Notowania

CPK szykuje się do roboty. W połowie 2020 roku zaczną się prace nad master planem

W poniedziałek w Ministerstwie Infrastruktury doszło do spotkania 13 instytucji i spółek skarbu państwa, z którymi Centralny Port Komunikacyjny będzie ściśle współpracował podczas prac nad master planem nowego lotniska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Oto, jak według jednej z wizji mógłby wyglądać CPK

W spotkaniu brali udział przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), Orlenu, Lotosu Air BP, PERN-u, Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), Gaz-Systemu, Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), SIME Polska, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Przedmiotem rozmów była m.in. planowana na przyszły rok inwentaryzacja terenu inwestycji, zakres prac przy układaniu niezbędnej infrastruktury paliwowej, energetycznej, wodociągowej itp. oraz utworzenie zespołów roboczych do realizacji zadań podczas przygotowań master planu.

- W połowie przyszłego roku przystąpimy do prac nad master planem: zarówno dla lotniska, jak też dla zintegrowanej z nim stacji kolejowej. Tym samym wkraczamy w kluczowy etap przygotowań, który będzie wymagał wzmożonej współpracy m.in. z gestorami mediów, regulatorami i zarządcami infrastruktury - zapowiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Obejrzyj też: Budowa CPK. Mikołaj Wild: nie tylko dla LOT-u, to nie byłoby mądre

Master plan CPK przedstawi m.in. koncepcję rozwoju portu lotniczego w perspektywie 20 lat (na podstawie szczegółowych prognoz ruchu lotniczego) i etapowanie budowy. Jak wyjaśnia Małgorzata Popławska, menadżer ds. planowania i przepustowości CPK, ma on określić infrastrukturę dostosowaną nie tylko do realizacji celów inwestycji, ale być też odpowiedzią na potrzeby przyszłych użytkowników lotniska.

Spółka CPK planuje swoje lotnisko na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki – między Warszawą i Łodzią, czyli pierwszym i trzecim miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców.

Zakładany czas dojazdu do centrum Warszawy pociągiem to 15 minut, a do Łodzi – 25 minut. Według wyliczeń spółki CPK, ok. 7 mln mieszkańców znajdzie się w zasięgu dojazdu do CPK w czasie nie dłuższym niż półtorej godziny. W pierwszym etapie CPK zakłada przepustowość lotniska i węzła transferowego na poziomie 45 mln pasażerów rocznie, czyli ok. 400 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań) w ciągu roku na dwóch drogach startowych.

- Ponieważ będzie to lotnisko budowane jako tzw. greenfield, pozwoli nam to od podstaw zaplanować infrastrukturę CPK, zapewniając rezerwę dla przyszłych rozwiązań. Spotkaliśmy się z kluczowymi dla tego etapu partnerami, żeby przedstawić plan i metodykę współpracy, omówić nasze oczekiwania oraz dowiedzieć się, jakich informacji potrzebują od nas interesariusze - mówi Marek Litwin, dyrektor biura strategii i planowania lotniska CPK.

Uzgodnienia założeń infrastrukturalnych CPK trwają od połowy kwietnia br.

Jednocześnie przewoźnicy lotniczy opiniują wygląd lotniska w ramach Komitetu Konsultacyjnego (Airport Consultative Committee - ACC), który został powołany pod koniec maja przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) we współpracy z CPK. Dotychczas w ramach ACC odbyły się dwa spotkania w Warszawie: 18 lipca i18 października.

Spółka jest na końcowym etapie przygotowywania Programu Wieloletniego, który określi planowane wydatki na CPK w kolejnych latach. Oprócz tego w planach na najbliższe miesiące są m.in. wybór doradcy strategicznego spośród największych i najlepszych pod względem operacyjnym lotnisk świata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: CPK, lotniska w polsce, lotnisko w baranowie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-12-2019

Analizai za to cenie PiS, to co obiecują, to robią. Uważam, że mianowanie Horaly jako czuwajacego nad pieczą lotniska to strzał w dziesiątke.

04-12-2019

HegemonPrzede wszystkim to dzięki CPK dołączymy do grona tych najbardziej sensownych państw pod względem turystycznym, w tej chwili Polska to jest wręcz kraj … Czytaj całość

04-12-2019

Anteknie mogę się doczekać, żeby zobaczyć nowe lotnisko. To będzie doskonale okno na świat. Mam nadzieję, że nasz kraj dzieki temu bardzo zyska

Rozwiń komentarze (37)