Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Chwaląc amerykański rynek pracy, Trump nagle wspomniał o George'u Floydzie. "To wspaniały dzień dla niego"

3
Podziel się

Donald Trump połączył wyniki bezrobocia ze śmiercią George'a Floyda i powiedział, że ten byłby szczęśliwy, gdyby dożył tej informacji. Kilkakrotnie powtórzył, że to "wspaniały dzień" dla kwestii równouprawnienia w USA. Nie wyjaśnił dziennikarzom, jak to rozumieć.

Trump nie wyjaśnił, co miał na myśli, mówiąc, że George Floyd byłby dumny z wyników gospodarczych
Trump nie wyjaśnił, co miał na myśli, mówiąc, że George Floyd byłby dumny z wyników gospodarczych (TOM BRENNER / Reuters / Forum)
bErSSeol

Donald Trump mówił w piątek o spadającym wskaźniku bezrobocia, które dość nieoczekiwanie spadło z przewidywanych prawie 20 proc. do 13 proc. W pewnym momencie, dość niespodziewanie, odniósł się do protestów spowodowanych zabójstwem George'a Floyda i dał do zrozumienia, że mężczyzna cieszyłby się z informacji o stanie gospodarki - Mam nadzieję, że George patrzy w dół i mówi, że to wspaniałe wydarzenie dla naszego kraju - powiedział Trump, o czym informują wszystkie amerykańskie media.

- Równe traktowanie w świetle prawa musi oznaczać, że każdy Amerykanin jest tak samo traktowany w kontakcie z organami ścigania, niezależnie od rasy, koloru skóry, płci i wyznania – powiedział prezydent. - Widzieliśmy, co się działo w zeszłym tygodniu. Nie możemy do tego ponownie dopuścić. To wspaniały dzień dla niego i wspaniały dzień dla wszystkich. To wspaniały, wspaniały dzień, gdy myślimy o równości.

bErSSeon

Dziennikarze pytali Trumpa, w jaki sposób dane o bezrobociu miałyby uszczęśliwić Floyda, ale prezydent nie podjął już tematu. Chwilę po przedziwnym przemówieniu podpisał ustawę o wsparciu małego biznesu.

Zobacz także: Obejrzyj: Kryzys w USA. Masowe protesty po śmierci George'a Floyda

"The Guardian" przywołał wyniki badania NPR/PBS NewsHour/Marist Poll, z których wynika, że dwie trzecie Amerykanów jest zdania, że Trump wzmocnił napięcie na tle rasowym. Tylko 18 proc. Amerykanów uważa, że swoim zachowaniem i przemowami Trump załagodził nieco sytuację. Co ciekawe, z badania wynika, że krytyczny wobec prezydenta są nawet Republikanie. Lee Miringoff, dyrektor instytutu, który przeprowadził badanie, zauważyła, że "rozłam wśród Republikanów, gdy chodzi o ocenę Trumpa, jest czymś niespotykanym".

bErSSeot

Twitter zablokował wideo na profilu prezydenta

Trump również w mediach społecznościowych odwołał się do śmierci Floyda. Opublikował na Twitterze film, w którym chciał go upamiętnić. W klipie można było zobaczyć zdjęcia oraz nagrania z protestów i walk ulicznych toczących się w USA. W tle słychać głos Trumpa, który namawia do zgody ponad podziałami i walki z nienawiścią. Film trwa 3 minuty 45 sekund i został umieszczony również na YouTube i Facebooku, gdzie nie wykonano podobnych działań. Wideo zostało jednak zablokowane z powodu złamania praw autorskich. Materiały użyte przez Trumpa należały do właścicieli, którzy nie wyrazili zgody na ich wykorzystanie. Więcej o tej sytuacji oraz konflikcie Trumpa z Twitterem piszemy w tym artykule.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErSSeoO
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(3)
Emocje, nie r...
rok temu
Nieważne co się mówi, ważne jak. Wytrawni populiści, jak Trump czy Orban nie tylko zawsze o tym pamiętają, ale doskonale stosują.
Kleptomania t...
rok temu
Te rasistowskie praktyki w PRL gdzie recydywa dostawała zwiększone wyroki. :)))))
Kim1
rok temu
Żadnej ANARCHI+ ŁAMANIA PRAWA+ LEWACTWA+ CHAOSU...Policja musi bezwzglednie trzymać w ryzach MOTŁOCH i FRUSTRATOW+ bandziorów+ PATOLI !!! Zadnego POBLAZANIA
bErSSeoP