Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bezpłatny?

Przez rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa wiele firm walczy o przetrwanie. Przedsiębiorcy starają się redukować zatrudnienie. Część z nich wysyła swoich pracowników na urlopy, co nie zawsze jest zgodne z prawem.

Podziel się
Dodaj komentarz
W związku z trudną sytuacją wielu firm, ich pracownicy obawiają się przymusowego odesłania na urlop bezpłatny.

Przedsiębiorcy na wiele sposobów starają się ratować swoje biznesy. Korzystają z pomocy państwa i przepisów zawartych w tarczy kryzysowej. Pracodawcy domagają się także zmian, które zezwolą im na wysłanie pracowników na przymusowy urlop. Takich regulacji nie chcą związki zawodowe.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bezpłatny?

W związku z trudną sytuacją wielu firm, ich pracownicy obawiają się przymusowego odesłania na urlop bezpłatny. Niesłusznie, gdyż urlop bezpłatny udzielany jest wyłącznie na wniosek pracownika. Pracodawca nie może zmusić pracownika do jego wzięcia ani skierować go na taki urlop. Nawet w obliczu problemów finansowych firmy spowodowanych epidemią koronawirusa pracodawca nie ma takiej możliwości.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Czym jest urlop bezpłatny?

Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy. Podczas niej zawieszeniu ulegają obowiązki pracownika i pracodawcy. Nie jest on wliczany do stażu pracy. Za okres zwolnienia ze świadczenia pracy nie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie i nie ma on prawa do pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Urlop bezpłatny jest nielimitowany. Przepisy nie określają żadnej granicy, do jakiej może być on udzielony. Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym nie może otrzymać wypowiedzenia umowy o pracę.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Może się to jednak zmienić ze względu na epidemię koronawirusa. Pracodawcy chcą mieć możliwość wysłania pracownika na maksymalnie 14-dniowy urlop.

Zgodnie z prawem, istnieją dwie możliwości, w którym pracownik musi iść na urlop w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Pierwszą jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. Wtedy pracownik jest zobowiązany do tego, by wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli.

Drugą opcją, w której pracodawca zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu w odgórnie narzuconym terminie jest zbliżający się okres wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. W każdym innym przypadku urlopu udziela się wyłącznie na wniosek pracownika.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-04-2020

TaktrzebaLudzie zgłaszajcie firmy które Was oszukują niech nauczą się szacunku dla pracowników

28-04-2020

The TruthSolidarność zadba, by nie mógł. Za to posypią się wypowiedzenia. Zespół "S" znowu błysnął!

28-04-2020

CccNiby nie mogą a tak robią

Rozwiń komentarze (97)