Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Czym jest promesa kredytowa i do czego służy?

0
Podziel się:

Bank na życzenie klienta może wystawić dla niego promesę kredytową, która jest rodzajem obietnicy banku, że udzieli zobowiązania konsumentowi. Zobacz, przy jakich okazjach stosowana jest promesa kredytowa i jakie ma znaczenie. Czy gwarantuje udzielenie zobowiązania określonego rodzaju?

Czym jest promesa kredytowa i do czego służy?
Wystawianie promesy kredytowej. (Pixabay)

Czym jest promesa kredytowa?

Na początek warto zdefiniować pojęcie. Co to jest promesa kredytowa? Utożsamiana jest ona z przyrzeczeniem wykonania określonej czynności na gruncie istniejącego prawa. Promesa kredytowa jasno wskazuje, że masz tu do czynienia z obietnicą banku dotyczącą udzielenia zobowiązania w określonej wysokości. Jest ona składana w formie pisemnej przez bank na wniosek klienta. 

Do czego potrzebna jest promesa kredytowa? Czy gwarantuje przyznanie zobowiązania? Promesa kredytowa będzie potrzebna dla zwiększenia swoich szans przy negocjowaniu ceny mieszkania czy domu. Sprawi również, że proces zakupu i kredytowania nieruchomości będzie mniej stresujący. 

Ile kosztuje promesa bankowa? 

Wydanie promesy kredytowej może wiązać się z poniesieniem pewnego kosztu, a jego wysokość uzależniona jest od polityki prowadzonej przez bank w tym zakresie. Jeszcze kilka lat temu wydanie takiego dokumentu wiązało się z wydatkiem rzędu nawet kilkuset złotych, ale obecnie jest inaczej. Zdarza się nawet, że promesę kredytową otrzymasz bezpłatnie. 

Przykładowo w Banku Pekao promesa kredytowa jest darmowa dla klientów ubiegających się o kredyt hipoteczny. W Santander Banku Polska co prawda zapłacisz za jej wydanie do 200 zł, ale kwota ta jest opłatą zwrotną, jaka trafia na konto osobiste wskazane przez Ciebie, jeśli dojdzie do podpisania umowy kredytowej z tym samym bankiem. Natomiast wystawienie promesy przez mBank kosztuje 150 zł. 

Jak uzyskać promesę kredytu? 

Każdy bank może mieć nieco inne warunki wydania promesy bankowej, ale najczęściej jest ona udzielana na wniosek klienta, na podstawie uzupełnionego wniosku o kredyt hipoteczny lub na bazie innego dokumentu, który pozwala analitykom bankowym na ustalenie wiarygodności klienta. Zwykle dla uzyskania promesy kredytowej należy złożyć do banku:

  • wniosek kredytowy lub wniosek o promesę,
  • dokumenty dochodowe, najczęściej np. zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu klienta i wysokości uzyskiwanych przez niego dochodów,
  • dokumenty potwierdzające tożsamość klienta,
  • dokumenty dotyczące kredytowanej nieruchomości (przy promesie dotyczącej kredytu hipotecznego). 

Zanim bank zdecyduje się wystawić dla Ciebie promesę kredytową, skontroluje nie tylko Twoją zdolność kredytową, ale również historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej. Można uznać więc, że przeprowadzi wstępny proces kredytowy, by upewnić się, że stać Cię na zobowiązanie, o które wnioskujesz. 

Co powinno się znaleźć w promesie kredytu?

W treści dokumentu, jakim jest promesa kredytowa, powinny znaleźć się takie informacje jak:

  • dane banku wystawiającego promesę wraz ze wskazaniem jego nazwy, adresu siedziby, numeru KRS, NIPREGON,
  • dane potencjalnego kredytobiorcy – imię, nazwisko i adres,
  • określenie wysokości potencjalnego kredytu, 
  • forma zabezpieczenia kredytu, np. hipoteka ustanawiana na nieruchomości mieszkalnej przez wpis do księgi wieczystej,
  • okres obowiązywania promesy,
  • dodatkowe warunki, jakich spełnienie przez klienta jest konieczne do zawarcia ostatecznej umowy kredytowej i uruchomienia środków z kredytu, np. dostarczenie dokumentów dotyczących nieruchomości, jaka jest przedmiotem finansowania,
  • podpis przedstawiciela banku upoważnionego do wystawienia promesy kredytowej w jego imieniu,
  • data i miejscowość wystawienia,
  • podpis wnioskodawcy.

Jednym z obowiązkowych elementów promesy kredytowej jest czas obowiązywania tak sformułowanego zobowiązania banku. Zwykle zobowiązanie to będzie ważne przez 60 dni od chwili wystawienia dokumentu. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
porady
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)