Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Co po koronawirusie? Cztery potencjalne scenariusze, trzy dobre dla Polski

2
Podziel się

Dla polskiej gospodarki koronawirusowy kryzys może okazać się przyczynkiem do korzystnych zmian. Jednak by tak się stało, konieczne są już dziś działania ze strony rządu.

Co po koronawirusie? Cztery potencjalne scenariusze, trzy dobre dla Polski
Koronawirus. Eksperci przedstawiają scenariusze świata postcovidowego (zdj. ilustracyjne). (Pexels)
bDIlmvKd

W niedawnym raporcie nt. strumieni handlu przed i po koronawirusie Polski Instytut Ekonomiczny przewidywał cztery scenariusze dla świata po pandemii i częściowym wycofaniu produkcji z Chin.

Z raportu - przywołanego przez "Puls Biznesu" - wynika, że rolę fabryki świata po Państwie Środka przejąć mogą Indie oraz kraje Azji Południowo-Wschodniej. Inne scenariusze, znacznie korzystniejsze dla Polski, zakładają natomiast: zwycięstwo narodowego patriotyzmu (zwiększenie produkcji państw u siebie), koncentracja produkcji w Europie Środkowej lub mieszanka dwóch ostatnich.

- Czwarty scenariusz jest bardzo prawdopodobny i najkorzystniejszy dla Polski, ale zyskujemy także w drugim i trzecim wariancie. Polska gospodarka jest silnie powiązana z rynkami UE, więc nawet patriotyzm gospodarczy naszych najważniejszych partnerów handlowych byłby korzystny dla polskich poddostawców - tłumaczy w rozmowie z "PB" Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju.

bDIlmvKf
Zobacz także: Zobacz: Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne

W rozmowie z dziennikiem wiceminister mówi wprost: musimy wygrać z Indiami i krajami Azji Południowo-Wschodniej w konkurencji o produkcje. Aby ten plan się ziścił, potrzebny jest szereg udogodnień dla producentów.

bDIlmvKl

Mazur wskazuje, że rząd już teraz myśli o stworzeniu przewag Polski nad innymi rynkami. Na potwierdzenie tych słów wskazał m.in. na ulgę na robotyzację. Wejdzie w życie od stycznia 2021 roku, a pozwoli ona na odliczenie do połowy kosztów m.in. od: zakupu robota, niezbędnych podzespołów oraz przeszkolenia pracowników z wykorzystywania go.

Zmianom ulegnie również Polska Strefa Inwestycji, która zwalnia z podatku CIT zrzeszonych w niej inwestorów. - Przede wszystkim obniżymy o 50 proc. kryterium ilościowe dla reinwestycji - tłumaczy Krzysztof Mazur.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIlmvKG
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Sasin
6 miesięcy temu
Spokojnie się ją wyciągnie na prostą. Bez obaw.
sigma
5 miesięcy temu
Po korona paranoi, czyli po 2025 gdy powstanie Rząd Światowy nie będzie żadnego dobrego scenariusza dla nikogo.