Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Artykuł Sponsorowany
|
aktualizacja

Do kiedy należy rozliczyć PIT w 2020 roku? Sprawdź aktualne kalendarium

0
Podziel się

W związku z epidemią COVID-19 terminy składania zeznań podatkowych za 2019 rok uległy zmianie. Chcesz wiedzieć, do kiedy wypełnić i rozliczyć swój PIT? Sprawdź aktualne kalendarium z podziałem na typy deklaracji oraz poszczególne grupy podatników i zobacz, co stanie się, jeżeli nie rozliczysz podatku do 30 kwietnia.

Do kiedy należy rozliczyć PIT w 2020 roku? Sprawdź aktualne kalendarium
(materiał sponsorowany)
bEpIwUEl

Artykuł sponsorowany

Sytuacja związana z przymusową izolacją ma wpływ na wiele naszych dotychczasowych przyzwyczajeń, w tym podatkowych. Do tej pory ostatnim terminem złożenia zeznania PIT był 30 kwietnia. Jedynym wyjątkiem była sytuacja, gdy 30 kwietnia przypadał na weekend, wtedy ten termin przesuwał się na 2 maja, czyli w najbliższy dzień roboczy.

Z końcem marca w ramach tzw. tarczy antykryzysowej Ministerstwo Finansów przyjęło ustawę wydłużającą ten termin o miesiąc. W praktyce termin złożenia deklaracji i rozliczenie podatku mija jednak dopiero 1 czerwca, z uwagi na to, że ostatni dzień maja to niedziela.

bEpIwUEn

Te typy deklaracji można rozliczyć do 1 czerwca 2020 roku:

• PIT-36 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
• PIT-36L – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy wybrali podatek liniowy
• PIT-37 – dla osób uzyskujących przychody z tytułu m.in. umów o pracę czy umów cywilnoprawnych (zlecenie, dzieło). Jest to najpopularniejszy typ deklaracji podatkowej.
• PIT-38 – dla osób rozliczających przychody kapitałowe (są wśród nich np. inwestorzy giełdowi, osoby handlujące papierami wartościowymi).
• PIT-39 – dla osób sprzedających nieruchomość.
• PIT-OP – deklaracja dla emerytów i rencistów rozliczanych przez ZUS. Deklaracja ta umożliwia przekazanie 1%.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

  1. Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Wraz z upływem czasu przeznaczonego na rozliczenie PIT Twoje zeznanie nie zostanie automatycznie przesłane do urzędu skarbowego, w przeciwieństwie do podatników, którzy działalności nie prowadzą.
  2. Korekty do zeznania podatkowego za 2019 rok składane w okresie 1 maja – 1 czerwca nie niosą za sobą negatywnych konsekwencji – są traktowane na równi ze złożeniem zeznania.
  3. Do 1 czerwca można także dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% swojego podatku.
  4. Jeżeli rozliczasz się elektronicznie, urząd skarbowy ma 45 dni od dnia złożenia PIT za 2019 rok na zwrot nadpłaconego podatku. Przy rozliczeniach tradycyjnych fiskus ma na to aż 3 miesiące.

UWAGA! Jeżeli do 30.04 w usłudze Twój e-PIT nie zaakceptujesz ani nie odrzucisz wstępnie przygotowanego rozliczenia PIT-37 lub PIT-38, to z końcem kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Jeżeli chcesz coś jednak w tym zeznaniu zmienić, np. dopisać organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1%, czy skorzystać z jakiejś ulgi – możesz to zrobić, poprawiając zeznanie, ale nie później niż do 1 czerwca.

bEpIwUEt

Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim rozliczeniem, sprawdź je korzystając z intuicyjnego programu do rozliczeń PIT. Dzięki programowi możesz także dodać do rozliczenia wszystkie przysługujące Ci ulgi, dbając tym samym o maksymalne obniżenie podatku.

Czy zatem warto spieszyć się z rozliczeniem PIT?

Jak najbardziej! Co zyskujesz, rozliczając się w „tradycyjnym” terminie, czyli przed końcem kwietnia?
• Szybszy zwrot nadpłaconego podatku (nie jest tajemnicą, że im wcześniejsze rozliczenie, tym termin zwrotu podatku jest zwykle szybszy niż ustawowy termin).
• Jeżeli masz podatek do zapłaty – możesz poczekać z płatnością do 1 czerwca, a zeznanie podatkowe „mieć z głowy” wcześniej (nie trzeba płacić w dniu składania zeznania podatkowego, jeżeli składa się je przed terminem).
• Nie musisz składać deklaracji w trybie korekty – ponieważ przesunięcie terminu z 30 kwietnia na 1 czerwca jest w tym roku umożliwione w trybie wyjątku, najbardziej popularne PITy zostaną w systemie fiskusa zaakceptowane automatycznie… 30 kwietnia, więc późniejsza ich modyfikacja – choć możliwa i bez konsekwencji – wymaga złożenia korekty.
• Jeżeli w związku z epidemią więcej czasu spędzasz w domu i nie chcesz wychodzić – masz okazję zapoznać się ze składaniem zeznań podatkowych za pomocą wygodnych narzędzi online!

bEpIwUEu

Artykuł sponsorowany

bEpIwUEO
KOMENTARZE
(0)