Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Co się musi stać, żeby RPP obniżyła stopy procentowe w 2023 r.? Oto droga do cięć

19
Podziel się:

Prof. Adam Glapiński podczas środowej konferencji wyjaśniał decyzję Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Nie ulży to osobom, które spłacają kredyt w Polsce. Z wystąpienia prezesa NBP można jednak ułożyć drogę do cięć, a także niższych rat.

Co się musi stać, żeby RPP obniżyła stopy procentowe w 2023 r.? Oto droga do cięć
Adam Glapiński mimochodem wskazał drogę do obniżenia stóp procentowych (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Rada Polityki Pieniężnej - podobnie jak w poprzednich miesiącach - pozostawiła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie: referencyjna wynosi 6,75 proc., lombardowa - 7,25 proc., depozytowa - 6,25 proc., redyskontowa weksli - 6,80 proc., a dyskontowa weksli - 6,85 proc.

Prof. Adam Glapiński, przewodniczący RPP i jednocześnie prezes NBP, na konferencji po czerwcowym posiedzeniu Rady, wyjaśniał decyzję ws. stóp. Dodajmy, że analitycy nie spodziewali się ani ich obniżenia, ani podwyższenia.

- Jest się z czego cieszyć, bo realizuje się rozwój wydarzeń, który przewidzieliśmy w naszej projekcji. Inflacja zdecydowanie spada i nie ma tutaj żadnych wahań – stwierdził Glapiński. Jak podkreślił, 13 proc. odnotowane w maju to najniższy poziom od roku, choć "daleko jeszcze nam do inflacyjnego celu", który wynosi ok. 2,5 proc. w średnim terminie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krynica Forum 2023: Piotr Chęciński, Dyrektor Komunikacji KGHM Polska Miedź

Prezes NBP nakreślił drogę do cięć stóp procentowych

Adam Glapiński we wtorek (7 czerwca) na konferencji zaznaczył, że RPP oficjalnie nie zakończyła jeszcze cyklu podwyżek stóp procentowych, których wysokość ma wpływ na raty kredytów. Może je podnieść, "gdyby zaszły niekorzystne zjawiska, Rada jest gotowa podnieść stopy".

Kiedy można spodziewać się obniżki stóp procentowych? Przewodniczący RPP na to pytanie odpowiedział, że "nie wie". Z całej konferencji można jednak stworzyć drogę do cięć. Analitycy banku Pekao streścili wypowiedzi Glapińskiego w tej sprawie do trzech czynników, które muszą być spełnione, aby zmienić stopy na niższe jeszcze w tym roku.

Pierwszy warunek to spadek inflacji poniżej 10 proc. po wakacjach, a najlepiej już we wrześniu. Druga furtka się otworzy, jeśli listopadowa projekcja NBP wskaże, że inflacja będzie też spadać w następujących kwartałach. Trzecia i ostatnia okoliczność na drodze do cięć stóp procentowych to oczywiście stosowna decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
super
4 miesiące temu
Miej my na dzadzieje że Donald dojdzie do władzy .Jego eksperci są mondrze i wiedzą że trzeba jeszcze podnieść stopy procentowe .Ci co mają kredyty ich na to stać!!!!
A2
4 miesiące temu
Jak inflacja spadnie do 7% to możemy myśleć o obniżeniu stóp nie wcześniej a proponowany wzrost minimalnej o 20% + wzrost świadczeń 500+ o 60 % napewno nie pomoże w walce z inflacja
prawda
4 miesiące temu
Stopy procentowe należy obniżyć natychmiast do poziomu 1-2%. Należy stymulować gospodarkę a nie zażynać rozwój.
Oszczędzający
4 miesiące temu
Skończcie ten płacz nad DŁUŻNIKAMI!
Nick
4 miesiące temu
Przestańcie wreszcie dolić o obniżkach stóp procentowych. Powinny być znacznie wyższe niż są, pomijając fakt, że rządowe szkodniki powinny ciąć wydatki, zamiast zadłużać nas i drukować na kolejne kiełbasy wyborcze. PiS won!