Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Chorują na nią prezesi i bezrobotni. Na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę

6
Podziel się:

Depresja nie jest chorobą, tylko jednej grupy zawodowej. Dotyka wszystkich. Nawet kierowników, prezesów i członków zarządu. Niestety jej zdiagnozowanie i leczenie nie jest już tak demokratyczne.

Chorują na nią prezesi i bezrobotni. Na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę
Na depresję na całym świecie choruje 350 mln osób (Adobe Stock)

Depresja jest według WHO czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Choroba ta jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. Do 2030 roku będzie najczęściej diagnozowanym schorzeniem na całym globie, informuje next.gazeta.pl. W tej chwili na świecie z depresją zmaga się 350 mln osób.

W Polsce dane mówią o 2 mln chorych. Jednak według prezeski Fundacji ”Twarze depresji”, cytowanej przez next.gazeta.pl, chorych może być znacznie więcej.

Według szacunków naukowców na to schodzenie może cierpieć nawet 8 mln obywateli Polski.

Zobacz także: Rewolucja w fotowoltaice. Koniec darmowego prądu?

Problemy pogłębiła także pandemia i ponad rok lockdownów, które zamknęły miliony osób w domach, a wielu pracowników zamrożonych branż straciło środki do życia.

Nie ma wiarygodnych badań na temat skali depresji wśród kadry kierowniczej. Specjaliści uważaj, że trudno byłoby uzyskać miarodajne dane, bo trudno byłoby uzyskać na ten temat informacje.

Na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę, jeżeli podejrzewamy u siebie epizod depresyjny (który według naukowców w ciągu swojego życia ma przynajmniej 3 proc. całej populacji).

Wyróżnia się trzy główne objawy depresji: obniżony nastrój, brak energii i utratę zainteresowań. Do tego mogą występować: bezsenność, brak apetytu, problemy z koncentracją i pamięcią.

Jeżeli występują przynajmniej dwa objawy główne plus dwa mniejsze i utrzymują się przez minimum dwa tygodnie, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

Depresję można leczyć farmakologicznie, ale specjaliści zalecają łączenie leków z psychoterapią. Leczenie prowadzi lekarz psychiatra.

Niestety polska psychiatria od wielu lat znajduje się w zapaści i na wizytę u lekarza NFZ w wielu miastach trzeba czekać kilka miesięcy.

Sama depresja jest chorobą bardzo demokratyczną, to już jej szybkie zdiagnozowanie i leczenie nie. Koszt prywatnej wizyty psychiatrycznej to czasami nawet 200-250 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Jania443
3 lata temu
Bezsenność to problem coraz młodszych osób. Pęd życia, stres, narastające problemy i jeszcze inne problemy mogą być przyczyną. Zamiast iść po coś na sen do apteki lepiej skorzystać z pomocy specjalisty moim zdaniem. Tak jak w sieci klinik Psychomedic dostępne są profesjonalne metody leczenia zaburzeń snu i właśnie w tym kierunku bym poszła. Tym bardziej, że każdy przypadek może być inny, określenie samej przyczyny też jest istotne.
Jeszcze norma...
3 lata temu
Podatnicy chorują z powodu mafii biurokratycznej i politycznej i innych których jest pełno w aparacie państwa szczególnie od kilku lat. Bezrobotni chorują z braku "laku" czyli że nie mają za co pić bo co im PIS dał to już przepili a suszy ich bezustannie no i wpadają w depresję i wybierają takich samych psycholi pisowskich bo swój swojego zawsze znajdzie .
Psychiatra
3 lata temu
Praca siedząca szkodzi zdrowiu!
zikiZIC
3 lata temu
Jak moja żona mówi żebym znalazł robotę to też jej mówię że mam depresję i muszę się napić. Depresja i David-19 są dobre na wszystko! 😋
jwwj
3 lata temu
Wszystkowiedzący !!! mądrością narodową. Do spółki skarbu panśtwa nadajesz sie od prezsesa po sprzątacza.