Notowania

Domy bez wartości. W Japonii ich kupno może oznaczać straty

Pustostanów może być nawet 8 mln. Domów nie opłaca się wyburzać, czy gruntownie remontować. Lepiej zbudować nowe. Japonia ma poważny problem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
hiroszima, japonia, aioi-dori (Fot: sean pavone)

Nawet 13 proc wszystkich nieruchomości mieszkalnych na rynku w Japonii to pustostany – pisze Businessinsider. Opustoszałych domów może być około 8 mln.

Wynika to ze specyfiki rynku i prawa tego kraju. Dom nie stanowi tam lokaty kapitału, prędzej może oznaczać stratę niż inwestycję. Jak wskazują analitycy nieruchomości w średnio po 22 latach dom staje się bezwartościowy.

Według szacunków dziennika "Nikkei", przytaczanego przez portal, od lat 70. do końca 2016 roku Japończycy stracili na nieruchomościach 500 bln równowartość 4,6 bln dol.

Masz kredyt na mieszkanie? Lepiej sprawdź termin spłaty ostatnich rat. Obejrzyj wideo:

Kredyty hipoteczne są tak skonstruowane, że sprzedaż nieruchomości nie oznacza zbycia kredytu pod zakup ziemi. Tym samym nawet po pozbyciu się domu wciąż trzeba spłacać ziemię. To powoduje, że ludzie nie lokują kapitału w nieruchomościach, a rynek wtórny w tym kraju niemal nie istnieje.

Koszty rozbiórki przewyższają wartość starych nieruchomości. Tym samym domów nie opłaca się wyburzać, a nawet gruntownie remontować. Lepiej więc zbudować nowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: japonia, nieruchomości, domy, ceny domów
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

Tępa ZośkaZiemia na wagę złota, ludzie mieszkają w klitkach bo jest drogo, a dom nie stanowi lokaty kapitału tylko generuje stratę?, to nie na mój mózg.

14-08-2019

123kolejny artykuł napisany po łebkach , kilka zdac i gotowe .

14-08-2019

ZUZAAle miejsce na nowe domy jest bardzo ograniczone, więc...?

Rozwiń komentarze (38)