Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Covid-19 zakończy 30 lat nieprzerwanego wzrostu w Polsce, ale z kryzysem poradzimy sobie "dobrze"

Polska relatywnie dobrze poradzi sobie z kryzysem wywołanym koronawirusem, mimo że ten zakończy trzy dekady nieprzerwanego wzrostu gospodarczego w naszym kraju - przewiduje główny ekonomista PKO BP. Spośród krajów UE recesja w najmniejszym stopniu uderzy w Polskę - to z kolei wynika z prognozy Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
Polska łagodnie przejdzie przez kryzys, ale wzrost długu publicznego jest nieunikniony

Komisja Europejska przedstawiła wiosenne prognozy gospodarcze. Wynika z nich, że w 2020 r. PKB Polski spadnie o 4,3 proc. - To najniższy prognozowany spadek wśród państw unijnych. Polska z kryzysem poradzi sobie relatywnie dobrze, ale będzie to okupione wzrostem długu publicznego w związku z rządowymi działaniami antykryzysowymi - powiedział w rozmowie z PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

- W nowych prognozach Komisji Europejskiej przede wszystkim zwraca uwagę fakt, że prognoza dynamiki PKB w Polsce na 2020 r. jest najwyższa spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej i również skumulowana zmiana PKB w ciągu najbliższych dwóch lat - w 2020 i 2021 r. - jest wysoka, prawie najwyższa w UE - podkreślił.

- W momencie wybuchu kryzysu relacja długu publicznego do PKB była na relatywnie niskim poziomie, znacznie poniżej unijnej średniej, więc po prostu Polska korzysta z przestrzeni fiskalnej, którą sobie stworzyła w latach poprzednich, poprawiając sytuację finansów publicznych - dodał Bujak.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Polska ma konkrety plan"

Z analizy Komisji Europejskiej wynika, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa odbije się na całej unijnej gospodarce. PKB Unii Europejskiej ma w tym roku spaść o 7,4 proc., a covid-19 ma zakończyć prawie trzy dekady nieprzerwanego wzrostu w Polsce.

Wzrost gospodarczy ma powrócić w 2021 roku. Polska gospodarka ma wtedy wzrosnąć o 4,1 proc. - dzięki silnemu ożywieniu konsumpcji gospodarstw domowych. Zdaniem unijnych ekspertów jest jednak mało prawdopodobne, aby PKB powrócił w 2021 r. do poziomów z 2019 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-05-2020

RychoPoradzimy sobie dobrze, ale Polacy zapominaja, ze zasługa w tym tak znienawidzonego pdzez internautow rzadu. Tarcza antykryzysowa zapewniła nam … Czytaj całość

07-05-2020

DenisPrognoza dynamiki PKB w Polsce na 2020 r. jest najwyższa spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, świetne wiadomości !

07-05-2020

PatrykOkazało się, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani na sytuację kryzysową. Dlatego wszystkie dotychczasowe działania się sprawdzają a Polska radzi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)