli wziąłeś kilka długoterminowych pożyczek. Czasem można pogubić się w ogromie zobowiązań finansowych i… zapomnieć o uregulowaniu kolejnej raty. Zastanawiasz się, jak sprawdzić zadłużenie i upewnić się, że z niczym nie zalegasz? Jednym z rozwiązań może być sięgnięcie do raportu BIK. Zobacz, jak i gdzie go pobrać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Istnieje kilka sposobów na to, jak sprawdzić zadłużenie. Najprostszy to sięgnięcie do dokumentów finansowych przesyłanych przez wierzyciela (np. bank, w którym wziąłeś pożyczkę lub firmę windykacyjną, która przejęła obsługę zobowiązania). Jeżeli płacisz raty „tradycyjnie”, a więc np. na poczcie czy w banku – zerknij na potwierdzenia zapłaty. Zobacz, czy na wszystkich znajdują się pieczątki potwierdzające wpłatę należności. Jeśli tak i o ile masz pewność, że nie zagubiłeś żadnych dokumentów do zapłaty – wszystko powinno być w porządku.

Jeżeli płacisz elektronicznie, sprawdź historię płatności na koncie bankowym. Najczęściej masz też możliwość zalogowania się na swoje konta klienta banku czy innej instytucji finansowej, gdzie znajdziesz niezbędne informacje. Jeśli np. jesteś klientem Ultimo, możesz sprawdzić swój stan spłaty zobowiązania online.

Mimo to, czasem zebrane w ten sposób informacje nie wystarczą. Zawsze istnieje ryzyko, że uregulowanie jednej czy dwóch rat umknęło twojej uwadze. W konsekwencji zobowiązanie finansowe mogło przekształcić się w dług, czego efektem będą problemy. Możesz jednak uzyskać pewność, że twoje konto jest czyste – takie informacje pomoże zdobyć raport BIK.

BIK, czyli co?

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej. Jest ono instytucją powołaną w celu gromadzenia informacji kredytowej. To największy taki podmiot w Polsce, utworzony przez banki prywatne oraz Związek Banków Polskich w 1997 roku. W jego bazie danych znajdują się informacje o ponad 145 mln rachunków, które należą do ponad 24 mln klientów indywidualnych, a także ponad 1,4 mln firm[1].

Do BIK trafiają dane dotyczące wszelkich produktów kredytowych, zaciąganych w:

 • bankach – w tym spółdzielczych;
 • SKOK-ach;
 • firmach pożyczkowych.

Z bazy korzysta ok. 90% wszystkich instytucji pożyczkowych działających w Polsce[2]. Co ważne – są to zarówno dane negatywne, jak i pozytywne.

Warto wiedzieć, że baza BIK jest głównym punktem odniesienia dla banków, innych instytucji finansowych, a także np. operatorów telefonii komórkowej czy dostawców internetu przy weryfikacji wiarygodności klientów. Kiedy np. składasz wniosek o kredyt, chcesz wziąć sprzęt na raty lub podpisać umowę abonamentową na telefon, najczęściej instytucja, z którą chcesz podjąć współpracę, sprawdza cię w BIK.

Kto figuruje w bazie BIK?

Każdy, kto ma jakąkolwiek historię kredytową, figuruje w bazie BIK. Zaliczasz się do tego grona, jeśli np.:

 • kupowałeś coś na raty;
 • masz kartę kredytową;
 • zaciągnąłeś pożyczkę w banku, SKOK-u lub jednej z dużych firm pożyczkowych.

Do BIK trafiają informacje o tym, że:

 • zaciągnąłeś zobowiązanie finansowe (wraz z datą zaciągnięcia i wysokością spłaty);
 • uregulowałeś kolejne raty płatności (z informacją o tym, czy zapłaciłeś w terminie, czy spóźniłeś się z płatnością);
 • zakończyłeś spłacanie pożyczki (wraz z datą);
 • wnioskowałeś o udzielenie ci kredytu – system odnotowuje każdy proces weryfikacji, który przeprowadza bank.

Na podstawie tych informacji otrzymujesz konkretną ilość punktów w tzw. scoringu. Od tego, ile punktów (w skali od 0 do 100) zostało ci przydzielone, zależy, jak bank oceni twoją wiarygodność finansową. Im bliżej 100 punktów, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz pozytywną decyzję – np. o przyznaniu pożyczki, udzieleniu zgody na kredytowanie rat za sprzęt czy uruchomieniu umowy abonamentowej na telefon czy Internet.

Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?

Choć z informacji z BIK korzystają przede wszystkim instytucje finansowe, również ty możesz sprawdzić stan swojego zadłużenia w tej bazie. Informację z BIK możesz pobrać w dowolnie wybranym momencie, choć warto pamiętać, że jest ona udzielana odpłatnie. Koszt pobrania pojedynczego raportu dla osoby prywatnej wynosi 39 zł. Możesz również zdecydować się na wykupienie pakietu 12 raportów za 99 zł[3].

W raporcie znajdziesz informacje o:

 • swojej aktualnej punktacji, a co za tym idzie, wiarygodności kredytowej – wraz z informacją, co na nią wpłynęło;,
 • aktualnie spłacanych zobowiązaniach kredytowych – dowiesz się, jakie pożyczki zaciągnąłeś oraz ile jeszcze pozostało ci do spłacenia;
 • tym, czy nie zalegasz z płatnościami – jeśli tak, znajdziesz w raporcie również informację o tym, ile musisz uregulować i kiedy upłynął termin płatności;
 • tym, czy informacje o tobie nie znajdują się również w bazie BIG InfoMonitor będącej częścią grupy BIK (tu trafiają informacje o długach w wysokości powyżej 200 zł w przypadku osób prywatnych i 500 zł w przypadku firm).

Aby pobrać raport, należy odwiedzić stronę internetową BIK, potwierdzić swoją tożsamość (wymagane jest m.in. przesłanie skanu dokumentu tożsamości), założyć konto w systemie i dokonać opłaty za raport. Możesz go przejrzeć na komputerze, smartfonie, a także pobrać w formacie PDF oraz wydrukować. Dzięki takiej informacji będzie ci łatwiej uregulować ewentualne zaległości płatnicze i wyjść na finansową prostą.

Pamiętaj też, że oprócz płatnego raportu BIK możesz sprawdzić swoje raporty w BIG-ach, a więc Biurach Informacji Gospodarczej. Zrobisz to również on-line. Raz na pół roku raporty uzyskasz bezpłatnie.

[1] https://www.bik.pl/o-nas
[2] https://www.bik.pl/korporacje-finanse/firmy-pozyczkowe
[3] https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik

Tagi: bik
Źródło:
Artykuł sponsorowany
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2019

TomwkA gdzie info o darmowej informacji ustawowej?

11-06-2019

Przem28bBzdura i naciaganie, sprawdźcie rzetelność swoich informacji, płacisz a i tak mimo że masz zdolność kredytową żadnych zaległości a jednak bzdura bo … Czytaj całość

13-06-2019

WartowniśNależy znaleźć sobie dobrą firmę, która się zajmie windykacją takich należności, a my będziemy mieć w tym czasie spokój. Tak by było najlepiej. Ze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)