Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Czyste powietrze dobrem osobistym? Jeśli Sąd Najwyższy tak zadecyduje, Polska może przegrać wiele procesów

12
Podziel się:

Sąd Najwyższy oceni wkrótce, czy prawo do życia w czystym środowisku jest dobrem osobistym człowieka. Gdyby uznał, że tak właśnie jest, Skarbowi Pastwa grożą pozwy opiewające na miliony złotych.

Aktywiści mają nadzieję, że Sąd Najwyższy dam im do ręki silny argument
Aktywiści mają nadzieję, że Sąd Najwyższy dam im do ręki silny argument (PAP, Radek Pietruszka)

Pytanie o kwalifikację prawa do życia w czystym środowisku jako dobro osobiste zadał Sądowi Najwyższemu Sąd Okręgowy w Gliwicach. Aktywiści mają nadzieję, że Sąd Najwyższy uzna, że tak właśnie jest, gdyż może zachęci to samorządy do jeszcze bardziej aktywnej walki ze smogiem – czytamy w "Rzeczpospolitej".

- Podejmowane obecnie działania nie są wystarczające. Poza Krakowem oraz kilkoma innymi gminami wymiana pieców ze starych na nowe idzie opornie. Są samorządy, które kompletnie nic w tej sprawie nie robią. Rząd uważa, że usprawiedliwia go program "Czyste powietrze", bo stworzył ramy prawne i teraz gminy maj pomaga mieszkańcom. Te z kolei spychają winę na rząd i koło się zamyka – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Za rybnickich aktywistów kciuki trzyma Rzecznik Praw Obywatelskich, który przystąpił do sprawy na etapie apelacji.

Zobacz także: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach- fundacja dedykowana lokalnym biznesom

To będzie bardzo ważne orzeczenie SN, bo jeśli uzna on, że faktycznie czyste powietrze jest prawem człowieka, to ci, którzy uznają, że ich prawo zostało naruszone, będą mogli dochodzić roszczeń na drodze cywilnej. Pozwanym będzie Skarb Państwa.

Pierwsze "jaskółki" już się pojawiły.Sprawy o zadośćuczynienie za szkody na zdrowiu, jakie wywołało złej jakości powietrze, wygrali już przed sądem pierwszej instancji aktor Jerzy Stuhr, reportażysta Mariusz Szczygieł i doradca finansowy Tomasz Sadlik. Miało to miejsce w październiku 2019 r.

"To precedensowe orzeczenie nie jest prawomocne. Gdyby się uprawomocniło, można się spodziewać więcej podobnych pozwów o naruszenie przez państwo dóbr osobistych w postaci prawa do oddychania czystym powietrzem" – komentowała wyrok sądu "Rzeczpospolita".
Pieniądze- po 35 tys. zł – powodowie przeznaczyli na cele społeczne.

Kilka podobnych spraw jest w toku w innych sądach. Jako pierwsza sukces w sądowej batalii odniosła aktorka Grażyna Wolszczak na początku 2019 roku. Sąd uznał, że naruszono dobra osobiste powódki i z całą pewnością można mówić o krzywdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Asiulek
4 lata temu
czyste powietrze powinno być dobrem osobistym. może masowe pozwy, które odbiją się niestety ale na kieszeniach nas wszystkim usprawniłyby choćby proces rozpatrywania wniosków o dotacje na wymianę źródeł ciepła? ja w każdym razie polecam https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/ dzięki tym doradcom przeszłam bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym przez proces przyznawania dotacji i składania wniosku
lew1310
4 lata temu
Gdy sędzia boi się wydać wyroku i pyta o opinie SN to zachodzi pytanie na ile jest on niezależny i odważny do podejmowania niekonwencjonalnych wyroków.
lew1310
4 lata temu
no coz inicjatywy RPO nie zawsze sa sluszne z jednego prostego powodu , prawa nie moga sie klocic ze zdrowym rozsadkiem.
kawinus
4 lata temu
Rząd nie może poradzic sobie z SN to SN poradzi sobie z rządem i sejmem.
Ecco homo
4 lata temu
Rozumiem, że każdy pozywający Państwo w sprawie smogu udowodni, że nie korzysta z samochodu ani ze źródeł energii innych, niż odnawialne.